PRIJE točno trideset godina u kina diljem svijeta stigao je gotički horor Intervju s vampirom (Interview with the Vampire), koji je zauvijek promijenio način na koji gledamo ova mitska bića. Od svoje premijere 1994. godine film je stekao kultni status i ostavio neizbrisiv trag u popularnoj kulturi te inspirirao niz umjetnika koje je privukao vampirski žanr.
Anne Rice, spisateljica na čijem se romanu temelji film, i redatelj Neil Jordan uveli su nas u mračni i zavodljivi svijet vampira, koji su istovremeno prikazani i kao čudovišta i kao kompleksni pojedinci koji se muče s krivnjom i egzistencijalnim pitanjima.
Roman Intervju s vampirom, prvi u Riceinom slavnom serijalu Vampirske kronike, objavljen je još 1976. godine, a studio Paramount Pictures otkupio je prava na roman nedugo prije njegove objave. Iako je Rice već napisala scenarij za adaptaciju, cijeli projekt bio je u produkcijskom paklu čak dva desetljeća, sve dok prava nisu završila u rukama Warner Brosa.
Warner Bros. predao je redateljsku palicu Neilu Jordanu, koji ih je osvojio svojim kriminalističkim trilerom The Crying Game iz 1992. godine.
Ubrzo je došlo i vrijeme za odabir glumačke postave, a prvi izbor za glavne uloge bili su najveći holivudski srcolomci devedesetih - Tom Cruise u ulozi vampira Lestata, Brad Pitt u ulozi Louisa i Antonio Banderas kao Armand. Intervju s vampirom bio je glumački debi za Kirsten Dunst, koja je utjelovila Claudiju. Dunst je imala samo 11 godina za vrijeme snimanja filma, a svojom izvedbom osvojila je srca kritičara i gledatelja.
Iako je Rice prvotno bila nezadovoljna izborom glumaca - ponajviše izborom Toma Cruisea, kojeg nije mogla zamisliti kao Francuza Lestata - nakon premijere filma promijenila je mišljenje. U jednom intervjuu za Los Angeles Time pohvalila je Cruisea i Jordanovu adaptaciju.
Film prati Louisa de Pointe du Laca, vampira iz 18. stoljeća, koji 1994. godine u San Franciscu pripovijeda svoju životnu priču mladom novinaru Danielu Molloyu (Christian Slater).
Radnja započinje u Louisiani, gdje Louis živi kao privilegirani vlasnik plantaže, ali nakon smrti žene i nerođenog djeteta upada u depresiju. Željan smrti, Louis postaje samodestruktivan sve dok u New Orleansu ne susretne Lestata de Lioncourta, vampira koji će mu zauvijek promijeniti život.
Lestat osjeća da je Louis nezadovoljan životom, pa mu odluči dati ponudu - ili će ga ubiti ili pretvoriti u vampira. Louis bira vampirizam, no ubrzo požali svoju odluku jer ne želi ubijati ljude.
Gledatelji kroz film svjedoče Louisovoj unutarnjoj borbi između ljudskih osjećaja i vampirskih instinkata, što je u kontrastu s karizmatičnim i manipulativnim Lestatom, koji ubija bez kajanja jer ga ne proganja njegova zla priroda.
Njihov se odnos dodatno zakomplicira kad Lestat odluči pretvoriti siroče Claudiju u vampira kako bi oraspoložio Louisa. Iako njih troje u početku žive kao skladna obitelj, problemi nastaju kad Claudia počne mentalno sazrijevati, ali ostane zarobljena u besmrtnom tijelu djevojčice, što daje dodatnu tragičnu dimenziju vampirskom životu.
Iako Intervju s vampirom nije bio prvi film koji je prikazao vampire uz dozu empatije, neupitno je da su i film i romani Anne Rice utjecali na kasnija djela vampirskog žanra koja prikazuju vampire kao emotivna i složena bića.
Primjerice, jedan detalj iz Intervjua s vampirom koji moderna vampirska djela često kopiraju je dinamika između "dobrog" vampira koji ima grižnju savjesti i "zlog" vampira koji uživa u svojoj zloj prirodi.
Neka od kasnijih djela u kojima možemo vidjeti ovu dinamiku su: serija Buffy, ubojica vampira, gdje se pojavljuju Spike, negativac i klasični vampir, i Angel, vampir koji se pokušava oduprijeti svojim instinktima, te serija i knjige Prava krv, u kojima se pojavljuju zli vampir Eric i njegov suparnik Bill, vampir južnjačkog porijekla koji žali zbog svega što je učinio u svom besmrtnom životu.
Kad pričamo o Intervjuu s vampirom, važno je naglasiti i homoerotski podtekst romana i knjiga. Autor Harry Morgan Benshoff u svojoj knjizi Monsters in the closet: Homosexuality and the horror film otkrio je da se Anne Rice bojala da će Hollywood odbaciti njezin scenarij jer nije bila dovoljno suptilna u prikazu homoseksualne veze između Louisa i Lestata te Louisa i Armanda (Banderas).
Jedno vrijeme planirala je Louisa prikazati kao ženu, koju bi utjelovila Cher, kako bi izbjegla kritike heteronormativne publike.
Iako su Riceini romani prvotno naišli na kritike, Jordanovu adaptaciju Intervjua s vampirom dočekale su i pohvale kritičara i financijski uspjeh. Film je zaradio više od 223 milijuna dolara na budžetu od 60 milijuna dolara.
Nadalje, Kirsten Dunst nominirana je za Zlatni globus u kategoriji najbolje sporedne glumice, dok je sam film dobio dvije nominacije za Oscara - za najbolju scenografiju i najbolju originalnu glazbu.
Film je 2002. godine dobio i neslavni nastavak u režiji Michaela Rymera - Queen of the Damned, koji je i posljednji film u karijeri glazbene senzacije Aaliye. Mlada glazbenica i glumica tragično je preminula nekoliko mjeseci prije premijere filma.