ZRELE godine donose brojne promjene koje se manifestiraju na tjelesnom i psihičkom stanju. Premda se dugo vjerovalo da se metabolizam značajno usporava s godinama, radi se o neznatnoj promjeni. Ono što se značajno mijenja i utječe na nakupljanje kilograma je količina kretanja.
Promjene u prehrani
Ženama u 40-ima i 50-ima, koje bi htjele unijeti promjene u svoju svakodnevicu i izgubiti nekoliko kilograma, Dr. Alona Pulde savjetuje prvo poraditi na prehrani. Za Express.co.uk istaknula je koju hranu bi trebale redovito konzumirati da bi spriječile debljanje, ali i lakše mršavjele.
"Kako biste spriječili debljanje tijekom menopauze, birajte hranu bogatu vlaknima, vodom i hranjivim tvarima, a siromašnu masnoćama, šećerom i soli. Odabir cjelovite biljne hrane dobar je početak."
Također je savjetovala izbacivanje tekućih kalorija. "Ovo se posebno odnosi na sokove i napitke koji sadrže puno šećera, a malo vlakana i hranjivih tvari. Ako pak želite popiti neki slastan napitak, birajte smoothie od cjelovitog voća, bogat vlaknima, a ne samo cijeđene sokove", preporučila je.
Dr. Pulde savjetovala je ženama u menopauzi da nastoje povećati konzumaciju cjelovite biljne hrane poput voća, povrća, cjelovitih žitarica i mahunarki. Objasnila je: "Ta je hrana bogata vitaminima, mineralima, antioksidansima i fitokemikalijama koje optimiziraju vaše zdravlje i na odgovarajući način reguliraju vaše signale gladi."
Visokoprerađenu i brzu hranu te sol treba svesti na minimum
Također je rekla da bi trebale izbaciti visokoprerađenu i brzu hranu kako bi ostale u formi tijekom menopauze i izbjegle debljanje, a nužno je pripaziti i na unos soli. To bi pridonijelo gubitku suvišne vode iz tijela, kao i gubitku suvišnih kilograma.
Gladovanje nije opcija
Dr. Pulde svakako se protivi gladovanju kao metodi za mršavljenje: "Kad se ograničavamo, naše tijelo dobiva poruku da gladuje i nastoji se održati u sklopu instinkta za opstanak. To nas dovodi do yo-yo efekta, pri kojem se suzdržavamo koliko možemo, ali kad-tad će kočnice popustiti i tijelo će nastojati nadoknaditi ono što mu je nedostajalo, što bi moglo dovesti do ponovnog debljanja."
Savjetovala je još: "Pobrinite se da jedete dovoljno hrane bogate proteinima koja sadrži triptofan, esencijalnu aminokiselinu. Triptofan pomaže u proizvodnji neurotransmitera serotonina, koji igra važnu ulogu u regulaciji raspoloženja, što je posebno važno tijekom menopauze. Dobri izvori triptofana uključuju tofu, orašaste plodove, sjemenke, zob i mahunarke. Voće je također dobar izvor triptofana, primjerice jabuke, svježe i suhe šljive, ananas, banane i kivi."