PUTOVANJA i gastronomija idu ruku pod ruku, a to najbolje zna Nikola Brzak, 25-godišnji travel bloger koji radi u financijama, a svaki slobodan trenutak iskoristi da nekamo otputuje te o tome napiše pokoju crticu na svom blogu Brzi putopis.
Njegov blog postoji već nešto više od godinu dana, a ovaj zaljubljenik u putovanja kroz svoje objave i putopise nastoji inspirirati čitatelje da istražuju svijet, bilo kroz grupna putovanja, individualne avanture ili kratke izlete, te im pružiti sve potrebne informacije za određenu destinaciju, od preporuke za smještaj preko znamenitosti do gastronomskih preporuka i cijena.
Upravo smo o gastronomskom dijelu putovanja s njim kratko i popričali, a otkrio nam je svašta – od svojih omiljenih jela do viralnih food trendova koji su ga razočarali, a osvrnuo se i na cijene u drugim zemljama te ih usporedio s onima u Hrvatskoj.
Grčku pamti po finim jelima, gostoljubivim domaćinima i dobrim cijenama
"Do sada sam posjetio 30 zemalja. Većinom sve unutar Europe te Tunis i Maroko. Kada bih morao izabrati najbolju hranu, teško bih se odlučio jer obožavam kuhinje triju država, a to su Grčka, Italija i Mađarska", započinje Nikola naš razgovor i dodaje kako upravo Grčku najviše pamti po finim jelima i vrlo gostoljubivim domaćinima.
"Kada sam prije nekoliko godina bio u Ateni i na Santoriniju, sjećam se da sam upravo na tom putovanju jeo najbolju hranu. Jedva sam se čekao vratiti samo radi hrane i ove godine sam otišao na otok Kos i oduševio sam se. Ne znam što mi je bilo bolje – hrana ili cijene hrane. Svaki dan smo jeli vani i ručak ili večera za dvoje bi nas većinom koštala 30 eura s pićima", priča nam.
Dodaje da se u Grčkoj uz svako jelo dobije lepinja i salata, a ako u tom restoranu jedete u više navrata, često ćete dobiti desert na kuću. Od grčke hrane izdvaja neke klasike koji su njemu bili najbolji, a to su pileći souvlaki, feta sir s medom, koji opisuje kao "apsolutno savršenstvo", musaku te tzatziki.
Osim grčke, dojmila ga se i talijanska kuhinja, jer je veliki ljubitelj tjestenine. Italiju je posjetio već nekoliko puta i svaki put se vratio prezadovoljan – barem što se hrane tiče.
"Nedavno sam bio na road tripu po Italiji, od Trsta do Verone, te sam prošao osam gradova za četiri dana i gastronomije nije falilo. U Veroni sam otkrio restoran La Bottega della Gina XXL gdje vam na licu mjesta pripremaju tjesteninu, a možete ju kupiti i za kod kuće. Ono što mogu reći je da se stvarno osjeti razlika u okusu i kvaliteti. A tiramisu? Ma to je pravi raj", ističe Nikola.
Nije oduševljen hranom u Nizozemskoj i Belgiji, a viralni hit ga je razočarao
Od slatkih delicija izdvojio je viralni hit kurtoš koji je probao u Mađarskoj, čiju kuhinju također voli zbog finih mesnih jela i pikantne hrane, a iako priznaje da na putovanjima voli isprobavati nova jela i da nije imao previše loših iskustava kada je hrana u pitanju, u nekoliko zemalja hrana mu se nije previše svidjela.
"Zemlje koje me nisu oduševile hranom su Nizozemska i Belgija. Ništa mi se posebno nije kod njih istaknulo, osim vafla i belgijske čokolade. Isto tako sam imao više očekivanja od Španjolske, gdje mi se jako svidjela njihova paella, ali osim toga, nisam vidio toliku raznovrsnost kao, primjerice, u Grčkoj, Italiji ili Mađarskoj", kaže Nikola.
Od najdražih jela koja je probao na svojim putovanjima Nikola nam je izdvojio pileći souvlaki i tzatziki iz Grčke, tjesteninu iz Italije te gulaš iz Mađarske, no u drugoj susjednoj zemlji probao je jedno viralno jelo koje mu se nikako nije svidjelo, a na vlastitoj se koži uvjerio da ne treba vjerovati baš svim TikTok trendovima, posebno kad je o hrani riječ.
"Nedavno sam probao viralne dragon rollse u Ljubljani i napravio video posvećen tome. Ukupno ima preko 200 tisuća pregleda i u komentarima su me doslovno razapeli – da lažem i da samo skupljam lajkove. Ali meni to zaista nije bilo fino, od punjenja do same teksture kroasana. Ne bi ni bilo toliko loše da jedan dragon roll nisam platio 6 eura", priča nam Nikola.
Kada govorimo o cijenama, primijetio je i koliko se cijene u drugim zemljama razlikuju u odnosu na cijene kod nas. Kaže da, što više putuje, to bolje vidi kako cijene u Hrvatskoj, a posebice u Zagrebu, "divljaju".
"Jeftinije je popiti Aperol u Italiji ili otići na kroasan u Parizu nego to isto naručiti u Zagrebu"
"Jeftinije je popiti Aperol u Italiji ili otići na kroasan u Parizu nego to isto naručiti u Zagrebu. A što se cijena u dućanima tiče, strah me i pogledati ih. Jer kako jedna Danska, gdje je standard puno viši, može imati gotovo iste cijene namirnica kao Hrvatska?" pita se Nikola.
U jednom videu je usporedio cijene istih ili sličnih namirnica u Danskoj i u Hrvatskoj. Iako su neke namirnice u Danskoj skuplje nego kod nas, jako puno je onih kojima su iste cijene, pa čak i puno povoljnije nego kod nas.
Tako je, primjerice, tjestenina istog brenda u Danskoj 15 centi jeftinija nego u Hrvatskoj, a piletina je u Danskoj jeftinija za 71 cent. Brašno je u Danskoj skuplje tek jedan cent, a kad se sve zbroji, sve stvari koje je nabrojao u videu u Hrvatskoj koštale bi gotovo 16 eura, a u Danskoj 18 eura, što je s obzirom na plaće kod nas i u Danskoj velika razlika.