HAMBURGER je među najpopularnijim jelima na svijetu. U Americi se svake godine konzumira gotovo 50 milijardi ovih sendviča. Povijest hamburgera je zanimljiva i kompleksna te povezuje razne ljude i događaje - od američkih poduzetnika, vojnika iz Drugog svjetskog rata, njemačkih političkih izbjeglica, srednjovjekovnih trgovaca, pa sve do neolitskih farmera.
Rani počeci
Koncept mesa između dvije kriške kruha postoji već stoljećima. Prvi koraci k stvaranju hamburgera započeli su pripitomljavanjem goveda u drevnoj Mezopotamiji, prije otprilike 10.000 godina. Drevni Rimljani su imali recept za nešto slično hamburgeru, koji je sadržavao meso u obliku pogače. Uz to, 12. stoljeće donosi popularnost mesnih delicija u trgovačkom gradu Hamburgu u Njemačkoj.
Jedna od najranijih verzija ovog jela u Njemačkoj je poznata kao Frikadelle još od 17. stoljeća. Nastavljajući do 1848. godine kada su političke revolucije uzburkale Njemačku, potaknuvši povećanu imigraciju Nijemaca u SAD. S njima je došla i njemačka kultura hrane. Kako je Hamburg bio poznat po izvozu kvalitetnog mesa, restorani su počeli nuditi odreske inspirirane hamburškim stilom.
Prvi hamburger u SAD-u
Postoji nekoliko tvrdnji o tome tko je prvi put stavio pljeskavicu između dvije kriške kruha, čime je stvoren hamburger kakvog danas poznajemo. Postoji referenca na hamburški odrezak iz 1884. godine objavljena u jednim američkim dnevnim novinama, ali nam nije poznato o kakvom se odresku točno radilo.
Tijekom vremena, različite verzije hamburgera razvijale su se u različitim dijelovima svijeta, a mnogi su tvrdili da su izmislili ovaj popularni sendvič.
U SAD-u sredinom 19. stoljeća sirovo mljeveno meso često se koristilo kao lijek za probavne smetnje. No kada je njujorški doktor James H. Salisbury rekao da pečene pljeskavice mogu biti jednako zdrave, Salisbury Steak brzo je postao popularan među kuharima i liječnicima.
Charlie Nagreen tvrdio je kako je 1885. godine prvi put prodavao hamburgere na sajmu u saveznoj državi Wisconsin. Umjesto da poslužuje mljeveno meso na tanjuru, stavio ga je između kriški kruha kako bi ljudima olakšao jedenje dok hodaju.
Braća Menches također su tvrdila kako su 1885. godine na sajmu u Ohiju, kada im je ponestalo svinjskog mesa za sendviče, počeli koristiti govedinu i novi sendvič nazvali po Hamburgu.
Rast popularnosti
Hamburger je široj američkoj javnosti konačno postao poznat na Svjetskoj izložbi u St. Louisu 1904. godine.
Međutim, dvije godine poslije, knjiga The Jungle, američkog pisca i aktivista Uptona Sinclaira, otkrila je manje poznatu stranu američke industrije mesa, bacajući sjenu sumnje na kvalitetu mesa u hamburgerima.
Unatoč tome, vizija Edgara Ingrama i Waltera Andersona rezultirala je otvaranjem prvog White Castle restorana u Kansasu 1921. godine, čime je postavljen temelj za druge poznate lance brze hrane kao što su McDonald's, Burger King i Wendy's.
S vremenom je McDonald's, uz pomoć promocije američke kulture prehrane tijekom Drugog svjetskog rata, omogućio da hamburger postane globalni fenomen. Tijekom godina ovo je jelo doživjelo brojne inovacije. Dodavanje sira je stvorilo cheeseburger, a različiti umaci, salate i drugi dodaci učinili su hamburger višeslojnim i ukusnim obrokom.
Burgeri i Zagreb
Burgeri su u Zagrebu godinama jedno od omiljenih jela, a upravo se na Trgu Franje Tuđmana održava i najveći Burger Festival do sada. Svi koji su bili su oduševljeni, i nitko nije ostao samo na jednom posjetu, pa zato i vi, ako ne znate gdje biste večeras, skoknite na jedan slasni burger - možete birati kreacije na 20 kućica.
>> Volite li smash burgere? Nama su top, a našli smo jedan s hrpom topljenog cheddara
>> Burger Festival traje do kraja tjedna, svakako skoknite pojesti nešto ako već niste
>> Počeo je najveći Burger Festival do sada, ovdje je sve što ondje možete naći
>> Klasični burgeri su vam dosadni? Onda će vam ovaj s džemom od borovnica biti top
>> Bili smo na radionici i naučili kako napraviti plant based burgere, evo recepata