OTKAKO su se prvi put pojavile najave da Sony aktivno radi na vlastitoj inačici Game Passa, bilo je samo pitanje vremena kada će se novi servis pojaviti i na tržištu. Nismo dugo čekali i već u lipnju uživat ćemo u proširenoj verziji PlayStation Plusa koji će uslugu pretvoriti u kombinaciju Xbox Game Passa i daleko slabijeg Nintendo Switch Onlinea.
U kratkim crtama, PS Plus usluga se mijenja tako da ćemo uz postojeći razred dobiti i dva nova.
PlayStation Plus Essential
Više-manje isto što trenutni pretplatnici i plaćaju (9 eura mjesečno ili 60 eura godišnje), a osim pristupa online multiplayeru, dobivate i tri igre svakog mjeseca, popuste i snimanje pozicije u cloudu.
Realno, klasična ponuda koju već imamo i koja, kad sve zbrojite i oduzmete, varira u kvaliteti od mjeseca do mjeseca jer igre koje dobivate na dar nisu uvijek top naslovi, već ponekad i igre koje inače ne biste kupovali, ali i među njima možete naići na neke "dragulje".
Iako su mnogi kritični, godišnja pretplata od 470 kuna nije ipak toliko loša kad u obzir uzmete činjenicu da mjesečna cijena darovanih igara često prelazi 600 kuna.
PlayStation Extra (14 eura mjesečno ili 100 eura godišnje)
Ovdje dolazimo do zanimljivog dijela priče i direktne konkurencije Microsoftu. Dakle, osim svega što već dobivate u Essential razredu, tu je i pristup katalogu od 400 igara za PS4 i PS5 koje u svakom trenutku (tijekom pretplate) možete preuzeti i instalirati na konzolu.
Osim PS ekskluziva kao što su Returnal, Miles Morales, Death Stranding i God of War, tu su i mnoge igre drugih izdavača. Ukratko, ista priča kao i s Game Passom. Jedino je pitanje o kojih 400 drugih igara pričamo jer ako ste višegodišnji pretplatnik PS Plusa, tijekom svih ovih godina vjerojatno ste nakupili veliku količinu besplatnih mjesečnih naslova koje ovako i onako imate u svom katalogu.
U slučaju da se najveći dio od ponuđenih igara preklapa s ponudom, bit će to prilično nezanimljivo za dugogodišnje korisnike ovog servisa jer dobit će ono što već imaju. U slučaju da će se preklapati manji broj tih naslova, ovo će biti i više nego dobra ponuda.
PlayStation Plus Deluxe (oko 15 eura mjesečno ili 110 eura godišnje)
Posljednji razred je ujedno i najzanimljiviji jer osim svega što donosi Essential i Extra, tu je i pregršt naslova za PS1, PS2 i PSP koje ćete također moći skinuti na konzolu i igrati ih bez streaminga.
Osim toga, moći ćete uživati u vremenski ograničenom isprobavanju novih igara (samo u slučajevima kada izdavači to omoguće), a igre za PS3 moći ćete streamati. Nažalost, ne i u Hrvatskoj jer ovdje još uvijek nemamo PS Now opciju koja će se stopiti sa PS Plusom zbog čega je i cijena nešto niža nego u ostatku Europe.
I to je više manje to.
Isplati li se?
E sad, ovdje vrijedi raspravljati i o onome što je mnogim igračima i najbitnije, a to je cijena. Ovdje, dakako, kao referencu treba koristiti najsličniji servis, a to je Game Pass koji u ovom trenutku još uvijek nije službeno dostupan u Hrvatskoj. Naravno, moguće ga je koristiti i zapravo je izuzetno lako zaobići postojeće prepreke i uživati u svemu što Game Pass nudi.
Međutim, Hrvatska i dalje nije jako tržište za Xbox, a dolaskom novog Sonyjevog servisa, njihova dominacija na ovim prostorima bit će još veća. Razlike u cijenama su gotovo zanemarive, ali u obzir treba uzeti da za 100 eura godišnje dobivate zaista velik broj igara. Uzmemo li u obzir činjenicu da je cijena pojedinačne igre od 150 do čak 600 kuna, nije teško doći do zaključka da je ovo isplativo.
Nije kao Game Pass, ali...
U isto vrijeme, treba obratiti pozornost i na to da se u katalogu od četristotinjak igara neće naći najnoviji naslovi kao što je to slučaj s Game Passom i to je nešto što su u Sonyju naglasili.
Primjerice, novi God of War Ragnarok neće se pojaviti istog dana kada se pojavi na tržištu (što je bio slučaj s, primjerice, Forza Horizon 5 na Xboxu), ali uživat ćete u prilično proširenom katalogu već izdanih igara. I to nije loša stvar. Da, nećete dobiti sve, ali ni sve nove igre ne dolaze na Game Pass.
O kojim će se naslovima drugih izdavača raditi, još uvijek nije poznato, ali zasad znamo da je jedan od njih Mortal Kombat 11.
Deluxe ponuda je najzanimljivija jer Sony je tako odradio velik dio problema s unazadnom kompatibilnošću što im mnogi igrači već dugo vremena zamjeraju. Ukratko, učinit će isto što je učinio i Nintendo koji je pretplatnicima svog online servisa omogućio da na Switchu zaigraju sve bitnije naslove s retro konzola kao što su NES, SNES, N64, ali i Sega Genesis.
Želite li stvarno igrati igre za prvu Plejku?
Ovdje dolazimo do onoga što je velik problem u slučaju Sonyja, a to je da će mnogi igrači, budimo realni, otkriti da nemaju pretjeranu želju igrati naslove za prvu Plejku jer iz današnje perspektive izgledaju očajno. Nintendo je ovdje u boljoj poziciji jer njihove su retro igre bolje ostarjele, a estetika tih igara već se godinama vraća u modu.
Iako se to u određenoj mjeri događa i s igrama za PS1, stvar je u tome da se taj veliki "comeback" događa više kao estetski gimmick (u YouTube videima u kojima gledamo kako bi nove igre izgledale u starom ruhu) nego u onom praktičnom dijelu. Naime, teško je povjerovati da će prevelik dio igrača željeti zaigrati prvi Resident Evil, Gran Turismo pa čak i Dino Crisis. Prema takvim i sličnim prvim koracima što se 3D grafike tiče, zub vremena nije bio toliko milosrdan.
Jedno od mogućih rješenja su vizualna "osvježenja" koja je Microsoft primijenio na svojim starijim naslovima pa danas, primjerice, možete zaigrati prve nastavke Haloa u boljoj rezoluciji i s ispeglanijom grafikom. To bi se moglo dogoditi i s igrama za PS1 i PS2, ali vidjet ćemo hoće li se to dogoditi odmah ili nešto kasnije.
PS3, koji je oduvijek bio problematičan za emulaciju, bit će dostupan preko streaminga, ali o tome se, barem zasad, ne isplati pisati jer Hrvatska tu opciju neće ni imati.
Ono što je pak najzanimljivije su igre za PSP od kojih su mnoge fenomenalno ostarjele i mnogima će biti možda i glavni razlog zbog kojeg će se pretplatiti na Deluxe. Zasad ne znamo hoće li Sony s vremenom proširiti ponudu i na Vitu, ali bilo bi lijepo da to učini iako je katalog daleko skromniji.
Tko to more platit?
Isto tako, u obzir treba uzeti i Live Service igre koje će igrači dobiti besplatno (Sony ih trenutno ima desetak u pripremi) i to će biti zanimljivo jer temeljnu igru dobit će besplatno, ali tu je more DLC-ova, ekspanzija i kozmetičkih poboljšanja koje će dodatno izvlačiti novac iz džepova igrača.
Bilo kako bilo, ovo je odlična vijest za ljubitelje videoigara jer ovo samo dodatno obogaćuje već ionako bogatu ponudu i učvršćuje stav da nikad nije bilo bolje vrijeme za gamere. Sony je ovim potezom odgovorio i na posljednje kritike onih koji su im predbacivali Game Pass. I ne, ovo nije njihov Game Pass, ali je jako slično i bit će zanimljivo vidjeti kako će korisnici to prihvatiti.
Isto tako, ovo će biti fenomenalno za one koji imaju obje konzole jer kombinirani katalog osigurat će doživotnu zabavu.
Jedino pitanje je tko će sve to platiti jer uz Netflix, HBO Max, Spotify, Tidal i tko zna što još ne, ovo će predstavljati ogroman udarac na džepove ljubitelja igara, filmova i glazbe.