Foto: CPG
ŽIVIM sa suprugom, troje djece i najboljim kućnim ljubimcem - Alfom, ženkom šarplaninca, starom dvije godine, koja je, iako veoma mlada, izuzetno pametna, dobroćudna i odana.
U naš dom došla je u rujnu 2011. godine, kada ju je moj suprug kao tromjesečno štene donijeo u naručju. Ličila je na buhtlicu i svi smo je odmah zavoljeli, naročito djeca koja su je redovno, po savjetu veterinara, hranila, češljala, davala joj vitamine, čistu vodu i, što je najvažnije, pružala joj ljubav, družila se i igrala s njom. Ovo je priča o odrastanju našeg ljubimca.
Kao mala Alfa je tamanila hranu. Do šestog mjeseca davali smo joj tri obroka dnevno, a uz to i vitamine, tablete kalcija, štapiće za glodanje i čišćenje zubnog kamenca. Poslije smo smanjili broj obroka na dva, a otkako je napunila godinu dana hranimo je jednom dnevno.
Da bi se šarplaninac lijepo razvijao, mora se pravilno hraniti, a vitamini su obavezni. Dok je mlad, nikako mu se ne smiju davati kosti, pogotovo pileće (ukoliko nisu prethodno samljevene), ili one veće, da ne bi polomio zubiće koji su u tom periodu vrlo osjetljivi. Hrana koju joj pripremamo dobro je skuhana, a dajemo joj svinjsku jetricu i srce, kao i bijele bubrege, pomiješane s kruhom, što je odličan obrok koji uvijek pojede sa zadovoljstvom.
Kako pas raste, tako mu je i potrebnija veća aktivnost, šetnja, trening i eventualna priprema za izložbe. Alfa se za smotre pasa dodatno sređuje - prskamo je sredstvom protiv buha i krpelja, kupamo je specijalnim šamponom, četkamo, peremo joj zube, da bi izgledala što ”skockanije” pred žirijem.
Još jedna važna stvar je trening: komande se moraju stalno uvježbavati jer da bi pas bez greške zapamtio štoi se od njega traži. Nikada nemojte dozvoliti da ljubimac postane gazda u kući, ali ni slučajno ga nemojte kažnjavati batinama, jer to nije ni humana ni djelotvorna mjera, a može se dogoditi da vam kad-tad to vrati. Zato je najbolje da, ukoliko želite da vaš pas nešto nauči, primjenite sistem nagrađivanja.