Za crne mačke često se misli da donose lošu sreću, no ne brinite, to je samo mit. Doznajte deset zanimljivih činjenica o ovim fascinantnim bićima.
Gen za crnu dlaku, koji proizvodi pigment eumelanin, dominantan je. Mačka nasljeđuje dva gena, jedan od majke i jedan od oca, a ako jedan od njih kodira za crnu dlaku, mačić će biti crn. Crno krzno omogućuje mačkama bolje uklapanje u noćni okoliš, što im pomaže u lovu.
Iako je crna česta boja mačjeg krzna, istraživanja pokazuju da se crne mačke rjeđe udomljavaju u usporedbi s mačkama drugih boja. Razlog tome može biti praznovjerje koje ih povezuje s nesrećom.
Sunčeva svjetlost može izblijediti pigment u krznu crnih mačaka, stvarajući crvenkaste ili narančaste nijanse. Ova promjena ostaje vidljiva dok mačka ne izgubi dlake tijekom linjanja, piše PetMD.
Većina crnih mačaka ima neku drugu boju na brkovima, šapama ili nasumičnim dijelovima krzna.
Crne mačke pojavljuju se u animiranim filmovima i serijama, od Baghere, crne pantere iz Knjige o džungli, Lune, crne mačke iz Mjesečeve ratnice, sve do igranih filmova, odnosno Thackeryja Binx iz Hokus Pokusa te Isis iz Zvjezdanih staza.
Genetika, koja određuje boju krzna mačke, također utječe na boju njihovih očiju. Isti pigment, eumelanin, koji čini krzno crnim, daje šarenicama žutu, zlatnu, narančasto-bakrenu ili zelenu boju.
Iako mnoge vrste mogu imati crno krzno, Bombay je jedina koja je uvijek crna. Nastala je 1950-ih križanjem burmanske i američke kratkodlake mačke. Naravno, i domaće mačke mogu biti crne.
Praznovjerje koje povezuje crne mačke s nesrećom pojavilo se u srednjem vijeku. Mnogi vjeruju da je zbog toga došlo do smanjenja populacije mačaka, što je omogućilo širenje kuge u 14. stoljeću, bolesti koju su prenosili miševi. Međutim, crne mačke ne donose lošu sreću. Naprotiv, britanski i irski mornari u 19. stoljeću smatrali su ih simbolima sreće i zaštite te su bile izvrsni lovci na štakore.
17. kolovoza obilježava se Međunarodni dan crnih mačaka.
Postoje dokazi da crne mačke imaju genetske mutacije koje ih čine manje podložnima nekim bolestima.