Unatoč godinama selektivnog uzgoja, psi su i dalje prilagodljivi mesožderi kojima najviše odgovara prehrana bogata mesom i mastima. Međutim, mogu probaviti i ugljikohidrate iz povrća, uz određene iznimke.
Probavljivost je ključna u određivanju smiju li psi jesti povrće. Iako svi makronutrijenti koje pas unosi – proteini, masti i ugljikohidrati – završavaju kao glukoza, primarni izvor energije za stanice, nije svako biljno tkivo jednako. Istraživanja su pokazala da psi slabije probavljaju proteine iz biljnih izvora u usporedbi s onima iz životinjskih izvora, piše Dogster.
Odgovor na pitanje smiju li psi jesti povrće nije uvijek jasan kao u slučaju čokolade, koja je strogo zabranjena. Povrće može biti korisno, prihvatljivo ili štetno. Njegova prednost leži u vlaknima i drugim hranjivim tvarima koje pruža.
Sigurno povrće uključuje: mahune, tikvice, svježe krastavce, celer, papriku, brokulu i bundevu.
Za savjete o dodavanju povrća u prehranu psa preporučuje se konzultiranje s veterinarom.
Neko povrće nije otrovno za pse, ali zbog celuloze koju ne mogu probaviti može izazvati probavne smetnje. Oksalna kiselina u biljkama poput špinata i cikle veže se za minerale, što može uzrokovati bubrežne kamence.
Luk, češnjak, vlasac i poriluk otrovni su za pse zbog spojeva koji razgrađuju crvene krvne stanice, uzrokujući anemiju. Već 15-30 grama po kilogramu tjelesne mase može biti kobno, a liječenje zahtijeva infuzije, transfuzije i terapiju kisikom.
Simptomi trovanja uključuju: letargiju, gubitak apetita, bol u trbuhu, povraćanje te probavne smetnje.
Povrće može biti zdrav dodatak psećoj prehrani, ali ne smije činiti više od 10 posto dnevnog unosa jer nije nutritivno cjelovito. Povremeno ponudite sigurno povrće u malim porcijama, bez začina i soli, te pažljivo pratite reakciju vašeg psa.