Koliko bi jutarnja šetnja trebala trajati i zašto je važna za zdravlje pasa?

Foto: Pexels

JUTARNJA šetnja prva je obveza mnogim vlasnicima pasa, neovisno o vremenu koje je vani. Navika odlaska u šetnju nije važna samo kako bi pas obavio nuždu, ključna je i za fizičko i mentalno zdravlje životinje. Istovremeno pomaže u stvaranju rutine koja pozitivno utječe i na životinje i na njihove vlasnike.

Iako se neki vlasnici oslanjaju na brzi izlazak u šetnju "samo da obavi nuždu", stručnjaci poručuju da bi jutarnjoj šetnji trebalo pristupiti s više pažnje - jer upravo ona postavlja ton za cijeli dan.

Jutarnja šetnja pomaže psima da se fizički i mentalno razgibaju

Nakon noći provedene u zatvorenom prostoru, psi imaju potrebu za kretanjem, istraživanjem mirisa i interakcijom s okolinom. Zato im jutarnja šetnja pomaže u poticanju metabolizma i probave, smanjuje anksioznost i nemir tijekom dana te ispunjava potrebu za istraživanjem i kognitivnom stimulacijom.

Psi, baš kao i ljudi, imaju koristi od jutarnje fizičke aktivnosti. Ona im poboljšava raspoloženje i daje osjećaj sigurnosti jer znaju što ih očekuje.

Koliko bi jutarnja šetnja trebala trajati?

Prema preporukama veterinara i trenera, idealna jutarnja šetnja trebala bi trajati između 20 i 30 minuta, ovisno o dobi, pasmini i zdravstvenom stanju psa. Ističu da bi manje i srednje pasmine možda bile zadovoljne i s 15 minuta laganog hoda, dok aktivniji psi srednjih i većih pasmina možda preferiraju dužu šetnju od 30 minuta, a neki i više, ovisno o tome na što su navikli. 

Važno je da šetnja ne bude samo funkcionalna, već da uključuje i vrijeme za njuškanje, zadržavanje na omiljenim mjestima i interakciju s vlasnikom.

Psima šetnja nije luksuz, već potreba

Osim fizičke aktivnosti, šetnja psima omogućuje da ostvare ono što im je biološki usađeno - da njuškaju, obilježavaju teritorij i osjećaju se uključenima u svoj okoliš. Stručnjaci se slažu da psi koji redovito šeću ujutro:

  • Imaju manje problema s ponašanjem (poput lajanja, kopanja i sličnog destruktivnog ponašanja).
  • Bolje spavaju i mirniju su kada ostanu sami kod kuće.
  • Lakše prihvaćaju rutinu i granice.

Kod pasa koji ne dobivaju dovoljno kretanja i stimulacije često se javlja frustracija koja se može manifestirati kroz hiperaktivnost ili agresivno ponašanje. Zato, ako vaš pas ne ide redovito u šetnje, nemojte se previše iznenaditi i naljutiti ako se jednom vratite kući i nešto u vašem domu bude uništeno.

Koliko puta dnevno bi pas trebao ići u šetnju?

Stručnjaci preporučuju da odrasli psi izlaze barem tri do četiri puta dnevno, uključujući:

  • Jutarnju šetnju: Za početak dana.
  • Kraću šetnju popodne: Kao pauzu za kretanje i obavljanje nužde.
  • Dužu šetnju navečer: Za dodatnu aktivnost i opuštanje prije spavanja.
  • (Opcionalno) brzu šetnju prije spavanja: Posebno kod manjih pasmina ili pasa koji češće uriniraju. 

Kada je u pitanju zadnja šetnja u danu, ne bi trebala biti kraća od 15 do 20 minuta, kako bi pas imao vremena obaviti nuždu, ali i kako bi se smirio. Večernja šetnja ima i psihološki učinak, pomaže psu da se opusti, potroši ostatak energije i lakše zaspi. Ako pas ima problema sa spavanjem ili se budi noću, razlog može biti nedostatak večernje aktivnosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.