NJUH je najrazvijenije osjetilo kod pasa. U usporedbi s čovjekom, pseći njuh je jači 1000 pa i do 10.000 puta, što ovisi o pasmini. Mirisi su psima jako važni pa je „rad nosom“ i traženje određenih mirisa za psa prirodna i izuzetno zabavna zanimacija, a pritom i vrlo korisna.
Njuhom psi registriraju sve postojeće mirise u okolini, ali i promjene koje se u njoj događaju. Mirisi su jako važni za komunikaciju pasa, jer pomoću njih prikupljaju podatke o drugom psu, životinji ili čovjeku. Psi na taj način mogu dobiti informaciju o spolu drugog psa, što su jeli, tjera li se ženka, kakvog su raspoloženja i slično.
Osjetilo njuha kod pasa korisno je i ljudima pa se upravo zahvaljujući istančanom osjetilu njuha psi koriste za otkrivanje ljudi pod ruševinama ili lavinom, za otkrivanje droga ili eksploziva. Također, određena medicinska ispitivanja pokazuju da posebno trenirani psi mogu otkriti određene vrste tumorskih stanica kod ljudi.
Stoga nimalo ne čudi što je rad nosom ili Nosework postao i popularna disciplina, kojom se rekreativno, ali i natjecateljski bave mnogi psi. Ova zabavna aktivnost prikladna je svim psima, bez obzira na pasminu, dob, spol ili veličinu psa, a predstavlja odličan izbor zajedničke aktivnosti vlasnika i psa.
Stručnjaci za nosework ističu da ovakav trening posebno pogoduje psima s poteškoćama u ponašaju, primjerice nestrpljivim, dekoncentriranim i hiperaktivnim psima, kao i psima koji su bojažljivi. Budući da nije fizički zahtjevan, nosework je idealan za starije i fizički slabije vlasnike i njihove pse, a blagotvoran je i za pse koji su na oporavku i imaju ograničenje u fizičkoj aktivnosti, primjerice nakon operacije. Vremenski također nije zahtjevan, a može se bez problema vježbati bilo gdje, pa tako i kod kuće, što je posebno praktično, bez obzira na vremenske uvjete.
Psi imaju više od 220 milijuna njušnih stanica. Uspoređujemo li masu ljudskog i psećeg mozga, pseći mozak bi iznosio jednu desetinu mase ljudskog mozga. Unatoč tome, veličina dijela u kojem je smješten centar za njuh je 40 puta veća kod pasa, nego kod ljudi. Njuh psa nažalost može i oslabiti. Do toga najčešće dolazi starenjem, a ponekad to može biti posljedica različitih bolesti. U svakom slučaju moguće ga je trenirati i razvijati.
Odlično pomagalo za razvoj osjetila njuha psa, koji je prikladan jednako za sve pse, bez obzira na dob i pasminu, predstavlja jedan naizgled jednostavan predmet.
Interaktivni njuškavac za trening njuha zanimljiv je i koristan prostirač, koji će ponuditi psu izazov i pružiti mu dugotrajnu zabavu, traženjem psu zanimljivog mirisa – i nagrade. Njuškavac na učinkovit način potiče osjet njuha psa, zadovoljava njegov nagon za lovom te razvija urođene potražne vještine, njuškanje, traženje i slijeđenje mirisnih tragova. Ova posebna prostirka ima na sebi mnoštvo gustih resa, među koje se sakrije ljubimcu omiljena suha hrana ili poslastice. Kako bi pronašao hranu, pas mora njušiti i tražiti. Osim same zanimacije, na taj način se produljuje i trajanje hranjenja te sprječava halapljivo gutanje hrane, kojem su neki psi skloni. Njuškavac je jednako prikladan za sve pse, bez obzira na dob i veličinu, a vole ga koristiti čak i mačke.
Nekoliko zanimljivih modela njuškavaca za trening njuha, kao i korisne dodatne savjete o tome kako ih na najbolji način koristiti, možete pronaći u Pet centar trgovinama.