Staklene površine dovode do smrti ptica. Evo kako ih možemo zaštititi

Foto: Shutterstock

UDRUGA Biom, koja se bavi zaštitom prirode, upozorava građane na opasnosti koje staklene površine predstavljaju ptičjem svijetu.

"Na prozirnim i reflektirajućim površinama ptice često zamijene odraz i stvarno okruženje, što rezultira udarcem koji uzrokuje dezorijentaciju, teške ozljede ili trenutnu smrt ptica", poručuju iz udruge.

Za razliku od SAD-a i Kanade, koji već provode istraživanja o smrtnosti od kolizija, u Europi nedostaje podataka o ovoj ozbiljnoj prijetnji. No, Poljska, Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo polako se počinju baviti ovom problematikom, a u Hrvatskoj podatke o kolizijama prikupljaju volonteri Bioma.

"Kako bismo istražili ovaj problem i pritom osvijestili ljude o prednostima i nedostacima našeg lokalnog urbanog ekosustava osmislili smo volontersku aktivnost. U vrijeme proljetne migracije ptica prikupljali su se podatci o stradavanju ptica zbog sudara sa staklom u Zagrebu", pišu iz udruge. "Budući da posljednjih godina dobivamo brojne prijave stradavanja ptica na ovaj način, cilj nam je bio otkriti postoje li crne točke u našem gradu."

Prije istraživanja koje provodi Biom, jedino istraživanje kolizije sa staklom provedeno je na području Zoološkog vrta Zagreb iz 2017. godine, gdje je zabilježeno 16 stradalih ptica uslijed kolizije s prozirnim stijenama životinjskih nastambi. No, ovo istraživanje bilo je fokusirano isključivo na jednu lokaciju, a ne šire urbano područje.

Najviše ptica strada tijekom proljetne i jesenske selidbe

Najveći broj sudara sa staklenim površinama događa se tijekom proljetne i jesenske selidbe, kada ptice prolaze kroz urbana područja i suočavaju se s brojnim opasnostima. Kako Zagreb prati moderne arhitektonske trendove, sve veći broj staklenih površina povećava i rizik za ptice.

One ne mogu razlikovati prozirno staklo od slobodnog prostora, niti odraz vegetacije od stvarne prirode, što često rezultira sudarima. Udarci mogu izazvati dezorijentaciju, ozljede ili smrt, osobito kod zgrada s velikim prozorima te staklenih javnih stanica u blizini vegetacije.

Nesreće se najčešće događaju kod građevina sa staklenim stijenama koje se nalaze u blizini parka ili vegetacije koje ptice rado koriste, ali i na autobusnim, tramvajskim i željezničkim stanicama, koje su napravljene od transparentnih materijala.

Rezultati monitoringa staklenih površina u Zagrebu

Udruga Biom je do kraja svibnja 2024. provela terenski monitoring staklenih površina u Zagrebu, analizirajući učestalost sudara ptica sa staklenim površinama. U akciji je sudjelovalo 16 volontera koji su obavili 282 obilaska na 19 lokacija, uključujući poslovne i stambene zgrade te stanice javnog prijevoza.

U većini obilazaka (244 ili 86%) nije zabilježena kolizija ptica sa staklenim površinama. No, u 29 obilazaka (10,3%) potvrđeno je stradavanje ptica, pri čemu je na 23 mjesta pronađeno 27 otisaka sudara, dok su u šest obilazaka volonteri naišli na ozlijeđene ili uginule ptice.

Volonteri su monitoring provodili u različitim dijelovima dana, najčešće između 7 i 9 sati, dok su četiri puta izlazili i u noćnim ili ranojutarnjim satima prije 5 ujutro. Budući da se monitoring planira i ove godine u istom periodu, ostaje za vidjeti hoće li se broj stradavanja ptica promijeniti. Sva pitanja, nalaze i prijedloge u vezi akcije građani mogu javiti na mail dominik.spevec@biom.hr.

Što mogu učiniti građani kako bi spriječili stradavanje ptica?

Udruga Biom podijelila je nekoliko preporuka koje mogu smanjiti broj kolizija. Najvažnije je da se transparentna površina učini vidljivijom, a to se može postići na više načina. Neki od njih su:

  • Puštanje zastora niz prozore
  • Lijepljenje ili crtanje po staklu bojama za stakla
  • Lijepljenje kupljenih naljepnica
  • Vješanje raznih konaca/špaga niz stakla
  • Lijepljenje matiranih folija da se izgubi refleksija ili transparentnost

Udruga Biom u petak 21. veljače u 18 sati održava volonterski sastanak na kojem će se diskutirati o ovoj problematici. Svi zainteresirani mogu prisustvovati sastanku uživo, u prostorijama udruge (Čazmanska ulica 2, Zagreb) ili online.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.