ZNANSTVENICI Junkoa Akiyame sa Sveučilišta Yamazaki o tehnologiji za životinjsku medicinu i Mitsuakija Ohte s Agronomskog fakulteta u Tokiju smatraju da šetnja pasa može ublažiti stres kod ljudi. U istraživanju su proveli dva eksperimenta u kojima su nastojali potvrditi svoje teze, a istraživanje su napravili na uzorku od 34 vlasnika i njihovim psima.
Procjenjivali su razinu kortizola, oksitocina i neurološku razinu kod vlasnika pasa u tri kategorije: prije šetnje psa, 15 do 30 minuta tijekom šetnje te odmah na kraju šetnje i deset minuta poslije nje, prenosi portal Daily Paws.
Kod ljudskih ispitanika došlo do porasta razine receptora GABA
Kortizol se često naziva hormonom stresa, a oksitocin hormonom dobrog osjećaja jer je sličan dopaminu i endorfinu. Na analizu ova dva hormona Akiyami i Ohti su se odlučili jer su prethodne studije pokazale da šetanje pasa ponekad povećava razinu oksitocina kod vlasnika i može smanjiti razinu kortizola, piše Daily Paws.
Kod polovice ljudskih ispitanika došlo je do porasta razine receptora GABA nakon što su izašli u šetnju sa psima, u odnosu na šetnje u koje su išli sami. GABA, ili gama-aminomaslačna kiselina, je neurotransmiter koji pomaže u smanjenju razdražljivosti u autonomnom živčanom sustavu.
Akiyami i Ohti su zaključili da šetanja pasa utječe na smanjenje stresa kod vlasnika.
"Šetanje pasa nije potaknulo oksitocin ili kortizol u slini vlasnika, ali je inhibiralo moždane živce putem aktivnosti GABA, što sugerira na oslobađanje stresa", iznijeli su u zaključku, prenosi Daily Paws.