Kad bi bebe trebale početi izgovarati prve riječi?

Foto: Shutterstock

GLAVNA emocionalna i razvojna dodirna točka između roditelja i djeteta nastupa kad dijete počne govoriti. Bebina prva riječ je početak dugog životnog razgovora, stoga je prirodno da roditelji s nestrpljenjem iščekuju prve djetetove riječi i pitaju se: kada bi bebe trebale početi govoriti? U kojoj dobi mogu očekivati ​​prve bebine riječi? I mogu li roditelji nešto učiniti kako bi potaknuli dijete da prije progovori?

Kako pomoći bebama da počnu govoriti

Iako je svako dijete drugačije, većina beba izgovara prve riječi oko svog 1. rođendana. No bebe mogu početi komunicirati (ako ne pričaju) puno prije toga, prikupljajući ogromne količine informacija kroz igru, promatranje i interakciju s roditeljima.

Te informacije na kraju postaju temelj njihovog govora. Dakle, iako roditelji baš i ne trebaju učiti svoju bebu da priča, oni mogu pomoći njenom razvoju jezika tako što će razgovarati s njom.

"Roditelji mogu pomoći bebama da razviju jezik obraćajući pažnju na znakove dojenčadi, poput osmijeha i pogleda, gledajući izravno u bebine oči i reagirajući blago dječjim glasom", kaže Melanie Potock, pedijatrijska logopedinja, specijalistica za hranjenje i autorica.

Ispostavilo se da su visoki tonovi, pjevni glas za kojim ljudi instinktivno posežu pred psićima i bebama univerzalan način kojim roditelji šalju osnovne zvukove bebama i pomažu im da nauče govoriti. Ipak, dječji razgovor je nešto više od pijevnog glasa. Čekanje da beba odgovori može im pomoći da nauče da razgovor nije samo jednostran.

Čekanje na odgovor je ključno

"Najbolji način da se bebi pomogne da nauči govoriti je redovit razgovor s njom", dodaje Potock. "Kažete nešto dok gledate u njeno malo lice i onda... čekate. Pauzirajte do tri sekunde. Ovo 'vrijeme pauze' je ključno i koriste ga patolozi govornog jezika kako bi pomogli bebama, maloj djeci, pa čak i djeci školske dobi da razviju bolje jezične vještine."

Naravno, beba vjerojatno neće početi govoriti, pogotovo ako je mlađa od 8 mjeseci - barem ne razumljivo. Ali ako uopće reagiraju - osmijeh, gugutanje, brbljanje - roditelji bi im trebali odgovoriti. U tom trenutku pokušavaju se angažirati, čak i ako ne razgovaraju zapravo.

Kašnjenja u govoru i jeziku također mogu biti posljedica poremećaja autističnog spektra i kašnjenja u razvoju. Ako beba ne progovori do 12 mjeseci, to nije nužno razlog za zabrinutost, ali roditelji bi o svim nedoumicama u vezi s razvojem djeteta trebali razgovarati sa svojim pedijatrom, piše stranica fatherly.com.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.