Kako roditelji utječu na samopouzdanje djece? Evo što nam je otkrila psihologinja

Foto: Shutterstock/Ivana Kober Vrbat

RODITELJI imaju ključnu ulogu u odgajanju i oblikovanju djece. Na ponašanje i razvoj djece utjecat će i okolina, ali na kraju najveći i najvažniji utjecaj imaju upravo roditelji. Kako bi utjecali i potaknuli sigurnost djeteta u vlastitu vrijednost i u budućnosti, roditelji trebaju sudjelovati u izgradnji samopouzdanja svog djeteta.

O važnoj temi utjecaja roditelja na izgradnju samopouzdanja kod djece razgovarali smo sa psihologinjom Ivanom Kober Vrbat, koja nam je otkrila zašto je važno kod djece graditi samopouzdanje, kako to roditelji mogu učiniti, ali i kako isto to samopouzdanje svojim ponašanjem mogu narušiti. 

"Na razvoj samopouzdanja primarno utječe kako se roditelji ponašaju prema djeci, odnose li se s poštovanjem i uvažavanjem ili omalovažavaju njegove vještine", kaže nam psihologinja. No, to nije jedino što utječe na samopouzdanje kod djece.

Kober Vrbat kaže da je "važno i koliko roditelji kontroliraju ponašanje djece, što pokazuje imaju li povjerenja u njegove sposobnosti".

"Primjerice, ako djetetu ne dopuštamo da se penje po drveću i redovito ga sputavamo u sličnim situacijama, dijete nema priliku isprobati svoje vještine i steći povjerenje u njih", izjavila je za Index. 

Kako roditelji mogu potaknuti samopouzdanje kod djece?

Postoji nekoliko načina na koje roditelji mogu pozitivno utjecati na samopouzdanje djece, a to su uvažavanje djece i njihovih postignuća, pohvale te zadavanje izazova primjerenih za njihovu dob zbog kojih će osjećati uspjeh nakon što ih riješe. 

"Prije svega, važno je djetetu obraćati se s uvažavanjem kao da se radi o osobi koja je nama jednakovrijedna. Jer djeca to zaista i jesu. Dobro ih je pohvaliti kada učine nešto dobro i pritom se usmjeriti na specifične vještine djeteta i trud koji je uložilo u određenu aktivnost", kaže Kober Vrbat. 

Kako bi dijete izgradilo samopouzdanje, potrebno je izlagati ga izazovima. 

"Za razvoj samopouzdanja potrebno je da dijete rješava izazove i probleme koji su njemu razvojno prikladni. Tako stječe pouzdanje u svoje vještine koje isprobava i uvježbava, stoga dijete ne treba sputavati da samostalno rješava probleme", ističe psihologinja. 

Roditelji mogu pozitivno, ali i negativno utjecati na samopouzdanje djece

Neki roditelji nisu svjesni da svojim postupcima negativno utječu na razvoj i izgradnju samopouzdanja djeteta. Njihove odgojne metode mogu imati potpuno suprotan učinak, a psihologinja je izdvojila najpoznatije načine kako roditelji negativno utječu na samopouzdanje djece. 

"Treba naglasiti kako fizičko kažnjavanje i fizičko zlostavljanje ozbiljno narušavaju djetetovo samopouzdanje, pritom imajući na umu kako su takvi postupci i protuzakoniti. Također, pretjeranom kontrolom djetetovog ponašanja pokazujemo kako mi kao roditelji ne vjerujemo u djetetove vještine. Važno je dijete pustiti da iskusi različite izazove odrastanja, a roditelji trebaju biti njihova sigurna luka u koju mogu uploviti i kada negdje pogriješe", kaže psihologinja za Index. 

Od djece ne treba očekivati savršenstvo jer će ona, baš kao i svi mi, ponekad pogriješiti. "Djecu ne treba okrivljavati kada pogriješe i dodatno ih kažnjavati i podsjećati na njihove greške", pojašnjava. 

Također, roditelji se ne bi trebali smijati interesima svoje djece ni rugati im se ili podcjenjivati njihove vještine. Naša sugovornica ističe da "ruganje i podcjenjivanje djetetovih vještina može narušiti njihovo samopouzdanje, stoga treba izbjegavati rečenice poput: 'Gle kako si ti mala beba, još piškiš u gaće' ili 'Mogao si se samo malo više potruditi kada si crtao pa bi ljepše nacrtao".

Poticanje djece da budu samopouzdana utječe na njihovu budućnost

"Zdravo razvijeno samopoštovanje zaštitni je faktor u razvoju mentalnog zdravlja i bitan je čimbenik u ostvarivanju zdravog i ispunjenog života", tvrdi psihologinja. 

Odrasli koje su roditelji u djetinjstvu poticali da budu samopouzdani drugačije se ponašaju od onih koji tu potporu nisu imali od roditelja. 

"Osobe visokog samopouzdanja bolje se snalaze u međuvršnjačkim i romantičnim odnosima, lakše se nose s neuspjesima, sposobni su samostalno donositi odluke te se lakše nose s vršnjačkim pritiskom", pojašnjava ona i zaključuje da će se "djeca visokog samopouzdanja lakše nositi sa životnim izazovima koji su pred njima". 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.