Ovo je izuzetno važno uzeti u obzir dok se igrate s djecom

Foto: Unsplash

IGRA je važan i vitalan dio razvoja, način na koji mala djeca uče, rastu i razvijaju važne vještine koje će im koristiti u životu. Iako igra može biti neovisna, također je važno da se roditelji posvete djeci i igraju se s njima. Igra se može činiti jednostavnom, ali puno je složenija nego što roditelji mogu zamisliti.

Prema Medical Xpressu, postoje znanstveno potkrijepljeni savjeti koji osiguravaju da se izvuče maksimum koristi iz dječje igre s roditeljima, kao i iz dječje samostalne igre. Istraživanje je vodila Brenna Hassinger-Das, docentica psihologije na Sveučilištu Pace-NYX. Istraživanje je odredilo šest stupova igre, koje navodimo u nastavku.

Aktivnost

Aktivnost je bitan dio igre i ne znači samo da izađete iz kuće i trčite. To nije ono što se misli pod aktivnošću. Važno je biti zaista prisutan i uključen dok se igrate s djecom. Ako se igrate kockicama, nemojte ih samo slagati, već ih brojite. Ako gledate slikovnicu domaćih životinja, ispuštajte zvukove i promatrajte hoće li vas dijete oponašati.

Angažiranost

Roditeljima je ritam života užurban i razmišljaju o milijun stvari odjednom. Međutim, najbolji način da maksimalno iskoristite vrijeme igre sa svojim djetetom je da budete angažirani. Sve ostale brige i misli ostavite po strani i budite prisutni. Pokušajte ograničiti smetnje i isključite sve elektroničke uređaje.

Smislenost

Za dijete igra nije samo igra, trebala bi biti smislena. To znači da se roditelji trebaju baviti igrom koja ima svrhu, umjesto da samo daju djeci nasumične igračke. Ako vaše dijete zanimaju dinosauri, svemir ili princeze, igra bi se trebala temeljiti na tome. To im pomaže da nadograde svoju povezanost s nečim što im već znači.

Društvena interaktivnost

Biti društveno interaktivan može pomoći djeci da razviju snažne jezične vještine, osjećaj kreativnosti i samopouzdanje. Zato je važno pobrinuti se da je igra društveno interaktivna za vaše dijete. To ne znači samo razgovarati s njima o njihovom danu dok se igrate, već biti aktivno uključeni. Vraćajući se na scenarij igre kockicama, ako vaše dijete slaže kockice, pitajte ga što misli da će se dogoditi ako donja kockica ispadne. Takva će im pitanja pomoći u razvoju društvenih vještina.

Eksperimentiranje

Djeca vole eksperimentirati sa svijetom oko sebe. Žele vidjeti kako stvari funkcioniraju, pa je to razlog zašto je igra toliko važna kada je u pitanju učenje. Dozvolite djeci da pogriješe i ponavljaju neke stvari da bi s vremenom naučili kako ih ispravno raditi. Miješajte različite vrste boja i pitajte dijete što misli koju boju će dobiti. Radovat će se eksperimentima i promatranju rezultata.

Radost

Iako se čini da ovi stupovi predstavljaju relativno puno napora za dijete, posljednji stup se odnosi na radost. Igra bi djetetu uvijek trebala biti radosna i trebala bi biti nešto u čemu uživa. Zato je uvijek sjajno unijeti neka nova iznenađenja u vrijeme igre. Uzmite novu knjigu, igračku ili alat kojim ćete se zabavljati, nešto o čemu ono ne zna mnogo i što možete zajedno istražiti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.