Foto: 123rf
VELIKI zagrljaj, čvrst zagrljaj, utješna riječ, tapšanje po ramenu, riječi ohrabrenja, čak i ignoriranje...? Sve su to načini na koje roditelji diljem svijeta smiruju svoju djecu prilikom nekakvog emocionalnog ispada. Bio to ispad bijesa, nemoći, straha, bilo to malo dijete ili tinejdžer. Svako dijete s vremena na vrijeme suočava se s nekakvom unutarnjom burom koja se mora smiriti da bi je dijete naknadno moglo razumjeti. U nekom obliku.
"Kao roditelj, vjerojatno ste se morali nositi s tjeskobom svog djeteta. Ponekad vam se možda činilo da baš ništa ne može pomoći vašem djetetu, osim malo vremena da dođe k sebi. "Da faza prođe", no nedavna studija koju je proveo Mark Krasnow, profesor biokemije na Sveučilištu Stanford, a prenosi to portal Red Tricycle, ustanovio je da disanje zapravo može utjecati na aktivnost mozga.
Dok su proučavali neurone u mozgu miševa, istraživači su otkrili da je skupina živaca odgovornih za regulaciju disanja izravno povezana sa središtem mozga te kada promijenite uzorke disanja, zapravo možete promijeniti i svoje emocije, poput straha i tjeskobe i tako svom organizmu - promjenom disanja, zapravo kažete da se smiri.
Male bebe možda neće shvatiti koncept "diši, ljubavi, duboko diši," - no čak i u takvim malim danima to ih možete naučiti, a dijete koje razumije te riječi - dakle dijete koliko god ono već staro bilo, najbolje je umiriti upravo tim utješnim riječima - samo diši!
Tako će vaši tinejdžeri jednoga dana, i sami ovom metodom moći izbalansirati svoje tinejdžerske strahove. Jer znate - što su djeca veća, veće su i njihove emocije.