Foto: 123rf
CRVENI OBRAZI, umor, te naravno - toplina tijela, prvi su znakovi da dijete ima temperaturu. Smatra se da dijete ima temperaturu kada, mjerimo li je ispod pazuha, toplomjer pokazuje više od 38 stupnjeva, a rektalna temperatura iznad 38,5 stupnjeva.
Iako se razlog može kriti u dehidraciji (posebno kod malih beba), u prevelikom izlaganju suncu, ili kakav lijek… I neka cjepiva mogu uzrokovati porast temperature.
U slučaju povišene temperature važno je da je prostorija u kojoj dijete boravi nije prehladna ni prevruća (oko 20 stupnjeva).
Preporučljivo je prozračavati prostoriju u kojoj dijete boravi i ne upotrebljavati pećice i radijatore.
Preznojavanjem može doći do dehidracije, pa je bolje dijete razodjenuti, naravno pazeći da nije u hladnoj prostoriji.
Treba se pobrinite da dijete pije puno tekućine i nemojte ga previše oblačiti.
Katkada povišena tjelesna temperatura može biti i dobra za djetetov organizam, jer se razvija imuni sustav u tijelu, pa prečesto ublažavanje lijekovima nije preporučljivo.
Prije davanje bilo kakvog lijeka, pokušajte temperaturu sniziti tuširanjem, nježno obrišite ručnikom, bez trljanja. Ako je i nakon tuširanja viša od 38,5 stupnjeva, tada se preporučuje paracetamol u skladu sa težinom djeteta i naravno konzultacijom sa liječnikom.
Kod beba mlađih od tri mjeseca bilo kakva temperatura je razlog za poziv ili posjet pedijatru. Smatra se da je lagano povišena temperatura ona između 37,5 – 38,5 stupnjeva. Savjet pedijatra uvijek je poželjan, ali trčati u ordinaciju nakon prvih izmjerenih 38 stupnjeva nema smisla.