BEZ OBZIRA na to jesi li više jutarnji tip koji početak svog dana ne može zamisliti bez dobre tjelovježbe ili se pak više voliš oznojiti u teretani nakon stresnog dana na poslu, svakako si u prednosti u odnosu na one koji vježbaju samo svoje vjeđe prilikom gledanja omiljene sapunice.
No ipak postoji razlika u efikasnosti vježbanja ujutro i vježbanja navečer, izvještava You Beauty. Nedavno je istraživanje, sprovedeno na sveučilištu Appalachian, potvrdilo da je jutarnja tjelovježba najbolja za dobar i kvalitetan san. Istraživači su pratili kvalitetu sna ljudi koji su hodali na pokretnim trakama 3 puta na dan po 30 minuta.
Ispitanici su vježbali u 7 sati ujutro te 13 i 19 sati poslijepodne. Ispostavilo se da su oni koji su vježbali ujutro duže i čvršće spavali od onih koji su svoju tjelovježbu odradili poslijepodne. Zapravo, jutarnji su vježbači proveli više od 75 posto u fazi dubokog sna u odnosu na ostale.
"Što bolje spavate, to će vam tijelo biti zahvalnije. Dobar san pogoduje zdravlju kardiovaskularnog sustava, smanjuje utjecaj stresa na organizam te vam pomaže održati željenu težinu. Plus, što dulje vremena provedete u fazi dubokog sna, tim tijelo ima više vremena za oporavak", izjavio je dr. Scott Collier.
Iako se čini da jutarnji vježbači imaju više koristi od svojih tjelesnih aktivnosti, jedno je manje istraživanje pokazalo da ni oni podnevni ne ostaju bez nagrada za svoj trud. Naime, istraživači su promatrali grupu biciklista koji su trenirali u 6 ujutro i u 18 sati poslijepodne te zaključili da potonji imaju više energije za izvedbu vježbi. Također su došli do zaključka kako stupanj težine pokreta ima bliskih veza s izvedbom jer u poslijepodnevnim satima bolje izvodimo kompliciranije vježbe poput plivanja, trčanja i bicikliranja za razliku od običnog hodanja.