Što je asertivna komunikacija?

Foto: Teen Vogue

U LJUDSKIM odnosima, profesionalnim ili prijateljskim, bitna je komunikacija, i to ne bilo kakva već kvalitetna komunikacija. Možda si i ti jedna od osoba koja ima teškoća s jasnim izražavanjem svoga mišljenja.

Ako misliš da te tvoji sugovornici ne slušaju, ne uvažavaju tvoje mišljenje ili se ti sama bojiš izraziti svoje mišljenje pred autoritetom/nepoznatima, postoje tehnike kojima možeš svladati taj komunikacijski jaz.

Usvojiti asertivni način komuniciranja znači raditi na svojim vještinama razgovaranja, ali i na samoj sebi podizanjem samopouzdanja. Ako vjeruješ da možeš pridonijeti svojim mišljenjem i da je ono vrijedno lakše ćeš i bolje iznijeti svoj stav.

Asertivna komunikacija nije isto što i agresivnost. Asertivnim govorom na odlučan i pristojan način komuniciraš s drugima dajući im na znanje svoje osobne potrebe, želje i braniš svoja prava.

Ovakva komunikacija se bazira na takozvanom "ja govoru". "Ja izjave" je potrebno vježbati nasamo i postupno uvoditi u stvarne životne situacije. Sastoje se od rečenica u kojim moraš jasno i smireno izraziti svoje mišljenje i osjećaje vezane za situaciju. Bitno je da ih uputiš pravoj osobi, te da svakoj pojedinačnoj situaciji prilagodiš svoj odgovor i ton glasa.

Primjerice kažeš: "Ja mislim da ovaj plan nije dobar...Ja bih radije da me ne ometaš...Ja želim...", a zatim navedeš detalje koji podržavaju tvoj stav.

Ovakav će ti "čvrsti način" razgovora pomoći da lakše istupiš sa svojim mišljenjem i da inzistiraš na svojim pravima kada su ona ugrožena. Također, pomoć će ti kada želiš izraziti negativne ili neugodne emocije i razgovaraš s osobama autoriteta tako što ćeš se usredotočiti na sebe i jasno se izraziti.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.
 
Komentare možete pogledati na ovom linku.