Foto: Pinterest, Ilustracija Index
VODIMO te na nekoliko mjesta na kugli zemaljskoj, za koje možda dosad niti nisi znala da postoje, što je prava šteta.
2. Planina Tianzi (Kina)
U središnjem dijelu Kine, u provinciji Hunan, nalaze se visoke stijene, koje izgledaju kao da lebde u zraku, a na njihovim neobičnim vrhovima rastu biljke i drveće, što prizor čini još nevjerojatnijim. Ime planine u prijevodu znači "sin raja", što predstavlja uobičajeni epitet kineskih vladara, a najbolji mjeseci za posjet ovom čudu prirode obuhvaćaju travanj, svibanj, rujan i listopad.
3. Jezero Retba (Senegal)
Iako jezero izgleda kao da je netko u njega ulio tone jogurta od jagode, za rozu boju zadužena je alga Dunaliella salina. U jezeru se nalazi visoka koncentracija soli pa se u njemu vrlo jednostavno pluta, a smješteno je 30-ak kilometra od glavnog grada Dakra pa je tri kvadratna kilometra veliko jezero često i zadnja postaja poznate utrke Dakar Really, koja se održava svake godine. Ružičasta boja posebno je vidljiva u sušnom razdoblju, koje traje od studenog do svibnja, posebno od veljače do travnja. Preporučuje se i posjet na dane kada nije vjetrovito.
4. Plavi grad (Maroko)
Radi se o gradiću Chefchaouen, koji je najpoznatiji po plavim zidovima, pločnicima i dekoracijama u starom djelu grada, Medini, koji izgledaju kao jedna od Picassovih slika. No, osim po plavoj boji, gradić je poznat i po odličnoj hrani, ali i lakoj dostupnosti marihuane. Plava boja potječe od židovskih izbjeglica iz 1930. godine, koji su plavu boju koristili kao simbol slobode i plavog neba, no Marokanci tvrde da je razlog puno banalniji, a on podrazumijeva tjeranje komaraca, koji ne vole vodu, a ova ih boja asocira na to. Najbolje vrijeme za posjet je proljeće, točnije od sredine ožujka do svibnja, kada je zemlja bujna i zelena.
5. Slana pustinja (Bolivija)
Najveća pustinja soli, za koju se vjeruje kako sadrži preko 65 tona soli, smještena je u jugozapadnoj Boliviji, u blizini vrha Anda. Iako u ovom kraju kiša ima vrlo malo, kada padne, jezero se pretvara u ogledalo te se oblaci "prebace" na tlo. Osim toga, turisti imaju prilike posjetiti i brojne "otoke" u moru od soli, koji su zapravo vrhovi davno ugašenih vulkana. Nekada na tom području može biti kišovito i samo 5 dana u godini, a najveće šanse za doživjeti efekt zrcala, svi zainteresirani imaju u siječnju, kada su padaline na vrhuncu.
6. Šarena planina Zhangye Danxia (Kina)
Ponovno u mislima putujemo u Kinu, u provinciju Gansu, gdje postoji šarena planina, koja više liči na divovsko slikarsko platno, a manje na formaciju stijena. Prirodi je trebalo nevjerojatnih 24 milijuna godina da stvori ovako nešto, a planina je rezultat taloženja crvenog pješčenjaka i slojeva mineralnih depozita. Vjetar i kiša zaslužni su za razne neobične oblike. Njezina ljepota, odnosno neobične boje, najživlje su tijekom zalaska sunca.
7. Kanjon Antelope (SAD)
U američkoj saveznoj državi Arizona, u srcu rezervata Navaho Indijanaca, smjestio se neobični kanjon Antelope. Kanjoni su široki svega 1-5 metara, a duboki i do 50 metara, gdje mogu biti široki i do 30 metara. Ulaz je moguć samo uz vodiča iz spomenutog plemena, kojemu je to važan izvor zarade. Također, u ovom djelu kiše su rijetke, ali obilne i nagle te u kratkom roku potope čitav kanjon. 1997. godine ovdje je u poplavi poginulo 11 europskih turista.
8. Ružičasto brdo (Japan)
Ružičasto brdo u Japanu, svake godine prekrije 400 tisuća ljubičastih, ružičastih i bijelih cvjetova, koji posebno dolaze do izražaja od sredine travnja do kraja svibnja. Radi se o Shibazakura cvijetu, a poseban gušt je i pogled na planinu Fuji. Prema izjavama posjetioca, brdo ima moć uvući sve posjetitelje u čarobni svijet mašte, iz kojeg jednostavno ne želiš izaći.