13 mitova o pametnim telefonima u koje trebate prestati vjerovati

Foto: Shutterstock

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

PAMETNI telefoni većini su dio svakodnevice, ali mnogi i dalje vjeruju u mitove koji mobitelima mogu više štetiti nego koristiti. Slashgear je izdvojio nekoliko najčešćih mitova o pametnim telefonima u koje zaista više nitko danas ne bi trebao vjerovati.

Stavljanje mokrog mobitela u rižu će izvući vodu

Ova metoda je vrlo popularna, ali potpuno neučinkovita. Riža zapravo sporije izvlači vlagu nego što bi se sušio da ga ostavite na zraku, a riskirate i uvlačenje sitnih komadića riže u uređaj. Mobitel je najbolje osušiti na zraku i odnijeti ga u servis.

Zatvaranje aplikacija štedi bateriju

Zatvaranje aplikacija u pozadini ne štedi bateriju. Naprotiv, može povećati potrošnju jer telefon mora ponovno pokretati aplikacije. Umjesto toga, ograničite aplikacijama rad u pozadini kroz postavke.

Punjenje preko noći uništava bateriju

Moderni telefoni imaju optimizirano punjenje koje sprječava prekomjerno punjenje. Veći problem je stalno pražnjenje baterije na 0% ili punjenje do 100%. Baterija će dulje trajati ako je držite između 20% i 80%, a na nekim mobitelima možete postaviti zabranu punjenja preko 80%.

Samo originalni punjači su sigurni

Danas većina kvalitetnih punjača trećih strana radi jednako dobro kao i originalni, ali treba izbjegavati jeftine i nekvalitetne proizvode. Birajte punjače provjerenih brendova, ali imajte na umu da se ne morate ograničiti na brend koji odgovara vašem mobitelu.

Sve aplikacije na službenim trgovinama su sigurne

Iako će aplikacije u Google Play i Apple App Store trgovinama biti u redu, i njima se može potkrasti zlonamjerna aplikacija. Prije preuzimanja provjerite recenzije i koristite zdrav razum. Ako aplikacija izgleda sumnjivo, nemojte ju preuzimati.

Više megapiksela osigurat će bolje fotografije

Kvaliteta fotografija ovisi više o softveru i obradi slike nego o broju megapiksela. Pametni telefon s dobrim algoritmima za obradu slika u pravilu daje bolje rezultate od mobitela koji ima više megapiksela.

Zrakoplovni način rada ubrzava punjenje

Premda isključivanje funkcija poput Wi-Fi-ja može malo smanjiti potrošnju energije tijekom punjenja, razlika je minimalna. Većina danas dostupnih mobitela puni se vrlo brzo i bez da koristite ovaj trik.

Plavo svjetlo ometa san

Ovo je tek djelomično točno jer nije samo plavo svjetlo problem. Bilo kakvo svjetlo prije spavanja može poremetiti san. Najbolje je izbjegavati ekrane barem sat vremena prije spavanja.

5G je opasan za zdravlje

Ovaj mit je vrlo raširen, no nema znanstvenih dokaza da je 5G štetan. Radi se o istoj vrsti elektromagnetskog zračenja koje koristimo desetljećima. Mnogo je opasnije zanemariti zaštitu od UV zračenja sunca.

Javni Wi-Fi je nesiguran za korištenje

Većina modernih mreža i web stranica koristi enkripciju, što javni Wi-Fi čini relativno sigurnim. Međutim izbjegavajte mreže sumnjivih naziva jer bi one doista mogle biti zlonamjerne, pogotovo ako djeluju kao da oponašaju neku drugu mrežu.

Dok letite, mobitel mora biti u zrakoplovnom načinu rada

Dokazano je da telefoni ne ometaju rad zrakoplova. Pravilo je uvedeno zbog mogućeg ometanja pilota i izbjegavanja buke od telefonskih poziva. Ako ne uključite zrakoplovni način rada, vaš let neće biti manje siguran.

Nije potrebno redovito restartati mobitel

Mnogi nikad ne gase mobitel, ali kao i računalima, i mobitelima je povremeni restart koristan jer rješava greške u radu aplikacija i poboljšava performanse. Idealno je restartati ga barem jednom tjedno.

Ažuriranja usporavaju uređaj

Ažuriranja su važna za sigurnost i performanse uređaja. Iako su nekad ažuriranja usporavala starije uređaje, danas se radi na optimizaciji softvera za starije modele tako da nema razloga da odgađate ažuriranje uređaja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.