Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
AKO kupujete novi mobitel, jedno od ključnih pitanja je uvijek budžet - želite kupiti najbolji koji si možete priuštiti.
No možda biste se čak i ako imate novca za vrhunski uređaj, ipak trebali odlučiti za onaj jeftin, piše TechRadar.
Usprkos tome što su budžet mobiteli slabiji od onih premium na mnogo očitih načina, u nekoliko kategorija zapravo pobjeđuju vrhunske modele. Evo u kojim područjima jeftini pametni telefoni nadmašuju one skuplje.
1. Jeftiniji su
Ovo je i više nego očito, jeftin mobitel je, pogađate, jeftiniji od onog skupljeg. Ako potrošite manje na mobitel, imate više za potrošiti za najbolji powerbank, masku, kabele za punjenje itd. Osim toga, ostane vam više novca za stvari koje nisu vezane uz pametne telefone.
Poput računa, hrane, prijevoza itd.
Kod pametnih telefona vrijedi pravilo opadajućeg povrata: onaj od 400 eura nije dvostruko bolji od onog od 200 eura, a onaj od 1200 eura nije dvostruko bolji od verzije od 600 eura niti četiri puta bolji ni na koji način od onog od 300 eura.
Ako želite najbolje za svoj novac, birajte budžet mobitele.
Moto G9 Power ima masivnu bateriju (1499 kn / 198.95 €, mobis)
2. Puno bolji vijek trajanja baterije
Mobiteli ponekad nemaju dugi vijek trajanja baterije. Kada uzmete u obzir značajke kao što su 5G, visoku stopu osvježavanja, vrhunski procesor itd., ogromna baterija može se nevjerojatno brzo potrošiti.
Ali znate što jeftini mobiteli nemaju? Tako je - bilo koje od tih značajki. Ako telefon ima samo 4G, zaslon niske razlučivosti i radi samo s osrednjim čipsetom, bateriju troši puno sporije.
Svi najdugovječniji pametni telefoni su budžet modeli. Osim toga, proizvođači jeftinih mobitela vole koristiti ogromne baterije, većina ih ima 5000 mAh. Motorola je čak koristila one od 6000 mAh u nekim mobitelima, a određene kineske marke robusnih mobitela otišle su i korak dalje od toga.
Ako želite mobitel kojem baterija dugo traje, izaberite jeftin model s manje značajki. Također, upravo to čini takve uređaje pouzdanim tijekom duljeg razdoblja.
3. Tvrđi dizajn
Staklo je postalo jedan od najčešće korištenih materijala za pametne telefone jer doprinosi vrhunskom izgledu i izgleda dobro iz svih kutova.
Ali znate što staklo nije? Izdržljivo. Lako se može razbiti prilikom pada. Osim toga, sklisko je, zbog čega su telefoni od stakla nespretniji za držanje.
Upravo zbog toga su pametni telefoni srednje i premium klase osjetljiviji na oštećenja, čak i ako brendovi koriste marketinške izraze poput Gorilla Glass Victus ili Ceramic Shield. Proizvođači jeftinijih telefona općenito se drže podalje od stakla. Uglavnom zbog cijene, ali je upravo to korisno za ljubitelje budžet pristupačnih telefona jer je plastika tvrđa.
Puno je vjerojatnije da će telefon napravljen od plastike preživjeti pad ili snažan udarac.
Realme 9 Pro+ ima cool plastičnu pozadinu, (2775.56 kn / 368.38 €, Garner)
4. Hladniji čipseti
Jeftini telefoni često imaju hladnije čipsete. Premium telefoni dobivaju vrhunske skupove čipova koji pružaju veliku procesorsku snagu za primjerice igranje igara.
No neugodna nuspojava velike snage jest da se ovi čipovi mogu nevjerojatno zagrijati ako ih koristite dulje vrijeme. Nasuprot tome, čipovi srednjeg ranga mogu biti bolji za igranje ako volite igrati dulje vrijeme i ne trebate vrhunsku grafiku.
Kao što možete pretpostaviti, jeftini telefoni često imaju slabiju unutrašnjost, tako da općenito nemaju problema s pregrijavanjem i dobri su za igranje. Osim toga, u današnje vrijeme rijetko ćete pronaći telefone koji su spori, čak i među onima nižih cijena.
5. Veći izbor lokacija skenera otiska prsta
Postoji trend na tržištu vrhunskih telefona vezan uz skenere otiska prsta na zaslonu, gdje je senzor za otključavanje vašeg telefona ugrađen ispod zaslona.
Ovo je za neke dobar način otključavanja uređaja, ali ako više volite skener montiran na stražnjoj ili bočnoj strani, uglavnom nemate sreće među vrhunskim modelima.
Međutim, to nije slučaj s jeftinim telefonima, kod njih su senzori smješteni posvuda. Neki modeli ih imaju na zaslonu, drugi ih imaju na jednoj ili obje strane telefona, dok mnogi imaju skener na stražnjoj strani.
Dakle, ako volite da vam se senzor za otključavanje nalazi na stražnjoj ili bočnoj strani uređaja, jeftiniji uređaji su bolja opcija za vas.