"To nije dobro djelo, to treba biti normalno": Hrvati iskreno o poštenju na blagajni

Foto/Screenshot: Shutterstock/Reddit

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

NA Redditu se nedavno povela rasprava o poštenju i osobnoj odgovornosti. Sve je krenulo od korisnika koji je podijelio svoje iskustvo s benzinske postaje, gdje mu je prodavač greškom vratio previše novca.

Kako je ispričao, na benzinsku postaju je došao platiti račune, a ukupan iznos bio je 111 eura. Platio je novčanicom od 200 eura. Prodavač ga je pitao ima li možda 1 euro sitno. Nakon što je otišao do auta i donio kovanicu, prodavač mu je uzvratio 190 eura.

"Ubacim ih u novčanik i gledam... Čekaj malo, koliko si mi vratio? 100 eura viška? Čovjek gleda, da, ajme... i vraćam mu 100 eura, kolegica njegova isto zahvaljuje." Svoju objavu završio je pitanjem: "Kažete li vi trgovcu ako vam vrati viška novca?"

"Ne radim drugima ono što ne bih htjela da oni rade meni"

Tema je brzo prikupila mnoštvo komentara i pokrenula zanimljivu raspravu o svakodnevnom poštenju. Mnogi su istaknuli da uvijek kažu ako im prodavač greškom uzvrati više novca.

"Kažem. Čisto iz razloga što ne radim drugima ono što ne bih htjela da oni rade meni", napisala je jedna osoba. "Uvijek se trudim biti pošten, ne zato što se bojim karme ili boga, već zato što želim živjeti u takvom društvu. Sudeći po komentarima, dobro nam ide!" dodala je druga.

 

Neki su podijelili i vlastita iskustva. "U Lidlu obavio šoping, 50-ak eura bio ceh, na samoposlužnoj blagajni. Gledam aplikaciju nakon par dana, nema te transakcije nigdje - sve prije i poslije su bile navedene. Otišao u poslovnicu, objasnio što se dogodilo, poslovođa zove višeg poslovođu. Donio mi bombonijeru za zahvalu što sam došao prijaviti. Bilo mi je glupo kad sam skužio da nije naplaćeno jer sam imao osjećaj kao da sam ukrao tih 50 eura."

"Jednom sam hodala u 3 ujutro, 20 min nazad do benzinske jer sam skužila da mi je čovjek vratio 100 kn više (dala sam mu 100, a on mi vratio kao da sam mu dala 200). Ali sam skužila tek doma kad sam krenula vraćat novce u novčanik i gledam zašto imam više nego što sam dala", napisala je druga.

Javilo se i nekoliko prodavača

Javilo se i nekoliko prodavača. "Kad sam radila sezonu na sladoledima, žena mi je jednom dala 200 kn, a mislila je da je dala 20. Već je bila dosta daleko, ali sam trčala za njom da joj vratim ostatak. Kolegicama nije bilo drago što sam to napravila jer bi to značilo više bakše. Isto tako sam jednom poslala kolegu da nešto kupi i vratio se s većim iznosom nego što sam mu dala - pa sam otišla vratiti. Ne želim lošu karmu."

Druga osoba je podijelila: "Ja sam na prvoj godini faksa radila u Pandori i za prsten koji je koštao 600 kn izdala račun od 6 kn. Čovjek se vratio."

 

No, neki prodavači nisu imali tu sreću. "Moj prvi posao, trgovina odjećom, prvi put sama na blagajni i gužva. Čovjek kupio remen koji je bio tadašnjih 119 kn, dao mi je 200 i umjesto da mu vratim 81 kn ja njemu hladno dala 181 kn. Čovjek me par sekundi čudno gledao, pogledao opet novčanice, okrenuo se i otišao. Nakon par minuta mi je kliknuo što sam napravila i šefica mi je rekla da odem za njim (šoping-centar) i da ga zamolim da vrati 100 kn jer ću inače ja morati dati iz svog džepa..."

"To nije dobro djelo, to treba biti normalno"

Neki su se našalili na autorovu objavu: "Prvo čestitke na novčanici od 200 eura, a zatim čestitam na dobrom djelu." Drugi su pak istaknuli da bi vraćanje viška novca trebalo biti nešto sasvim normalno: "To nije dobro djelo, to treba biti normalno."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.