Zašto su parfemi postali toliko skupi?

Foto: Shutterstock/Promo

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

TEŠKO je ne primijetiti da su pojedini parfemi u posljednje vrijeme postali prilično skupi. To je posebno očito jer su se mnoge marke okrenule niche kategoriji, poznatoj po korištenju najrjeđih i najfinijih sastojaka, a takvi mirisi obično dolaze u ograničenim serijama. S obzirom na trenutni trend, samo će rijetki moći priuštiti ove luksuzne parfeme. No zašto su njihove cijene toliko visoke?

David Moltz, osnivač brenda parfema D.S.&Durga, vjerovao je da je njegov parfem savršen. Godinama je eksperimentirao s tuberozom, jednim od najskupljih prirodnih sastojaka na svijetu. Njegova nova formula sadržavala je najveću količinu ovog cvijeta u nekom mirisu. Zatim je napravio izračun.

D.S. D.S.&Durga, The Lab, 50 ml, 356 eura

Jedna bočica parfema Durga prodaje se za više od 350 eura za 50 ml. Taj miris dio je njegove premium linije Gold Label, koju je Moltz osmislio 2017. godine. Ovi mirisi sadrže "najrjeđe i najfinije sastojke", uključujući iris, oud i cvijet naranče, te se proizvode u malim serijama koje se rasprodaju više puta svake godine, piše Financial Times.

Niche mirisi su fenomen industrije

Fenomen industrije ljepote su niche parfemi, kategorija mirisa stvorena za ekskluzivnije tržište. Pioniri poput L'Artisan Parfumeura, Serge Lutensa i Goutal Parisa sada su redoviti na policama trgovačkih lanaca. Mnoge proizvode mali brendovi koji se ne oslanjaju na oglašavanje ili potporu slavnih osoba.

Mogu biti u staklenim bočicama koje se mogu ponovno puniti i sadržavati visoke koncentracije mirisnih ulja - u nekim slučajevima i do 40 posto. Većina koristi visokokvalitetne prirodne sastojke koji su preskupi za masovnu proizvodnju.

La Fille de Brlin edp, Serge Lutens, 100 ml, 213 eura
Eau d’Hadrien, Goutal, Parfumerija Lana, 108 eura

Ograničene količine ovih proizvoda znače da ne mogu profitirati od ekonomije razmjera, što bi inače smanjilo troškove. U kategoriji koja raste jednom od najbržih stopa u industriji ljepote - globalno tržište parfema trebalo bi dosegnuti 64 milijarde eura do 2030. - niche mirisi su vodeći, a očekuje se da će se širiti ukupnom godišnjom stopom rasta od 13.2 posto.

Iako ovaj pokret datira iz 70-ih godina, desetljećima nije dobio ovakav zamah. Do tada, objašnjava Nick Gilbert, suosnivač konzultantske tvrtke za mirise Olfiction, parfumerija je bila "posao koji se obavljao u sjeni".

Zatim je došao Frédéric Malle, koji je parfumera učinio "zvijezdom". Imena parfumera - Dominique Ropion i Anne Flipo - zamijenila su brendiranje na bočicama. Mnogi su pokrenuli vlastite istoimene linije.

"To je bio početak mirisa koji su bili samo 'sok'", kaže Veronique Gabai, koja je pokrenula vlastitu liniju nakon osam godina na poziciji globalne direktorice za mirise Estée Laudera. Oslobođeni okova masovnog tržišta, parfumeri su mogli napraviti svoj "sok" kako su htjeli.

Cijene sastojka su skočile

Sastojci su postajali sve rjeđi i izazivali više razdora. Cijene su skočile. Istoimeni sastojak jednog od Gabaijevih najnovijih izdanja, Oud Elixir (290 eura za 85 ml), prodaje se za 46.700 do 74.700 eura po litri.

Oud Elixir, Veronique Gabai, Parfumerija Lana, 85 ml, 300 eura

"Ovu kategoriju parfema pokreće strast, a ne ono što mislimo da je racionalno", dodaje Gabai, čiji su mirisi napravljeni od do 90 posto prirodnih materijala. Osim toga, u dobrom mjesecu stopa njezinih kupaca koji se vraćaju iznosi 30 posto.

Lyn Harris iz Perfumera H koristi metodu enfleurage iz 18. stoljeća, gdje se mirisni spojevi nalaze u slojevima masti. "Ove radno intenzivne metode se vraćaju jer su bile najbolji način ekstrakcije iz latica ruže, jasmina i tuberoze", kaže Harris.

Izgradila je svoj rastući biznis - Perfumer H ima osam trgovina diljem Europe i Azije - na temelju toga što njezini klijenti cijene takve detalje. I spremni su platiti višu cijenu. Harris je krenula dalje u niche parfumeriju nakon godina koje je provela stvarajući mirise za svoju liniju Miller Harris. 

Dandelion, Perfumer H, 50 ml, 150 eura

Prirodni sastojci prepušteni su na milost i nemilost klimatskim promjenama

Tradicionalne tehnike su dugotrajne i skupe. Prirodni sastojci, za koje se kaže da mirisima daju veću dubinu od sintetičkih, također su prepušteni na milost i nemilost klimatskim promjenama.

"Moja obiteljska farma organske lavande u Francuskoj prošle je godine imala upola manji prinos eteričnog ulja", primjećuje Beckielou Brown, suosnivačica Altre (mirisi od 198 eura za 50 ml), koja troši između 15.000 i 18.000 eura po kilogramu za najskuplje sastojke.

Suše u Grasseu uzrokovale su podbačaj žetve tuberoze kod nekih uzgajivača za 40 posto. Parfumeri - među njima Harris, Brown i Gabai - sve više plaćaju dodatno za rad s održivim farmama. Cijena parfema stoga odražava rastuće troškove.

Harris je uvijek koristila skupe materijale: "Kada sam bila na poduci u Grasseu 90-ih godina, svi su mi se smijali i govorili kako si neću moći priuštiti materijale koje sam istraživala." Jedan takav materijal je iris, sastojak vrijedan tri puta više od svoje težine u zlatu.

Vrhunski parfemi Parfumera H nalaze se u bočicama od ručno puhanog stakla i po cijeni od 698 eura za 100 ml (dopune su dostupne od 213 eura). Harris nikada nije vodila računa o njezinim cijenama. Cilj je napraviti nešto što "lijepo miriše na nečijoj koži - što god je potrebno".

Cijene nekih mirisa skočile su za 50% unatrag zadnjih deset godina

Pa ipak, miris od 295 eura postaje sve manje neobičan. Cijene rastu posvuda: Le Laboov kultni miris Santal 33 poskupio je za oko 50 posto od 2015. godine; 100 ml Rock The Myrrh Driesa Van Notena poskupio je s 240 na 295 eura otkako je lansiran prije dvije godine.

Santal 33, Le Labo, 50 ml, 198 eura
Rock The Myrrh, Dries Van Noten, 100 ml, 295 eura

Dizajnerski brendovi također su uskočili u nišu, stvarajući ekskluzivne linije koje ističu rijetke ili neobične sastojke: Gucci sa svojim asortimanom Alchemist's Garden (345 eura za 100 ml), Hermès s Hermessenceom (oko 290 eura za 100 ml) i Loewe sa svojim Un Paseo Por Madrid mirisima (250 eura za 100 ml).

Potonji dolazi u bočicama s mramornim čepovima i sadrži, kaže parfumer Núria Cruelles, visoke koncentracije najdragocjenijih eteričnih ulja: irisa, ruže i jasmina.

A Chant for the Nymph, Gucci, 100 ml, 345 eura
Iris Ukiyoe, Hermes, 100 ml, 285 eura
Un Paseo Por Madrid Debod, LOEWE, 100 ml, 250 eura

Više je razloga poskupljenja

Umjetnički direktor Thameen Londona Christopher Chong, čija se Britologne kolekcija kolonjske vode prodaje po cijeni od 290 eura za 100 ml, kaže da je razlog poskupljenja jednostavan: uzmite tržište uzdrmano Brexitom, dodajte pandemiju, rat i rastuću inflaciju.

Zatim, kaže Nic Mastenbroek, parfumer u niche brendu Ruth Mastenbroek, razmislite o raznim čepovima, pumpicama, naljepnicama i pakiranjima - stvarima koje su zapravo posebna industrija.

Iako je industrija povisila cijene, još uvijek je pronašla zdravo tržište. U Libertyju, luksuznoj robnoj kući u Londonu, gdje mirisi čine 30 posto poslovanja i njegova su najbrže rastuća kategorija, prosječna potrošnja na parfeme je između 230 i 590 eura.

Mnogi posjetitelji kupe više od jedne boce u jednom posjetu. "Kupci koji ulažu u mirise čija je cijena veća od 300 eura obično pokazuju sklonost prema raznolikosti", kaže voditeljica odjela ljepote Natalie Guselli. U ožujku je Liberty otvorio svoj novi Fragrance Lounge, gdje fanatici mogu rezervirati sastanke u trajanju od sat vremena kako bi otkrili svoj idealan "profil mirisa".

Kao jedna od prvih robnih kuća koja je prihvatila ovu tržišnu nišu, Liberty je kanalizirao svoje iskustvo u vlastitu liniju LBTY. Najprodavaniji Zephirine (265 eura za 100 ml) nadmašio je mnoge druge luksuzne mirise od 100 ml u trgovinama.

Zephirine, LBTY, 100 ml, 310 eura
Karst, Aesop., Culty Beauty, 50 ml, 165 eura

Možda vam se neće svidjeti miris niche parfema; njegov prepoznatljiv miris - Aesop’s Karst (oko 340 eura za 100 ml) koristi kim; Erémia koristi balzamu sličan galbanum - to je poanta. "Nekim ljudima će se to apsolutno svidjeti; drugi ljudi će reći ne", kaže Gilbert, koji ima svoju niche liniju.

Boujee Bougies kaže: "Želite imati jedinstven olfaktorni potpis." Sintetički sastojci omogućili su više prostora za eksperimentiranje, kaže Julia Koeppen, generalna direktorica tvrtke Penhaligon’s. Nedavno je brend lansirao The Omniscient Mr Thompson (oko 300 eura za 75 ml), koji oponaša orašasti okus sezama.

The Omniscient Mr Thompson, Penhaligon’s, Selfridges, 75 ml, 300 eura

Unatoč svemu - tržište cvjeta

Za druge, luksuz je dugotrajnost: extrait de parfum je najkoncentriraniji oblik mirisa i ima cijenu koja to odražava. B683 Extrait Marc-Antoinea Barroisa (275 eura za 50 ml) sastoji se od 40 posto eteričnih ulja (uobičajena razina je oko 20 posto). Rezultat je miris koji se može zadržati čak i nakon tuširanja.

"Dobar trag mirisa može puno reći o nečijoj osobnosti", kaže osnivač Maison Crivellija Thibaud Crivelli, čiji mirisi (od 167 eura za 50 ml) čine 70 posto njegove prodaje: "Napraviti sjajan trag osobnosti - onaj koji će učiniti da se osjećate jedinstveno - moguće je pomoću visoko koncentriranog i kvalitetnog mirisa."

Kao što Gilbert kaže, "parfem je komunikacija, a ono što komunicirate odabirom luksuznog parfema je - ja sam osoba s ukusom. Znam gdje pronaći te stvari i mogu ih nabaviti". Guselli iz Libertyja uspoređuje niche parfeme s "pronalaskom rijetkog kolekcionarskog predmeta koji simbolizira ekskluzivnost, umijeće i individualnost".

Kada je Gabriela Hearst prošle godine lansirala dva limitirana izdanja parfema (oba po cijeni od oko 530 eura za 100 ml) Fueguia 1833, "nije shvatila" da tržište cvjeta - to je jednostavno bio kreativni eksperiment.

Paysandú, Gabriela Hearst, 100 ml, 387.46 eura

Kupci su plaćali parfeme bez da su ih pomirisali; ljudi su ih vidjeli kao novi način da dožive brend Gabriela Hearst. "Postali su moji omiljeni parfemi", kaže dizajnerica: "I nije da ga moram prodavati; nemamo ih mnogo." Ne planira se napraviti više. Što ako ih ljudi zavole? Hearst sliježe ramenima: "Onda obavezno kupite dva."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.