A htio je postati gimnastičar...

PRIČU o najstrijelcima europskih prvenstava nastavljamo 1988. godinom, kada je u Zapadnoj Njemačkoj Nizozemska predvođena slavnim Marcom van Bastenom osvojila svoj prvi naslov u povijesti. Euro `88, koji se igrao u osam gradova (Muenchen, Gelsenkirchen, Hamburg, Frankfurt, Duesseldorf, Hanover, Stuttgart i Koeln) raritetan je po nekoliko stvari. Kao prvo igrao se samo u polovici zemlje, a Berlin je zbog zida otpao iz kombinacija za domaćinstvo. Nadalje, na Euro se nije plasirao aktualni prvak - Francuska, a još je interesantnije kako je cijelo prvenstvo prošlo bez crvenog kartona, remija bez golova i produžetaka odnosno kaznenih udaraca u knockout fazi.



Nizozemska je igrala u skupini B, zajedno s SSSR-om, Irskom i Engleskom, a izbornik Rinus Michels obilovao je iznimnim igračima poput Hans van Breukelena, Ronalda Koemana, Ruuda Gullita, Franka Rijkaarda i drugih. U prvoj utakmici Oranje su poraženi od Sovjeta golom Ratsa, a mobilizacija uoči druge ipak dala je ploda - Englezi su pregaženi s 3:1. Hat-trick je postigao 24-godišnji napadač Ajaxa Marco van Basten, predstavivši se tako Europi na najbolji mogući način. Sasvim je druga stvar što se nije ni trebao predstavljati, jer je je u prethodnih pet sezona u dresu Ajaxa zabio 153 gola u 172 nastupa. U posljednjoj utakmici skupine Nizozemska i Irska su međusobno odlučivali o polufinalistu, a Tulipani su golom Kiefta osam minuta prije kraja izašli kao pobjednici.

Van Bastenov gol Sovjetima osamljen je na vrhu kao Uskršnji otok

Tri dana kasnije, u polufinalu pred 62 tisuće gledatelja na Volksparkstadionu u Hamburg, Nizozemska je u finalu prije finala odmjerila snage s domaćinom. Poveli su Nijemci golom Matthausa, izjednačio je Ronald Koeman u 74. minuti, da bi dvije minute prije kraja Marco van Basten svoji četvrtim golom na prvenstvu odveo Oranje u veliko finale s SSSR-om. Zapravo bila je to repriza susreta u skupini, ali ovaj put su Rusi bili bez ključnog obrambenog igrača Olega Kuznjecova. Olimpijski stadion u Minhenu bio je pun kao šipak, a igrači Rinusa Michelsa od prve minute jurnuli ka prvoj tituli u povijesti. Nizozemsku je u vodstvo doveo Gullit, a konačnih 2:0 u 54. minuti postavio je sjajni Marco van Basten, a da tada najbolji golmana svijeta Rinat Dasajev nije mogao baš ništa.


Van Bastenov gol jedan je od najnevjerojatnijih i najspektakularnijih u povijesti europske kontinentalne smotre, a o njemu je napisano na tisuće članaka. Sovjeti su dobili potvrdu da su najveći luzeri u povijesti EP-a, bilo im je to treće finale u povijesti koje su izgubili u drugom poluvremenu, a interesantno je spomenuti kako je Marco van Basten zamalo propustio EP, priključivši se ekipi Michelsa tek na nagovor Johanna Cruyffa. Zasluženi trijumf Nizozemske bio je prava bajka. Pored Nijemaca nitko im nije davao prave šanse kad su se kvalificirali na završni turnir u Njemačkoj, a onda, nakon osam crnih godina za zemlju čiji stil igre je 70-ih oduševljavao nogometne zaljubljenike, Nizozemci su se okitili naslovom europskog prvaka, a čuveni Marco van Basten ušao je u povijest kao najbolji strijelac Eura, uz jedan od najljepših golova otkako je kontinentalne smotre.



A sanjao je da postane gimnastičar

Marco Van Basten rođen je u 31. listopada 1964. u Oog in Al u Utrecthu. Kao dječak sanjao je da postane gimnastičar, a san je nasilno prekinuo skaut Edilwijka, gdje je ovaj i počeo svoju karijeru. Ipak, nogometne vještine izbrusio je, kao i većina velikih nizozemskih nogometaša, u Ajaxovoj akademiji. U travnju 1984. godine debitirao je za Ajax i odmah zabio pogodak u pobjedi od 5:0 nad NEC-om. Van Basten je, inače, u toj utakmici zamijenio Johana Cruijffa, jedinog Nizozemca čiju slavu nije uspio dostići. Te sezone postigao je devet golova u 20 utakmica, a već sljedeće 28 golova u 26 utakmica. Kao što smo spomenuli u šest godina u Amsterdamu van Basten je zabio 154 gola u 175 utakmica i bio je četiri puta zaredom najbolji strijelac nizozemske lige.

Silvio Berlusconi nije mogao odoljeti takvom talentu te se Marco van Basten 1987. godine preselio u Milan, gdje su mu se godinu kasnije pridružili sunarodnjaci Gullit i Rijkaard. Prve sezone nije briljirao, a nakon što je na Europskom prvenstvu proglašen najboljim igračem Starog kontinenta, njegova karijera u dresu Rossonera krenula je raketnom brzinom. Već sljedeće sezone je postigao 19 pogodaka u Serie A i dao je dva gola u pobjedi protiv Steaue 4:0 u finalu Lige prvaka. Godinu kasnije ponovno postigao 19 pogodaka, a te je sezone Milan ponovno osvojio Ligu prvaka. U pet sezona na Meazzi van Basten je odigrao 201 susret u svim natjecanjima, a zabio je 124 gola. U međuvremenu je za reprezentaciju do 1992. godine odigrao 58 utakmica u 24 gola.

Problemi s gležnjem počeli su u sezoni 1993./1994., a nakon zahtjevne operacije vratio se na travnjak na posljednje tri utakmice Serie A. Odigrao je i finale Lige prvaka u porazu od Marseille, što je bila njegova posljednja utakmica u dresu Milana. Nakon nove serije ozljeda i još jedne operacije zbog čega je propustio cijelu sljedeću sezonu 17. kolovoza 1995. godine jedan od najboljih napadača u povijesti nogometa priznao je poraz. Gotovo dvije godine nije odigrao nijednu utakmicu, a s navršenih 30 godine objavio je svijetu kako prekida profesionalnu karijeru. Mogao je van Basten možda napraviti i više, međutim takvo što sigurno ne može ostaviti mrlju na njegovu vanserijsku karijeru. Osvojio je Kup Kupova, tri naslova prvaka Nizozemske, četiri naslova prvaka Italije, tri naslova prvaka Europe, a i Europsko prvenstvo s Nizozemskom. Tri puta proglašen je najboljim igračem Europe, a dvaput najboljim igračem svijeta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.