PRIČU o najstrijelcima europskih prvenstava nastavljamo 1988. godinom, kada je u Zapadnoj Njemačkoj Nizozemska predvođena slavnim Marcom van Bastenom osvojila svoj prvi naslov u povijesti. Euro `88, koji se igrao u osam gradova (Muenchen, Gelsenkirchen, Hamburg, Frankfurt, Duesseldorf, Hanover, Stuttgart i Koeln) raritetan je po nekoliko stvari. Kao prvo igrao se samo u polovici zemlje, a Berlin je zbog zida otpao iz kombinacija za domaćinstvo. Nadalje, na Euro se nije plasirao aktualni prvak - Francuska, a još je interesantnije kako je cijelo prvenstvo prošlo bez crvenog kartona, remija bez golova i produžetaka odnosno kaznenih udaraca u knockout fazi.
Van Bastenov gol Sovjetima osamljen je na vrhu kao Uskršnji otok
Tri dana kasnije, u polufinalu pred 62 tisuće gledatelja na Volksparkstadionu u Hamburg, Nizozemska je u finalu prije finala odmjerila snage s domaćinom. Poveli su Nijemci golom Matthausa, izjednačio je Ronald Koeman u 74. minuti, da bi dvije minute prije kraja Marco van Basten svoji četvrtim golom na prvenstvu odveo Oranje u veliko finale s SSSR-om. Zapravo bila je to repriza susreta u skupini, ali ovaj put su Rusi bili bez ključnog obrambenog igrača Olega Kuznjecova. Olimpijski stadion u Minhenu bio je pun kao šipak, a igrači Rinusa Michelsa od prve minute jurnuli ka prvoj tituli u povijesti. Nizozemsku je u vodstvo doveo Gullit, a konačnih 2:0 u 54. minuti postavio je sjajni Marco van Basten, a da tada najbolji golmana svijeta Rinat Dasajev nije mogao baš ništa.
A sanjao je da postane gimnastičar
Marco Van Basten rođen je u 31. listopada 1964. u Oog in Al u Utrecthu. Kao dječak sanjao je da postane gimnastičar, a san je nasilno prekinuo skaut Edilwijka, gdje je ovaj i počeo svoju karijeru. Ipak, nogometne vještine izbrusio je, kao i većina velikih nizozemskih nogometaša, u Ajaxovoj akademiji. U travnju 1984. godine debitirao je za Ajax i odmah zabio pogodak u pobjedi od 5:0 nad NEC-om. Van Basten je, inače, u toj utakmici zamijenio Johana Cruijffa, jedinog Nizozemca čiju slavu nije uspio dostići. Te sezone postigao je devet golova u 20 utakmica, a već sljedeće 28 golova u 26 utakmica. Kao što smo spomenuli u šest godina u Amsterdamu van Basten je zabio 154 gola u 175 utakmica i bio je četiri puta zaredom najbolji strijelac nizozemske lige.
Silvio Berlusconi nije mogao odoljeti takvom talentu te se Marco van Basten 1987. godine preselio u Milan, gdje su mu se godinu kasnije pridružili sunarodnjaci Gullit i Rijkaard. Prve sezone nije briljirao, a nakon što je na Europskom prvenstvu proglašen najboljim igračem Starog kontinenta, njegova karijera u dresu Rossonera krenula je raketnom brzinom. Već sljedeće sezone je postigao 19 pogodaka u Serie A i dao je dva gola u pobjedi protiv Steaue 4:0 u finalu Lige prvaka. Godinu kasnije ponovno postigao 19 pogodaka, a te je sezone Milan ponovno osvojio Ligu prvaka. U pet sezona na Meazzi van Basten je odigrao 201 susret u svim natjecanjima, a zabio je 124 gola. U međuvremenu je za reprezentaciju do 1992. godine odigrao 58 utakmica u 24 gola.
Problemi s gležnjem počeli su u sezoni 1993./1994., a nakon zahtjevne operacije vratio se na travnjak na posljednje tri utakmice Serie A. Odigrao je i finale Lige prvaka u porazu od Marseille, što je bila njegova posljednja utakmica u dresu Milana. Nakon nove serije ozljeda i još jedne operacije zbog čega je propustio cijelu sljedeću sezonu 17. kolovoza 1995. godine jedan od najboljih napadača u povijesti nogometa priznao je poraz. Gotovo dvije godine nije odigrao nijednu utakmicu, a s navršenih 30 godine objavio je svijetu kako prekida profesionalnu karijeru. Mogao je van Basten možda napraviti i više, međutim takvo što sigurno ne može ostaviti mrlju na njegovu vanserijsku karijeru. Osvojio je Kup Kupova, tri naslova prvaka Nizozemske, četiri naslova prvaka Italije, tri naslova prvaka Europe, a i Europsko prvenstvo s Nizozemskom. Tri puta proglašen je najboljim igračem Europe, a dvaput najboljim igračem svijeta.