CRUYFFOVA Nizozemska raspala se u kampu u Samoboru i u polufinalu na Maksimiru, gdje je za treće mjesto pobijedila Jugoslaviju za koju je igralo pola Hajduka, a debitirao Vaha Halilhodžić.
Na zagrebačkom i beogradskom Euru sama europska elita
Međutim, poznata nizozemska autodestrukcija i svađe između velikih zvijezda, koje su im oduzele barem nekoliko europskih i svjetskih naslova, "nisu iznevjerili" ni na ovom natjecanju. Prvo su najbolji nizozemski golman Jan van Beveren iz PSV-a i njegov klupski kolega Willy van der Kuylen demonstrativno napustili kamp protestirajući zbog toga što šef nije bio izbornik George Knobel, nego svemoćni Johan Cruyff.
Dan poslije u Beogradu, Jugoslavija pod vodstvom legendarnog splitskog trenera Biće Mladinića, kojem su okosnica bili Hajdukovci Buljan, Mužinić, Šurjak, Jerković, Žungul (Peruzović na klupi), je nakon samo pola sata vodila 2:0 protiv Njemačke koja je tada bila ono što je danas Španjolska - apsolutni vladar svjetskog nogometa, aktualni europski i svjetski prvak.
Slaviša Žungul na desnom i Dragan Džajić na lijevom boku, izluđivali su njemačke bekove, prije svih Bertieja Vogtsa, koji je dvije godine ranije potpunu isključio Cruyffa u finalu SP-a, ali sada nije mogao protiv Džaje. Nijemci su uspjeli tek smanjiti protiv Flohea.
Međutim, njemački izbornik Helmut Schon u 79. minuti izvodi "najbolju zamjenu u povijesti" - veznjaka Wimmera mijenja napadačem Dieterom Mullerom, koji mu se odužio "najboljim debijem u povijesti" - u deset minuta regularnog dijela i još pola sata produžetaka, zabijao hat-trick i Njemačka je u finalu, od 0:2, do 4:2!
Jugoslaviji na Maksimiru zapaprio Geels, Njemcima Panenka
Tri dana poslije, na Maksimiru je Nizozemska bez ključnih igrača Cruyffa, Neeskensa, Van Hanegema i Repa pobijedila Jugoslaviju 3:2 u borbi za treće mjesto. Gosti su u prvom poluvremenu vodili 2:0 golovima Willyja van de Kerkhofa i Ruuda Geelsa. U nastavku umjesto Aćimovića i Žungula ulaze Veležovci Vahid Halilhodžić i Franjo Vladić, koji donose preokret. Josip Katalinski i Dragan Džajić poravnavaju, ali Ajaxov napadač Geels svojim drugim golom donosi pobjedu Nizozemcima u produžecima.
Beogradsko finale donosi još jednu senzaciju: Čehoslovačka dolazi do potpuno neočekivane konačne pobjede i to na kakav način: Golovima Jana Švehlika i Karola Dobiaša vodi 2:0 nakon manje od pola sata igre, ali onda se Nijemci opet vraćaju. Opet pogađa Dieter Muller i u posljednjoj minuti Bernd Holzenbein.
Međutim, ovaj put nije bilo njihovog potpunog preokreta. Čudesnu pobjedu Čehoslovačke pri izvođenju penala začinio je Antonin Panenka, koji je svojim ludo hrabrim izvođenjem odlučujućeg jedanaesterca ušao u povijest.