Foto: Index
NIKO KOVAČ preuzeo je Hrvatsku u listopadu 2013. i na klupi reprezentacije odradio deset susreta. Na stranu s rezultatima pa čak i prezentacijama, rezime njegova mandata je naizgled besciljno lutanje. Naime, u dosadašnjih 11 mjeseci koristio je nevjerojatnih 29 igrača, redom Plete, Pranjić, Šimunić, Ćorluka, Srna, Perišić, Modrić, Rakitić, Iličević, Eduardo, Mandža, Benko, Olić, Rebić, Kovačić, Lovren, Jelavić, Maleš, Subašić, Schifo, Vukojević, Milić, Vida, Sammir, Vrsaljko, Brozović, Kramarić i Halilović. Na početku novog ciklusa, godinu dana od odlaska Štimca, sve je po starom. Kovač nema standardiziranu momčad, a uz kadrovske, impresivne su i njegove taktičke vratolomije.
Svaka kopija lošija je od originala
Svi smo kao djeca oponašali svoje idole, a identično u ovom trenutku radi i hrvatski izbornik. Niko Kovač trenerski je tinejdžer i kao takav bezidejan i nevješt za razradu vlastitih strategija. Što je najinteresantnije, Niko to ne krije, dapače u svakoj svojoj izjavi ponavlja kako je preduvjet uspjeha ugledati se na Elf. Problem je što je u pravilu svaka kopija lošija od originala, da ne govorimo da dvije zemlje nemaju ni približno jednake financijske mogućnosti, infrastrukturu te uvjete za rad i razvoj mladih igrača, a kamoli da za razliku od onog njemačkog, hrvatski izbornik živi u Salzburgu, potpuno nezainteresiran za ovdašnju nogometnu stvarnost.
Kovaču treba vjerovati kako nikad nije improvizirao jer isto podrazumijeva kreativnost
"Najveći problem Štimčeve reprezentacije bio je što su igrači napadali pojedinačno i imali velikih problema s organizacijom. Na terenu nije bilo discipline, taktička disciplina nije postojala. Na to ću paziti, kod mene stoper neće završiti na mjestu napadača, to je sigurno. Naša Hrvatska bit će organizirana. Organizacija i planiranje su više od pola posla. Tako sam školovan i odgojen, nikada nisam improvizirao", vrlo su indikativne riječi Nike Kovača. Iako njegovi potezi mnogima izgledaju kao čista improvizacija, na njegovu žalost ne radi se o tome. Ista podrazumijeva kreativnost, a Niko je do sada pokazao kako je samo sposoban kopirati.
Loewove vratolomije na hrvatski način
Ali nisu to jedini nogometni arhetipovi s kojima se Loew poigrava. Omaleni veznjak Mario Goetze, polušpica Borussije i lijevo krilo Bayerna, trenutno slovi kao jedini napadač Njemačke. Marco Reus s lijevog krila prebačen je na mjesto polušpice, dok originalni trequartista Thomas Mueller posljednje susrete provodi na desnom krilu. Oezil je zadnjih godina promijenio toliko pozicija da više ne zna gdje će početi utakmicu. Kroos u zahtjevnijim susretima igra kao polušpica umjesto zadnji vezni, dok je Schweini dugo vremena grijao klupu, a njegovo mjesto ugrabio mladi Kramer.
Tvrdoglav i potpuno neosjetljiv
Radi se o preslici poznatog taktičkog rješenja Joachima Loewa za sve jače provjere - četvrtfinale, polufinale i finale SP-a. Ništa manje bitan i neuspješan nije pokušaj preslikavanja sustava s kojim igraju Nijemci. Unatoč brojnim kadrovskim manjkavostima, Kovač ni u jednom trenutku nije pokazao namjeru odustati od famozno modernog sustava 4-2-3-1, iako je potpuno jasno kako hrvatski ofenzivni veznjaci nisu ni približno ubojiti kao Reus, Muller, Kroos ili Schweinsteiger. Naravno, nije tu samo riječ o taktici. Kovač želi stvoriti onaj iskonski njemački mentalitet pa se i na treninzima često koristi tim jezikom.
Da rezimiramo. Uz to što je odabrao potpuno krivi način, Niko je za razliku od Loewa potpuno neosjetljiv i jako tvrdoglav. Kako imitacije prolaze samo na kazališnim daskama, preslika Joachima Loewa puno će lakše postati ako počne kopati nos uz rub nogometnih travnjaka. U međuvremenu možemo se samo nadati da će dječje bolesti proći, a novi hrvatski izbornik, ma koliko smiješna ta stvarnost bila, napokon ispeći zanat na klupi nacionalne momčadi. Privilegija, ali i teret koji ga je i uputio pogrešnim smjerom.