Foto: Getty Images / Guliver image
LJETNA rezidencija ruskog predsjednika Vladimira Putina na Crnom moru danas ulazi u povijest, kao domaćin koji je najviše uložio u domaćinstvo olimpijskih igara. Od 7. do 23. veljače u Sočiju će se podijeliti 98. kompleta medalja na 22. Zimskim olimpijskim igrama. Za njih će se boriti sportaši iz 88 država, a među njima i 11 hrvatskih sportaša. Predvodi ih Ivica Kostelić koji sanja svoju medalju. U Torinu 2006. Kostelić je osvojio srebro u kombinaciji, a istog sjaja su bile i medalje u slalomu i kombinaciji četiri godine kasnije u Vancouveru.
"Olimpijske igre su posebno motivirajuće za mene i to je jedan od mojih prioriteta. Motiviran sam za postizanje onoga što smatram da je vrhunski rezultat. Moj cilj je medalja, po mogućnosti zlatna'', rekao je Kostelić prije odlaska u Soči.
Otkrio je da loši rezultati ove sezone leže u pogrešnim pripremama, ali to je sada ostavio iza sebe.
"O svemu ćemo pričati nakon sezone", rekao nam je Ivica.
Uz njega, nastupit će još sedam alpskih skijaša: Natko Zrnčić Dim, Dalibor Šamšal, Matej Vidović, Filip Zubčić, Sebastian Brigović, Andrea Komšić i Sofija Novoselić. Hrvatska će imati i natjecateljicu u snowboardu, Morenu Mlakar, te u skijaškom trčanju gdje će nastupiti Edi Dadić i Vedrana Malec.
Rusi nisu ništa prepustili slučaju: snijeg su uskladištili još prošle godine, a mjere sigurnosti nezapamćene su uslijed terorističkih prijetnji. 40 tisuća vojnika bdije nad olimpijskim selom.
Dolazi i japanski premijer
U Rusiju se uputio i japanski premijer Shinzo Abe kako bi dao potporu Putinu, i to samo nekoliko sati nakon govora na godišnjem "Danu Sjevernih teritorija" na kojem je od Moskve zatraženo da vrati otoke otete Japanu nakon Drugog svjetskog rata.
Soči predstavlja i 12 novih disciplina
52 milijardu dolara koštat će Putinove zimske igre na morskoj obali, umjesto planiranih 12 milijardi! Do sada je rekord držao Peking, no ruski vladar morao je nadmašiti prethodnike. Kako se dogodio otklon od 40 milijardi? Čudnim izmjenama izvođača radova i sponzora, upošljavanjem građevinskih tvrtki Putinovih najbližih suradnika... Korupcijske afere i terorizam oduvijek prijete svemu što jest duh olimpizma, no u Rusiji i to ima dimenziju više. Putinu se, jasno, ne sviđa slika koja je otišla u svijet uoči Igara, dodatno izoštrena anti-gay zakonom, no predsjednik čini sve da svijetu, barem na dva tjedna, prezentira novu, modernu Rusiju. Otišao je toliko daleko da je u svemir poslao olimpijsku baklju.
Izgrađeno je 11 potpuno novih borilišta i tri olimpijska sela, jedno u Sočiju, dva u planinskom dijelu. Rusija se često prijavljuje za domaćinstva međunarodnih natjecanja kako bi izgradila infrastrukturu. Soči je zemlji donio 367 kilometara ceste, 22 tunela, 201 kilometar pruga i 235 novoizgrađenih objekata.
12 novih disciplina vidjet ćemo u olimpijskom kalendaru: skijaški skokovi za žene, ekipno natjecanje u umjetničkom klizanju, ski half-pipe (akrobacije u snježnom polucilindru), skijanje slopestyle, snowboard slopestyle, mješovita štafeta u biatlonu, paralelni slalom u snowboardu i štafeta u sanjkanju.