SKANDINAVSKI suci Frisk, Ovrebo i Hauge su proteklih desetak godina pazili da Chelsea slučajno ne prođe Barcelonu u Ligi prvaka.
Suparnici koji se nalaze u polufinalu LP igrali su u četvrftinalu ovog natjecanja prije 12 godina. Van Gaalova Barca je prvu utakmicu na Stamford Bridgeu iznenađujuće izgubila od Viallijevog Chelsea (3:1), ali je sudar tadašnjih igrača ,a danas trenera, na uzvratu u Barceloni odlučio "čovjek iz drugog plana".
Kao i sada protiv Milana, Barcelona je i tada u uzvratu na svom terenu bila puno bolja i nije joj trebala sudačka pomoć, ali ipak ju je dobila: Anders Frisk je pred kraj uzvrata dosudio dva dvojbena penala za Barcu (Rivaldo je jednog promašio, drugog pogodio), a za svaki slučaj je i isključio i Chelseajevog lijevog beka Celestinea Babayara.
Osim trenera koji danas vode obje momčadi, od danas aktivnih igrača, na ovim utakmicama nastupio je Xavi, dok je Puyol bio rezerva na uzvratu.
Kaos 2005.: Frisk otišao u penziju zbog prijetnji smrću, Rijkaard mu upao u svlačionicu i potukao se s Villas-Boasom, Mourinho kažnjen, Eto'o pljunuo zaštitara koji ga je rasistički vrijeđao, Abramoviča navijači Barce gađali bocom....
Najžešći sukob između ova dva kluba odigrao se krajem veljače i početkom ožujka 2005. u osmini finala Lige prvaka. Sada se prvi meč igrao na Nou Campu, ali to više nije bio Chelsea kojem je čast da igra s Barcom, nego Čelski na pogon Abramovičevih milijuna i Mourinhovih vještina.
Uzvrat je Chelsea otvorio uraganski s tri gola u pola sata, koje je poništio Ronaldinho s dva zgoditka. Konačnih 4:2 za prolaz Mourinhove momčadi postavlja Terry. Na kraju utakmice koju je pod kontrolom uspio držati Collina, sve je otišlo kvragu: Rijkaard se potukao s tadašnjim Chelseajevim skautom Villas-Boasom, Eto'o je pljunuo zaštitara koji ga je rasistički vrijeđao i u tunelu zajedno s Ronaldinhom napao Chelseajeve službene osobe, a Abramoviča su navijači Barce gađali bocom.
Uzvrat je obilježila neviđena mržnja prepunog Nou Campa prema nekadašnjem prevoditelju Barcinog trenera Bobbyja Robsona, koju je Mourinho dodatno potencirao provokativnom šetnjom oko cijelog igrališta neposredno prije utakmice. Završilo je 1:1, Chelseaju nije isključen igrač, a da čudo bude veće, dosuđen mu je i penal koji je u gol pretvorio Lampard.
Iako je Barcelona na kraju osvojila naslov pobjednika Lige prvaka, Mourinho je objasnio da je Chelsea moralni pobjednik, jer ga Barca nije uspjela pobijediti jedini put kada mu nisu isključili igrača.
"Jebeno sramotni" Ovrebo 2009. nije vidio četiri penala za Chelsea, Barca do finala jedinim šutom na gol 93. minuti
Chelsea je tvrdio da im nije dosudio četiri penala. Mi ćemo reći da su najmanje dva bila "čista kao suza". U trećoj minuti sudačke nadoknade Iniesta jedinim Barcinim udarcem na gol donosi Kataloncima finale na Olimpicu protiv Uniteda, a Overbu naguravanje i nasrtaje igrača Chelseaja, u čemu su prednjačili Ballack i Drogba, koji je u kameru urlao "Jebena sramota!"
Engleska policija je na kraju "prokrijumčarila" Ovreboa iz zemlje bojeći se osvete bijesnih navijača, a za mjesec dana gotovo svi su ga zaboravili dok su opijeni tika-takom slavili još jednu Barcinu titulu prvaka Europe, izborenu u Rimu. Guardiola je svoju nogometnu filozofiju u godini kada je osvojio trostruku krunu, sveo u četiri riječi: "Barca ne igra kukavički."
Uz sve zaslužene pohvale i ovacije igračima i treneru Barcelone, jedan čovjek čudan zvan Tom Henning Ovrebo, zaslužuje barem pola premije za ovaj naslov, kao što treba citirati i Mourinha iz prošle sezone, nakon što je Barcelona je u prvom polufinalnom susretu Lige prvaka pobijedila Real u Madridu 2:0, a utakmicu je presudilo što je u 62. minuti domaći branič Pepe neopravdano dobio crveni karton: "Barca je sjajna i čestitam joj na tome, ali i i na utjecaju koji ima na suce. Siguran sam da je do njega jako teško doći. Ja bih, svejedno, osjećao sram da ovako osvajam Ligu prvaka."