NAKON što je Josep Bartomeu dao ostavku na mjesto predsjednika Barcelone, klub se nalazi u fazi u kojoj traži sljedeću vlast i čelne ljude u klubu. Ovako će izgledati taj proces.
Izbori će se održati u roku tri mjeseca, favorit je bivši predsjednik
Prema klupskom statutu, odlaskom predsjednika i Izvršnog odbora formira se privremeno vodstvo kluba. Privremeni predsjednik tako će biti dosadašnji predsjednik financijske komisije u klubu Carles Tusquets.
Zadaća privremenog vodstva je raspisati nove izbore za najviše funkcije u klubu, a prema klupskom statutu izbori se moraju održati najkasnije tri mjeseca nakon raspuštanja prijašnjeg saziva Izvršnog odbora. To znači da se novi izbori u Barceloni moraju održati do kraja siječnja.
Izbori bi mogli biti organizirani i nešto ranije, ali prve vijesti iz katalonskih medija govore kako bi se oni trebali održati 2021., a ne 2020. godine.
Svaki kandidat na izborima mora klupskom izbornom povjerenstvu dostaviti 2278 valjanih potpisa koji predstavljaju podršku 50% svih delegata koji čine generalnu izbornu skupštinu.
Podsjetimo, jedan od najvećih favorita je Joan Laporta, katalonski biznismen koji je funkciju predsjednika Barcelone obnašao između 2003. i 2010. godine.
Bartomeu je Barcelonu doveo u nezapamćenu krizu
Unatoč krizama koje su i ranije pogađale Barcelonu, ona u koju je klub doveo Bartomeu je do sada nezapamćena. Najviše zato što klub u prošloj sezoni nije osvojio nijedan trofej, prvi put od sezone 2007./08.
Uz to, Bartomeu je iz kluba skoro otjerao Lionela Messija koji je bio nezadovoljan vođenjem kluba, ali i nogometnom strategijom koja već dulje nema smisla. Iz kluba je u travnju otišla gotovo trećina uprave jer je stala na stranu igrača u sukobu s klubom oko smanjenja plaća uslijed pandemije.
Lionel Messi je javno prozvao klub da u javnost širi lažne vijesti kako igrači nisu pristali na smanjenje plaća u iznosu od 70 posto, na što su svi igrači jednoglasno pristali kako bi zadržali poslove svih zaposlenih u klubu.