DINAMO je pobjedom 2:1 kod Spartaka iz Trnave u trećem kolu skupine Europa Lige došao na samo bod do potvrde prolaska grupe, odnosno mitskog i gotovo pola stoljeća čekanog proljeća u Europi.
Za osvojiti taj jedan bod ima čak tri preostale utakmice, od čega dvije igra na domaćem terenu. Prva je upravo protiv Spartaka, 8. studenog na Maksimiru.
Ali, još donedavno činilo se da Dinamo nikako neće ove jeseni ostvariti europski podvig:
Prije godinu dana Dinamo je u europskom pretkolu ispao od albanskog kluba koji se bavi namještanjem utakmica
Prije godinu i dva mjeseca, na početku prošle sezone, Dinamo je u pretkolu Europa Lige ispao od albanskog Skenderbega, kojeg će pak ubrzo nakon toga UEFA izbaciti iz Europe jer je tamo namještao utakmice.
Prije samo pet mjeseci, na kraju spomenute sezone, Dinamo je u HNL-u pobijedila čak i njegova filijala. Odmah zatim i Rudeš, zbog čega dolazi do smjene Nikole Jurčevića, kojeg je naslijedio Nenad Bjelica.
Prije pet mjeseci Dinamo su pobjeđivali njegova filijala i Rudeš
Treći trener u istoj sezoni, najranije ispadanje iz Europe još od vremena kada je Zoran Mamić bio kapetan momčadi a ne menadžer engleskog tipa, te svim tim zasjenjeno osvajanje hrvatske duple krune, do koje je Dinamo i došao uz veliku sudačku pomoć u finalu Kupa.
Ovi jako loši temelji za budućnost dva mjeseca ranije najteže su uzdrmani financijski. Otkrilo se naime da je Dinamo u gubitku 112 milijuna kuna.
Prije četiri mjeseca Dinamov stvoritelj pobjegao je u Hercegovinu nakon što ga je sud u Hrvatskoj nepravomoćno osudio na zatvor jer je opelješio Dinamo
"Najbolji nogometni menadžer na Balkanu" koji je klub doveo u najgore dubioze te arhitekt "zdrpi i briši" načina poslovanja zatim bježi u Hercegovinu jer ga je sud u Hrvatskoj nepravomoćno kaznio sa šest i pol godina zatvora zato što je Dinamo oštetio za još 116 milijuna kuna.
I dok se u Dinamu nastavljaju izljevi ljubavi prema voljenom, ali trajnije dislociranom vođi, u klubu počinje prestrojavanje i priprema za eru nakon Mamića. Ali, prethodno treba počistiti toliko toga.
Prije tri mjeseca Dinamo je zbog 112 milijuna gubitka prodao svog Cristiana Ronalda i najveće dragulje svoje La Masije
Zbog svega navedenog Dinamo je u nedavno ljeto prisiljen odjednom prodati sve što valja. Za manje od 40 dana iz kluba su otišli Benković, Sosa i Ćorić, tri igrački i tržišno najpotentnija mlada nogometaša, pri čemu je prvi prodajom u Leicester za 14 milijuna eura postao treći najskuplji dinamovac u povijesti. Uz njih se pokupio i Soudani, koji je pet godina bio najbolji igrač, strijelac i čovjek koji je sam pobjeđivao Hajduk i Rijeku.
Prije dva mjeseca Dinamu je ždrijeb u Europi, iz koje nije smio ispasti, donosio najteže protivnike
Dinamo je dakle ljetos ostao obezglavljen, obesparen, bez svog Cristiana Ronalda i tri najvrjednija proizvoda svoje La Masije. Ali, nevoljama koje su ga pogađale od početka do kraja prošle sezone tu nije bio kraj.
Nastavile su se i u ovoj sezoni tako što je Dinamo, bez donedavno glavnih zvijezda, a s novim trenerom i sa šest novih igrača (od kojih nijedan nije zvijezda ili mamac za publiku), neuigran i bremenit brigama, u svim pretkolima Lige prvaka dobivao najteže protivnike.
To je ključno, jer nakon financijskog i europskog debakla prošle sezone te nasušne potrebe za jedinim preostalim izlogom i izvorom prihoda poslije prodaje svih eksponata, Dinamo si baš nikako nije smio dopustiti još jedan ostanak bez skupine eurokupa.
Tko se još sjeća Soudanija i Ćorića pored Izeta i Danija?
Ali, Bjelica je ekspresno uspio uigrati momčad kojoj su novaci postali nositelji (Dilaver, Theophile-Catherine, Oršić), a Dinamovog "nenadoknadivog" Ronalda više nitko ne spominje, jer tu je obožavani Izet, legitimni nasljednik Prosinečkog. Hajrović igra za raju i pri tome ne zanemaruje taktiku, a Soudanijeve golove u ključnim utakmicama nadomješta Gavranović.
Zaboravljeni su i dragulji iz Dinamove La Masije razasuti od Stuttgarta do Glasgowa. Zato što bi Dinamo na svom novom mladom heroju Daniju Olmu, katalonskom dječaku iz prave Barcelonine akademije, mogao zaraditi više nego na Sosi i Ćoriću zajedno.
Nabrzinu i doslovno stvorena nova momčad lako je izbacila Hapoel Beer Shevu i Astanu, te zamalo eliminirala Young Boys za ulazak u Ligu prvaka.
Dinamu više vrijedi krvavo zarađenih 10 milijuna eura u Europa Ligi, nego 15 milijuna dobivenih za sramoćenje u Ligi prvaka
Međutim, Dinamo se za taj bolni financijski neuspjeh spektakularno utješio u Europa Ligi. Ispadanjem na zadnjoj stepenici prije skupine LP-a, izravno je ušao u grupu EL-a. Time, te s pobjedama u sve tri prve utakmice tamo (Fenerbahče, Anderlecht, Spartak Trnava) i prolaskom u prvu nokaut rundu u veljači iduće godine, do koje mu treba još samo bod u iduće tri utakmice, Dinamo je od UEFA-e zaradio 10 milijuna eura. Ako bude prvi u skupini, a za to ima ogromnu priliku, dobit će još milijun eura. Da ne spominjemo koliko je odličnim Dinamovim rezultatima u skupini EL-a, na tržištu narasla vrijednost njegovim igračima.
Dinamo je za ovo bogatstvo od UEFA-e orao i kopao zadnja tri mjeseca, dok bi do sada samim ulaskom u skupinu Lige prvaka zaradio čak pola više, 15 milijuna eura. Ali, nakon toga bi tamo prestao igrati i počeo se sramotiti, služiti za nabijanje gol-razlike i postavljanje negativnih rekorda. Ove sezone Dinamo igra slabije, neatraktivnije i siromašnije europsko natjecanje, ali u njemu je konačno konkurentan i na samo bod od donedavno nezamislivog: prolaska skupine i mitskog, pola stoljeća sanjanog proljeća u Europi.
Dinamo je imao sreće
Pri tome je Dinamo imao i sreće. Ne na utakmicama u grupi, jer sve ih je zasluženo pobijedio, još i manjom razlikom nego što je trebao. Nego prilikom ždrijeba skupine. Aktualni Anderlecht i Fenerbahče nemaju veze sa slavnim, pa čak ni solidnim generacijama iz prošlosti tih klubova. Istaknuli smo to odmah nakon izvlačenja grupe, a i to su dokazale njihove igre i rezultati u svim natjecanjima ove jeseni. O "snazi" pak Spartaka iz Trnave dovoljno će reći podatak da ovaj klub nakon 12 kola nejakog slovačkog prvenstva drži tek deveto mjesto sa samo 14 bodova.
Dinamo je savršeno iskoristio mane protivnika tako da je ne samo u skupini Europa Lige, nego od početka ovosezonskog natjecanja u Europi, još od pretkola Lige prvaka pokazivao svoje vrline; igrao dominantno, nametao ritam i držao inicijativu.
"Sreća prati hrabre" jest kliše, ali i kredo ovog Dinama.
Njegove najvažnije kvalitete one su koje su Dinamu u Europi desetljećima nedostajale, iako je za to vrijeme imao daleko boljih igrača od ovih sad: pobjednički mentalitet i hrabrost.
Dokaz da je ovaj Dinamo hrabri pobjednik nisu trijumfi nad Fenerbahčeom i Anderlechtom, nego jedva iščupana tri boda kod Spartaka
Dinamo ih je još najviše pokazao sinoć, protiv najslabijeg protivnika u skupini. Fener i Anderlecht, koliko god bili loši i rastureni brojnim unutarnjim problemima i dalje imaju kvalitetnije igrače od Spartaka i protiv Dinama su pokušali igrati. Pri tome ih je dominantni Dinamo sažvakao i ispljunuo nakon što je cijelu utakmicu igrao odlično, dominirao i vodio.
Međutim, Dinamu je kod Spartaka s druge strane bio potpuno drugačiji suparnik. Bez ikakve kvalitete, zabunkeriran, destruktivan i k tome je poveo. I to golom "kakav samo Dinamo može primiti". Protivnik je iskoristio što je gol čuvao rezervni stoperski par Lešković - Perić jer Theophile-Catherine i Dilaver nisu mogli igrati.
Dinamo je u prvom poluvremenu, najlošijem ove sezone u Europi, protiv Spartaka igrao slabo i prema naprijed. Zato što su mu zamjenski stoperi vodili igru nepreciznim nabijanjima visokih lopti, a Ademija, koji je srce momčadi, nije bilo nigdje.
Bjelica u drugom poluvremenu dokazao da je Dinamov najbolji igrač
Ali, u drugom dijelu se vidi koliko znači pravi trener. Nevidljivi Ademi počinje odlično graditi napade dolazeći po loptu pred kazneni prostor svoje momčadi. Dinamo, koji u prvom dijelu nije mogao spojiti dva dodavanja, odjednom vlada terenom i to proigravanjima petama, te šaranjem paralelama i dijagonalama.
Nakon što je kilavo i tipično za Dinamo u Europi primio gol, na jednak način je izjednačio. Ali, gol kakav je Gavranović zabio za 1:1, Dinamo je do sada u Europi primao. I nakon toga više nije bilo straha da će Dinamo primiti još jedan "dinamovski" gol, nego je bilo jasno da će preokrenuti i pobijediti.
Nabrzinu sklepani i jeftini Dinamo posramio tolike "velike generacije" koje u Europi nisu napravile ništa
Spomenuli smo da pamtimo bolje igrače i generacije koje su morale biti i rezultatima bolje od ove, pa su završavale kao posljednje u skupinama Kupa UEFA, s manje od pola bodova nego što ih je Dinamo osvojio već sada, na polovici natjecanja u grupi. Zato što nisu imali ono što ovaj Dinamo ima: pobjednički mentalitet i hrabrost.
Naravno, kao i uvijek kada se postižu epohalni rezultati, navijače i javnost prebaci pa se u euforiji pišu i govore nebuloze.
Dinamovo upravo srušeno prokletstvo nikada ni nije bilo europsko, nego hrvatsko
U ovoj situaciji najistaknutija je ona da je "Dinamo konačno proigrao jer je Mamić otišao iz kluba, pa Bjelica ima potpunu slobodu".
Oni koji to misle i pored brojnih znakova da je suprotno, valjda će se osvijestiti čitajući recentni intervju s trenerom-tvorcem Dinamovog čuda, u kojem je izjavio: "S Mamićem se čujem dva puta tjedno, a na odlasku mi je rekao: Čuvaj mi Dinamo."
Jasno vam je dakle; Dinamovo upravo srušeno prokletstvo nikada ni nije bilo europsko, nego hrvatsko.
Pjesma Dinamovih navijača u Trnavi: