KOŠARKAŠ, predsjednik kluba, skaut, sportski direktor, savjetnik dopremijera, predsjednik olimpijskog odbora, savjetnik klupskog predsjednika, generalni menadžer. Vlade Divac u svojoj bogatoj sportskoj, a pomalo i političkoj karijeri, bio je sve to.
Ovog je vikenda smijenjen s posljednje funkcije koju je vršio, one generalnog menadžera Sacramento Kingsa. To nije nikakvo iznenađenje. Sasvim je normalno da mu, među toliko uloga koje je obavljao, neka ne leži. A ova mu nije ležala. Kulminacija njegovih promašaja dogodila se na ljeto 2018., kad je imao priliku draftati Luku Dončića, ali to nije učinio.
Kingsi u pet i pol godina s Divcem nisu napravili nikakav pomak
Generalni menadžer u NBA ligi bavi se slaganjem igračkog i trenerskog kadra, a igrački kadar može se slagati na tri načina - draftom, trejdovima i dovođenjem slobodnih igrača. U sva tri segmenta Divac je u Sacramentu nizao promašaj za promašajem. Zato ne čudi da u pet i pol godina u klubu nije napravio nikakav pomak. Kingsi su ove sezone ostali bez doigravanja 14. godinu zaredom. Posljednji put ondje su bili 2006., dvije godine nakon što ih je Divac napustio kao igrač. Od tada niti jednu sezonu nisu završili s pozitivnim omjerom.
Divac se u Kingse vratio u ožujku 2015. na poziv nepopularnog vlasnika Viveka Ranadivea, koji je angažmanom klupske legende želio umiriti navijače. Na početku je bio formalno u savjetničkoj ulozi, ali zapravo je bio bliski suradnik generalnog menadžera Petea D'Alessandra. Nepunih šest mjeseci kasnije D'Alessandro je smijenjen i Divac je dobio potpunu kontrolu.
Glavna zvijezda kluba bio je iznimno talentirani, ali nezreli i svojeglavi centar DeMarcus Cousins. Na mjesto razigravača stigao je Rajon Rondo, superinteligentni prgavac koji funkcionira samo u pobjedničkom okruženju. Bio je tu i Rudy Gay, skorer koji na terenu vidi samo koš, ali svoj jedini zadatak ne izvršava ni približno dovoljno efikasno da bi ga se smatralo barem korisnim. U klubu su bila ukupno tri igrača mlađa od 25 godina, a jedan od njih bio je Duje Dukan, sin bivšeg igrača Jugoplastike i dugogodišnjeg skauta Chicago Bullsa Ivice Dukana. On je u NBA karijeri odigrao ukupno jednu utakmicu.
Preostala dvojica bili su Ben McLemore i Willie Cauley-Stein, centar kojeg su Kingsi uz značajan Divčev input izabrali kao šestog na draftu, iako im je glavna zvijezda igrala na istoj poziciji. Ostatak momčadi činili su pristojni rotacijski igrači. Divac je imao mogućnost krenuti u dva smjera - okružiti Cousinsa igračima koji će ga nadopunjavati ili trejdati kontroverznu zvijezdu, sklonu sukobima s trenerom i suigračima, za paket mladih igrača na kojima će graditi budućnost.
Budući da je odnos Cousinsa i strogog trenera Georgea Karla dosegnuo točku pucanja, Divac se odlučio na drugi smjer, ali nije se uspio riješiti Cousinsa i tako je zaglavio s dvojicom centara u sastavu. Cauley-Stein u ulozi pričuve nije opravdao visoki pick na draftu.
Trener i zvijezda nisu se mogli smisliti. Prvo se riješio trenera, a zatim i zvijezde
Na kraju sezone Divac je mir u kući pokušao donijeti otpuštanjem Karla, kojeg je zamijenio Dave Joerger. Na dan drafta napravio je naizgled dobar posao zamjenom osmog picka za Bogdana Bogdanovića te dva kasnija picka (13. i 28.), ali te je pickove upropastio izabravši još dva centra - Georgiosa Papagiannisa i Skala Labissierea. Prvi se vratio u Europu nakon dvije godine, a drugi je u ligi ostao u ulozi igrača s ruba klupe.
S Joergerom je Cousins imao nešto bolji odnos nego s Karlom, ali u igri i rezultatima Kingsa nije bilo pomaka pa je tijekom All-Star vikenda 2017. u New Orleansu konačno stiglo vrijeme za rastanak s Cousinsom, koji je trejdan baš u New Orleans. Trejd je ostao zapamćen po Divčevim zakulisnim igrama jer je samo tjedan dana ranije na privatnom sastanku uvjeravao svoju zvijezdu da je neće trejdati. Trenutak kada Cousins doznaje za trejd zabilježen je kamerama jer ga je netko o njemu obavijestio doslovno usred razgovora s novinarima.
U zamjenu za Cousinsa Kingsi su od Pelicansa dobili paket s Buddyjem Hieldom, Tyrekeom Evansom i Langstonom Gallowayem. Hield je pokazivao velik potencijal u Pelicansima i činilo se da se radi o igraču koji bi uz nekoliko dodataka na draftu mogao činiti kostur momčadi za budućnost. Ti igrači stigli su u sljedećih 16 mjeseci u obliku De'Aarona Foxa i Marvina Bagleyja Jr.-a. Obojica su dobri igrači puni potencijala, ali Kingsi su mogli i morali bolje.
Ispustio Jaysona Tatuma zbog jednog od prvih poteza koje je napravio u Kingsima
Fox je trenutačno prva zvijezda kluba, ali samo zahvaljujući Divcu Kingsi nisu bili u poziciji uzeti još boljeg igrača. Naime, u jednom od svojih prvih poteza 2015. Divac se riješio ugovora Carla Landryja, ali je zauzvrat dopustio Philadelphia 76ersima pravo na zamjenu pickova na draftu 2017. Sixersi su iskoristili to pravo i dobili treći izbor te pick prve runde 2019., koje su proslijedili Bostonu za pravo na prvi pick. Celticsi su pickom koji je pripadao Kingsima izabrali Jaysona Tatuma. Kingsi su birali peti i uzeli Foxa, koji napreduje i pokazuje potencijal, ali Tatum se već približava kategoriji superstara. Zbog posljedica spomenutog trejda Sacramento prošlog ljeta uopće nije imao izbor prve runde, što je katastrofa za momčad koja je godinama u rebuildingu.
Nije doveo Dončića jer je želio momčadsku igru
Još većom katastrofom pokazuje se odluka koju je Divac donio na draftu 2018., kada su Kingsi imali drugi pick, kojim su izabrali Marvina Bagleyja Jr.-a, iako im je na raspolaganju bio Luka Dončić. Bagley je u prve dvije sezone zbog ozljeda odigrao samo 75 i startao na 10 od moguće 164 utakmice, a Dončić iz dana u dan ruši rekorde i na putu je da postane jedan od najvećih svih vremena. Divac je svoju odluku branio činjenicom da Dončić najbolje funkcionira s loptom u rukama, a on je želio da Kingsi igraju momčadsku košarku s boljim protokom lopte. Plemenita ideja, ali s kadrom koji je Divac posložio, nije davala rezultate.
Na tržištu slobodnih igrača Divac se također nije proslavio. Jedan od rijetkih pogodaka bila je akvizicija sunarodnjaka Nemanje Bjelice, a produljio je ugovore s Bogdanovićem i Hieldom, ali većina ostalih poteza svodila se na davanje visokih ugovora isluženim igračima. Prošlog je ljeta iz Dallasa doveo Harrisona Barnesa, bivšeg NBA prvaka s Warriorsima, omogućivši mu 85 milijuna za četiri godine, što je pomalo sulud potez ako se zna da Kingsi uskoro moraju produljiti s Foxom i da se potreban prostor pod salary capom ne troši na igrača koji u široj slici može biti u najbolju ruku treća opcija. Zbog toga za sljedeću sezonu već imaju ugovore vrijedne skoro 100 milijuna dolara, a očekuje se da će nakon ove sezone salary cap pasti s trenutačnih 109 milijuna, što znači da Kingsi ponovno neće imati skoro nikakav manevarski prostor, kako za dovođenje novih igrača tako ni za zadržavanje Bogdana Bogdanovića, kojem istječe ugovor.
Divac je u karijeri promijenio mnoštvo funkcija, koje smo naveli na samom početku teksta, pa ne treba sumnjati da će pronaći novi posao. Ovaj u Kingsima trajao je pet i pol godina, vjerojatno više nego što je trebao. Ipak, pitanje je bi li u kaotičnoj sredini kao što su Kingsi netko drugi imao veće uspjehe i vukao bolje poteze. Naposljetku, najveća zamjerka mu je preskakanje Luke Dončića na draftu, no tek treba vidjeti kako će se razvijati njegova i Bagleyjeva karijera. Ako Bagley izraste u igrača All-Star kalibra, a Dončić brzo dosegne svoj plafon... Ne, za taj propust svejedno neće biti opravdanja.