D-MARIN ORC Svjetsko prvenstvo koje se nedavno održalo u Šibeniku, okupilo je oko 110 posada i više od tisuću natjecatelja iz 17 zemalja svijeta. Ovoj dosad najvećoj sportskoj manifestaciji u Šibeniku domaćini su bili Jedriličarski klub Val, Grad Šibenik i D-Marin. Osim svjetski poznatih imena, među jedriličarskim profesionalcima bilo je 16 hrvatskih posada. Tu su bila i nezaobilazna lica s regata, Zrinka Grancarić, članica posade broda Gringo te hrvatski Olimpijac Mate Arapov, skiper broda Nube.
Pretresli smo mnogobrojne teme, a ona ključna za šibensku regatu vezana je uz faktor turizma.
Osim što je vrsan jedriličar, Arapov radi kao trener za austrijski nacionalni jedriličarski savez s kojim je već odradio pripreme za dvoje Olimpijske igre, a trenutno ih priprema i za Tokio sljedeće godine. Kaže da među juniorima ima odličnih talenata, ali im je potrebno pružiti adekvatnu edukaciju i podršku kada prelaze u seniore.
"Hrvatskoj nedostaje educiranih trenera. Ono što imam u austrijskom timu su vrhunski uvjeti i neprekidan rad. To je zemlja bez mora, ali se unatoč tome sa svake Olimpijade vrati s medaljom. Kod nas treniranje pada na klubove koji u Hrvatskoj nažalost nemaju niti financijsku, a niti organizacijsku moć da bi iznijeli to na svojim leđima“, zaključuje.
Mladima koji vole jedriti Arapov savjetuje da vjeruju u sebe, jer jedino tako i s puno rada i odricanja, mogu uspjeti i usvojiti vrijednosti koje ostaju za cijeli život.
Upravo se u svojim mlađim danima Zrinka Grancarić prvi puta susrela s jedrenjem.
"To je bilo davno, bila sam djevojčica od devet godina, a jedna njemačka obitelj koja je redovito ljetovala u našoj obiteljskoj kući u Zadru te je godina došla s jedrilicom. Tu je počela cijela priča. Kako nisu imali svoje djece, voljeli su se družiti sa mnom i svuda me voditi pa tako i na jedrenje. Od tog trenutka brod i jedra postali su moja velika strast, ljubav, oaza i mir“, prepričava Zrinka.
Iako je Domovinski rat prekinuo njezino druženje s jedrima, od svoje 19. godine jedrenje je neraskidiv dio njezina života i tako već punih 25 godina. Zrinka ističe da joj je zbog toga izuzetno drago da baš u Hrvatsku dolaze ovako značajna nautičarska događanja.
"Prilika je to da se pokažemo kao uzorni domaćini, da klubovi organizatori sklope neke nove sponzorske odnose, da jedrenje u javnosti pokaže svoje najbolje lice, natjecateljsko na najvišoj razini, a za naše posade krstaša kojima nije baš u budžetu odlazak na ovako velika i skupa natjecanja, prigoda je to da se okušaju među najboljima na svijetu"
Za sebe kaže da je prije svega jedriličarka, a tek potom novinarka te da joj je draže biti akter nego promatrač. No, smatra se privilegiranom da je uspjela spojiti svoje dvije velike ljubavi. Sa Zrinkom smo se družili i na Igrama u Riju, gdje su hrvatski jedriličari ostvarili povijesne rezultate (zlato Fantele i Marenića, srebro Stipanovića), a Zrinka je bila njihov glas u svijet i glavna sponas novinarima. Jednostavnim i zanimljivim komentarima na tv-u gledatelje je zaintrigirala za ovaj predivan sport.
>>> Tko je komentatorica jedrenja koja je oduševila Hrvatsku?
"Jedrenje je način života, ne samo sport. Brod i more vas odgoje, stvore čovjekom, nauče odvažnosti, potaknu hrabrost i samopouzdanje. Nenadane situacije koje se na moru dogode pripreme vas za mnoge životne izazove, nauče kako se nositi s prevratima racionalno i smireno, jer na brodu mjesta panici nema“, zaključuje.
Šibenčani i svi njegovi gosti su u spektakularnim prizorima jedrilica na D-Marin ORC Svjetskom prvenstvu mogli uživati punih šest dana te tako svjedočiti velikom sportskom događanju o kojem će se pričati još mjesecima.