IZVRŠNI odbor Europskog nogometnog saveza (UEFA) u La Valetti je donio odluku kako su Hrvatska i Mađarska ušle u uži izbor kandidata za Europsko nogometno prvenstvo 2012. U drugom krugu, uz zajedničku kandidaturu Hrvatske i Mađarske, naći će se Italija, te Poljska i Ukrajina, koje su se također kandidirale zajedno.
Turska i Grčka koje su se kandidirale zasebno, nisu prošle glasovanje, te se ne nalaze među tri finalna kandidata. Konačna odluka od domaćinu 14. Europskoga nogometnoga prvenstva bit će poznata u prosincu 2006.
Hrvatska i Mađarska skupile su 9 glasova članova Izvršnog odbora UEFE, Italija je imala dva glasa više, a Ukrajina i Poljska dobile su sedam glasova. Turska je dobila šest glasova, a Grčka svega dva. Glasovalo je 12 članova Izvršnog odbora, a svaki od članova imao je pravo na tri glasa.
Hrvatsko-mađarsku kandidaturu očekuje druga faza projekta EURO 2012 koja započinje 17. studenoga, a konačnu dokumentaciju o kandidaturi Hrvatska i Mađarska moraju dostaviti UEFI do 31. svibnja. UEFA će od veljače 2006. započeti sa preliminarnim inspekcijama kandidata, a zaključna inspekcija, o kojoj je će i ovisiti konačna odluka, provest će se u rujnu sljedeće godine. Hrvatska i Mađarska imat će priliku predstaviti svoju kandidaturu i na kongresu UEFE 23. ožujka 2006.
"Hrvatska i Mađarska su rutinski odradile kandidaturu na način kako to rade veliki organizirani savezi." - kazao je Marković, a prenosi Media Servis. Marković je u javljanju za Obiteljski radio istaknuo kako su u HNS-u već navikli na pobjede, te kako nema posebnog razloga za veselje ili euforiju.
"Tučemo se za ovo skoro godinu dana da bi se tek sada veselili." - kazao je Marković.
UEFA nezadovoljna smještajnim kapacitetima
UEFA je neposredno prije odluke o užoj listi kandidata za Europsko nogometno prvenstvo 2012. u La Valetti obznanila konačno izviješće o kandidatima sa opsežnim sportskim, gospodarskim, političkim, prometnim i infrastrukturnim značajkama svakog od kandidata.
Izviješće o hrvatsko-mađarskoj kandidaturi započinje sa općim značajkama, u kojima se naglašava daleko veća podrška Hrvata EURU (83 posto) negoli Mađarska (45.5 posto), kao i činjenica da obje zemlje u zadnjih desetak godina imaju ipak ograničeno iskustvo u organiziranju velikih međunarodnih sportskih događaja. Hrvatska je priložila organizaciju slaloma Svjetskog kupa u Zagrebu 2005., ATP turnir u Umagu, atletski miting u Zagrebu, Europsko boksačko prvenstvo u Puli 2004., Svjetsko prvenstvo rukometašica 2003., te Svjetske vojne igre 1999. na kojima je, prema podacima iz Izviješća, sudjelovalo 7000 sportaša i nazočilo 100.000 gledatelja. Mađari su u tom periodu imali Svjetsko dvoransko atletsko prvenstvo 2004., Svjetsko prvenstvo u gimnastici 2002. i utrke Formule 1 na Hungaroringu.
Hrvatsko-mađarska kandidatura najviše je profitirala glede udaljenosti i transporta jer je prosječna udaljenost između stadiona oko 400 kilometara. Najveća je udaljenost između Debrecena i Splita (960 kilometara), a najmanja između Szekesfehervara i Budimpešte koja iznosi svega 69 kilometara. Između osam gradova zasad postoji šest izravnih zrakoplovnih linija, a organizatori su ponudili veliki broj čarter-letova. Udaljenosti putovanja automobilom i vlakom su vrlo povoljno ocjenjeni, prosječno trajanje putovanja je osam sati željeznicom, a svega pet sati automobilom.
Nakraju, sigurnost je u obje zemlje ocjenjena visokom, hrvatska i mađarska policija smatraju se doraslim svim zadaćama koje bi se od njih tražile, a vrlo dobra je i suradnja između policija obiju zemalja.