SLUČAJ Sharbini u posljednje vrijeme okupirao je pažnju mnogih, a osim onih standardnih rekla - kazala shema i činjenice da je Sharbini zaista odbio Ladićev poziv, jedino stoji da je hrvatska reprezentacija postala poligon za dokazivanje taštine i tvrdoglavosti, što je svakako nedopustivo.
Nije uopće upitno da se 19-godišnji Sharbini, koji je još veliko dijete, ponio djetinjasto i neodgovorno, ali u situaciji kada se Ladić kao izbornik mlade reprezentacije treba ponašati kao njegov otac i odgojitelj, on stavlja masku djeteta, spušta se na mladićevu razinu i započinje s njime privatni rat, koji je vrhunac dosegao prije nekoliko dana kada je ovaj rekao da je Sharbini lažov, mangup i defektna osoba.
"Tata" Ladić veće dijete od razmaženog Sharbinija
Nešto ranije, Ladić je tužio Sharbinija disciplinskoj komisiji HNS-a, što je zasigurno, gotovo presedan u novijoj hrvatskoj povijesti, nakon čega je donesena nepravomoćna presuda o kazni u visini od 100 tisuća kuna. Mogao je Sharbini dobiti i zabranu igranja u svim natjecanjima pod okriljem HNS-a, ali ipak i tamo postoje ljudi koji shvaćaju da osim svoje dužnosti propisane statutom, imaju i onu moralnu dužnost, koja im govori da mogu upropastiti jednog vrlo talentiranog nogometaša, zbog naizgled banalne stvari.
Gotovo isto tvrdi i Ivan Brleković, ugledni odvjetnik i dopredsjednik IO-a HNS-a: "Uistinu se ne sjećam da se ikada nešto slično dogodilo i da je netko prijavio igrača zbog nedolaska u reprezentaciju. Obično je igrač počašćen doći u reprezentaciju ili ga izbornik, kada se ovaj ne odazove, prekriži u svojim kombinacijama za sva vremena. Očigledno je ovdje o nečemu drugom riječ. Ipak sada kada je tužba podnešena igrač se treba kaznit, a vjerujte mi da on nije mogao dobiti šest mjeseci zabrane igranja, kako stoji u pravilniku jer to nikome nije u interesu. Ako inzistirate reći ću vam, da je kojim slučajem i dobio, ja bi osobno urgirao da se ta kazna promijeni u novčanu".
Naime, ukoliko niste upoznati, svaki igrač koji potpiše profesionalni ili amaterski ugovor s jednim klubom koji je pod okriljem HNS-a, automatski potpisuje ugovor, odnosno postaje član velike hrvatske nogometne obitelji, a kao takav jednostavno mora se odazvati pozivu nacionalne selekcije. Neovisno radi li se o reprezentaciji U16, U17, U19 ili seniorskoj reprezentaciji. Ovu interesantnu pravnu situaciju u razgovoru za Index na svjetovnu razinu spušta Ivan Brleković,.
"Nogometna organizacija, na onoj prvoj razini, zasniva se na načelu dobrovoljnosti pa svi oni koji dragovoljno pristupe u svijet nogometa, neovisno radi li se o igraču ili bilo kojem drugom nogometnom dužnosniku, samim time pristaju odazvati se nacionalnoj selekciji.No, ukoliko oni to ne naprave, Savez zadržava pravo da ih kazni i to je normalno u svim zemljama svijeta." - rekao je Brleković.
"Ukoliko Sharbini tuži Ladića, Fifa ga može strogo kazniti"
E sada, u jednom trenutku proširila se informacija da će, neovisno o Ladićevoj tužbi HNS-u, Sharbini podignuti privatnu tužbu protiv Dražena Ladića za kazneno djelo uvrede. E tu sad dolazimo do problema. Naime, Sharbini po Ustavu RH, naravno ima pravo podignuti privatnu tužbu, baš kao i svaki drugi građanin ove zemlje. Međutim, Fifa svojim statutom, odnedavno preciziranim baš o ovim pitanjima, zabranjuje igračima pod svojim okriljem rješavanje međusobnih sporova na građanskim sudovima. Pučki rečeno, Fifa želi da problemi ostanu unutar obitelji, baš kako i priliči najmoćnijoj i najbrojnijoj međunarodnoj organizaciji na svijetu (208 država članica). U protivnom će igrači snositi konzekvence, odnosno novčane i druge nešto ozbiljnije kazne, kao što je npr. zabrana igranja u svim nogometnim natjecanjima pod okriljem Fife.
"Ne znam tko, ali netko vrlo nekompetentan jako krivo savjetuje, čak nagovara Sharbinija da privatno tuži Ladića za uvredu. Naravno, on to može, to je njegovo ustavno pravo, ali tako riskira da Fifa to sazna, a samim time i strogo ga kazni zbog nepoštivanja statuta. Ne znam da li to Sharbini i taj koji ga savjetuje zna, pa ga preko vas upozoravam da to ne radi, odnosno da taj koji ga savjetuje nije kompetentan i ne zna kakve posljedice nosi ta privatna tužba. On Ladića treba prijaviti disciplinskoj komisiji HNL-a, koja će provesti postupak utvrđivanja odgovornosti izbornika mlade reprezentacije." - rekao je Brleković, inače veliki fan Sharbinija.
Međutim, netko tko ne zna da je upravo Brleković dok je bio predsjednik Rijeke prepoznao Sharbinija i prvi s njime potpisao ugovor, može se zapitati zašto bi taj Brleković pomagao Sharbiniju i pokazivao mu pravi put. Zar nije vjerojatnije da ovaj kao dopredsjednik IO-a HNS-a štiti izbornika mlade reprezentacije Dražena Ladića. Pravni laici rekli bi Sharbini privatnom tužbom može, osim, naravno, obavezne javne isprike samog Ladića, dobiti i financijsku odštetu zbog pretrpljene boli. No, zato imamo stručnjaka da nam objasni drugačije. Opet Brlekovića.
"To nema veze s istinom. Moderno europsko pravo, kojem se mi želimo približiti i kojem se svakim danom sve više približavamo ističe da odštete za pretrpljenu bol u slučaju klevete, uvrede i sličnih kaznenih djela, više ni približno nisu visoke kao što su to nekada bile u tek oformljenoj hrvatskoj državi. U Europi, težište je na isprici, a odšteta i ako se odredi presudom nije toliko visoka da bi bila primamljiva". - objašnjava Brleković, dajući tako do znanja da on nema što braniti Ladića i HNS kada bi odšteta za pretrpljenu bol bila zanemariva s obzirom na uloženi trud.
Brleković: Ladićevo ponašanje ne odobravam
Na pitanje, koje bi si možda mogli postaviti, nakon pročitanoga, opet odgovara Brleković.
"Ne postoji nikakva mogućnost da Sharbini prođe nekažnjeno, ukoliko se ne odazove reprezentativnom pozivu, ni sada ni u budućnosti. Ukoliko on ne želi igrati za reprezentaciju, jedino može zatražiti strano državljanstvo i to mu je jedina mogućnost. Hipotetski govoreći, ukoliko ga u sljedećih deset godina još deset puta pozovu u reprezentaciju i on svaki puta odbije, svaki put će biti kažnjen. No, ukoliko on i dalje bude odbijao reprezentativni dres onda se ipak zaista treba zapitati što je tom dečku, jer ne može se jedan profesionalac ponašati van regula. On jednostavno mora izvršavati obveze koje ima, kao i svaki drugi zaposleni čovjek na svijetu. Ukoliko to ne želi mora otići iz nogometa" - napominje Brleković.
Na kraju, upitali smo nešto Brlekovića.
Stalno govorite da mladom i talentiranom nogometašu poput Sharbinija treba pomagati, odgajati da postane pravi čovjek i nogometaš. Zar ovaj postupak Ladića nije upravo suprotno?
"Da, u pravu ste, iz toga kuta Ladićevo ponašanje nikako ne opravdavam, ali on sve radi po propisima, stoga mogu negodovati samo osobno, ne kao službena osoba." - završava Brleković.
Završimo ovaj tekst sa sljedećim razmišljanjem s kojim će te se vjerojatno slagati.
Kako su tijekom njegova mandata, prvenstveno Hajdukovci pa onda i ostali igrači, masovno otkazivali dolazak, Ladić je s vremenom postao nervozan, stoga je vrlo vjerojatno da se na kraju koplje slomilo upravo na nesretno Sharbiniju.
No unatoč tom opravdanju, Dražen Ladić je tek mlad neiskusan trener, koji si je na tren umislio da je važan, nedodirljiv i da može raditi što mu god padne na pamet. Ladića prvenstveno treba smiriti, spustiti na zemlju, a Sharbinijev odvjetnički tim zasigurno će pronaći način kako da to napravi, bilo privatno tužbom građanskom sudu, bilo tužbom disciplinskoj komisiji. Čak postoji i mogućnost da Sharbinijev otac tuži Ladića zbog uvrede časti obiteljskog imena.
Kako god bilo Ladić mora shvatiti da se ne može ponašati kao Wyatt Earp i da je krajnje nedopustivo da se kao izbornik mlade reprezentacije ponaša kako se on ponašao pa da mladog reprezentativca Sharbinija nazove defektnim mangupom i lažovom.
Vedran Buble
Foto:Index