JUVENTUSOV bek Alex Sandro zarađuje 2,8 milijuna eura na godinu samo od ugovora s klubom, ali to ne znači da s novcem postupa kao stereotip modernog nogometaša. Nije zaboravio na svoje korijene i teško odrastanje u Brazilu.
"Kad sam stigao u Atletico Paranaense, bilo mi je 15 godina i zarađivao sam 100 dolara na mjesec. Klub mi je dao sve - stan, hranu, školu... Potrošio bih 50 dolara, a ostalih 50 uštedio. Nakon prve pobjede, dobio sam 300 dolara i dao ih roditeljima da oboje kuću. Mogao sam kupiti bilo što, ali morao sam pomoći obitelji", rekao je 28-godišnji Brazilac o svojim skromnim počecima u opširnom razgovoru u podcastu brazilskog novinara Raiama Santosa.
Pet godina kasnije prešao je u Porto, što je bilo sasvim novo iskustvo.
"Kad odeš od kuće, a ja sam otišao s 15 godina, moraš imati drukčiji mentalitet. Ako si još u Brazilu, uvijek možeš tražiti potporu obitelji, ali u drugoj zemlji si sam. Imaš potporu kluba, ali na kraju si sasvim sam."
Ni kad je počeo obilato zarađivati, nije se promijenio.
"Često odem van s obitelji i potrošim 300 ili 400 eura i pitam se koliko bi to vrijedilo u Brazilu. Osjećam se malo loše kad toliko potrošim u jednoj večeri. Kažu mi da ne razmišljam o tome i da uživam u životu, ali dobro se osjećam kad pomažem drugim ljudima. U budućnosti želim osnovati fondaciju u svojem gradu za pomoć djeci, ne samo u nogometnom smislu, nego i u školovanju."
Smatra da je školovanje vrlo važno i poručuje djeci da ne napuštaju školu, bez obzira na to koliko talentirana za nogomet bila.
"Mnoga djeca koja su u mladosti vrlo dobra ipak ne postanu profesionalci. Ako ne završe školu, život im je puno teži. I trebaju poštovati ljude. Ja nikad nisam bio najbolji učenik, ali sam poštovao učitelje."
Dao je i dobar primjer iz prve ruke što se događa brazilskoj djeci koja krenu krivim putem.
"Mnoga djeca koja su odrastala sa mnom u Catanduvi završila su u zatvoru ili su mrtva. Moraš imati čistu glavu i znati slijediti dobar primjer. Ako se trudiš, prilike će doći, kao što se meni dogodilo", rekao je Alex Sandro.