KOLUMBIJA - JAPAN 1:2 Prvo isključenje na Svjetskom prvenstvu, Japan izborio prvu pobjedu

JAPANSKI nogometaši priredili su veliko iznenađenje u prvoj utakmici skupine H na Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Japanci su s igračem više pobijedili Kolumbiju 2:1 nakon prvog isključenja na SP-u.

Pobjeda Japana je veliko iznenađenje, no bila je zaslužena. Od početka su prijetili iz kontranapada dok su Kolumbijci uzaludno pritiskali. U 3. minuti Osako je pobjegao obrani Kolumbije, pucao je s desetak metara, Ospina obranio, a novi udarac je rukom skinuo branič Carlos Sanchez.

Skomina mu je odmah pokazao crveni karton, a Japan dobio jedanaesterac iz kojeg je Kagawa zabio za vodstvo 1:0. Bilo je to prvo isključenje na SP-u u Rusiji.

U 39. minuti Falcao, koji je igrao prvu utakmicu na SP-u u karijeri, izborio je slobodni udarac na 18 metara, a s te pozicije je Juan Quintero lukavim potezom donio izjednačenje. Kolumbijci su s desetoricom izjednačili niskim udarcem Quintera ispod živog zida, a vratar Japana zaustavio je loptu tek kad je cijela prešla gol-liniju. Iako su Japanci protestirali, Skomina je bio siguran u svoju odluku, što je potvrdila i tehnologija na gol-liniji.

U 73. minuti Japan je prvi put na Svjetskom prvenstvu zabio gol nakon ubačaja iz kornera. Legendarni Keisuke Honda je dvije minute nakon ulaska s klupe asistirao Osaki za 2:1. Time je postao prvi igrač koji je upisao asistencije za barem jedan gol na čak tri svjetska prvenstva (2010., 2014. i 2018.).

Japan je postao i prva azijska reprezentacija u povijesti svjetskih prvenstava koja je pobijedila južnoameričku momčad.

U drugom susretuskupine H u 17 sati u Moskvi će igrati Poljska i Senegal.

KOLUMBIJA - JAPAN  1:2

Tijek utakmice

KRAJ

90` igrat će se pet minuta sudačke nadoknade

85` posljednja izmjena kod Japana, Okazaki je ušao umjesto Osaka

80` umjesto Shibasakija ušao je Yamaguchi

73` GOOOOL! Osako je na asistenciju Honde iz kornera glavom zabio za novo vodstvo Japana!

71` Honda je opalio iz daljine, ali Ospina je siguran

70` Kolumbija ide u napad, Carlos Bacca ulazi umjesto Izquierda

69` izmjena u momčadi Japana, Honda je ušao umjesto Kagawe

59` James Rodriguez ulazi u igru, izašao je strijelac Quintero

57` odličan pokušaj Japana, Inui je opalio s ruba šesnaesterca posred gola, a Ospina još jednom sjajnom reakcijom obranio

54` Japanci su pritisnuli na otvaranju drugog dijela, Osako je ušao u kazneni prostor s lijeve strane i pucao iz blizine, ali Ospina je dobrom reakcijom spasio gol

46` nastavljena je utakmica, nema promjena u sastavima

Kraj prvog poluvremena

39` GOOOL! Kolumbija je izjednačila lukavim udarcem Quintera iz slobodnog udarca, pucao je nisko pored živog zida u bližu stranu gola, a vratar Japana uhvatio je loptu nakon što je cijela prešla gol liniju.

38` prekršaj za Kolumbiju i slobodan udarac na sjajnoj poziciji na 18 metara

34` Falcao je bio u novoj velikoj prilici na drugoj strani, bacio se na ubačaj i iz prve pucao posred gola, ali ravno u ruke golmanu

32` velika šansa za Japan, Osako je iz sjajne pozicije pucao pored gola

30` prva izmjena na utakmici i neočekivan potez kolumbijskog izbornika Pekermana, ubacio je defenzivnijeg Wilmara Barriosa umjesto Cuadrada

23` Japanci sve češće prijete, no napadi im se raspadaju pred šesnaestercem Kolumbije

13` velika prilika za Kolumbiju, Falcao je opalio iz blizine posred gola, a golman Japana obranio

10` Kolumbija bolje stoji na terenu, ali još nije uputila udarac na gol

5` GOOOL! Japan je poveo iz penala, Kagawa je s bijele točke pucao u desni donji kut, a golman se bacio na drugu stranu.

3` ISKLJUČENJE I PENAL ZA JAPAN! Osako je pobjegao obrani Kolumbije, pucao je s desetak metara, Ospina obranio, a novi udarac je rukom skinuo Carlos Sanchez. Skomina mu je odmah pokazao crveni karton, a Japan dobio jedanaesterac.

1` počela je utakmica u Saransku. Glavni sudac je Slovenac Damir Skomina.

Kolumbija i Japan igrali su u istoj skupini i prije četiri godine u Brazilu, a tada su Kolumbijci slavili 4:1.

Proslavljeni kolumbijski golgeter Falcao, koji je igrao za Porto, Monaco, Atletico, Manchester United i Chelsea, upisat će prvi nastup na Svjetskom prvenstvu, nakon što se prije četiri godine povukao iz reprezentacije uoči turnira u Brazilu. S 29 golova najbolji je strijelac u povijesti kolumbijske reprezentacije, a tek s 32 godine će debitirati na najvećoj pozornici.

Na klupi Kolumbije ostala je zvijezda Bayerna James Rodriguez.

Japan je uoči SP-a smijenio izbornika Vahida Halilhodžića, a na njegovo mjesto sjeo je Japanac Akira Nishino.

Sastavi

KOLUMBIJA: Ospina - Arias, Sanchez, Murillo, Mojica - Sanchez, Lerma - Cuadrado, Quintero, Izquierdo - Falcao

JAPAN: Kawashima - Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo - Hasebe, Shibasaki - Haraguchi, Kagawa, Inui - Osako