Foto: Dea Redžić
HRVATSKA reprezentacija održala je danas otvoreni trening na Stadionu pod Bijelim brijegom u Mostaru, gradu u kojem reprezentacija BiH još nikada nije odigrala službenu utakmicu. Dogodit će se to prvi put ovog ljeta, kada mlada reprezentacija BiH ugosti vršnjake iz Crne Gore.
No, igrat će se s druge strane Neretve, na Veležovom stadionu Vrapčići, gdje će i nas put odnijeti u ovom, za Mostar posebno bolnom tjednu. Derbi Veleža i Zrinjskog igrao se tri dana prije izricanja presude šestorci iz Hrvatske zajednice, a kasnije i Hrvatske Republike "Herceg-Bosne" i Hrvatskom vijeću obrane osnovanom 1992. godine i potpomognutom financijama i ljudstvom HV-a.
Za narode BIH glavno je političko pitanje u tom momentu bilo ustavno ustrojstvo, Alija Izetbegović smatrao je kolonu tenkova JNA koja je iz vojarne Sjevernog logora krenula za Kupres - tuđim ratom, a Hrvatska je proživljavala jedan od najbolnijih trenutaka svoje povijesti, pad Vukovara. Upravo su preuzimanja vojarni JNA, poput one blizu Busovače, donijela prve sukobe Armije BIH i HVO-a.
Prijeratni i poslijeratni drugovi
Vojnici HVO-a danas nam pričaju da su se borili da se i Hercegovini ne dogodi Vukovar, ali haaški sud ustvrdio je nakon 20 i kusur godina, nešto sasvim drugo. Na 111 godina zatvora nepravomoćno su osuđeni lideri "Herceg Bosne" Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić, zbog svog doprinosa zločinačkom pothvatu, a kojeg je iz Zagreba koordinirao Franjo Tuđman, s ciljem etničkog čišćenja hrvatskog teritorija u BIH od muslimanskog stanovništva i stvaranja Velike Hrvatske.
Danas se nigdje kao u Mostaru ne osjećaju posljedice hrvatsko-muslimanskog sukoba. Od jednog su agresora nastala tri, a sukob je prerastao u rat. Zvao se taj rat Domovinski rat ili Agresija na BiH, iza sebe je ostavio pokolj, stravična razaranja i urbicid nekadašnjeg privrednog giganta i najljepšeg grada u BiH.
Ostavio je i podjelu na istok i zapad, na siromašne i bogate, na muslimansko i hrvatsko, ili čini mi se najtočnijim, na prijeratno i poslijeratno. Poslijeratni ili prijeratni drugovi, rivalstva, derbiji, golovi... Rat je ostao mjerna jedinica za vrijeme, a izrečena haška presuda, koja za Hrvatsku kao da niti ne postoji, u Mostaru je jaz učinila dubljim, a podjelu još oštrijom.
"Pa zato jer se na njihovom stadionu igrala utakmica"
Reakcija - muk.
Važno je to ipak napomenuti, jer nakon par dana provedenih u Mostaru uhvati vas paranoja da o derbiju ne smijete pisati samo s jedne strane. I taj mi je umjetni osjećaj, doduše, pomogao da odradim posao zbog kojeg sam došla. A došla sam vidjeti kako se praktično živi u gradu koji je nakon ratnog vihora samo teoretski, a neki kažu i nasilno, ujedinjen Statuom Paddyja Ashdowna. Jedini način da to uistinu doživite jest da krenete crtom razgraničenja, kuću po kuću, pedalj po pedalj. Ovdje se do u kućni broj zna tko je tko.
Pet kilometara za 16 godina
Neretva je prirodna granica preko koje je ratovali HVO i Armija BIH, ali nije u potpunosti točna tvrdnja da ona svojim tirkiznim zelenilom dijeli grad na istočni i zapadni, jer Armija BiH (muslimani), držala je u tom ratu bivših saveznika protiv Srba, i pojas na zapadnoj obali Neretve, širok 200-tinjak metara.
Podjela se puno jasnije vidi u Šantićevoj ulici, gdje se ratovalo prsa u prsa. Iz bunkera s jedne strane ulice gađali su se oni s druge strane, u tih 20 metara stao je čitav rat. Ili na Bulevaru Narodne Revolucije, koji je danas preimenovan, kao i većina ulica na zapadnoj strani, u Ulicu hrvatskih branitelja. Crta razgraničenja je i mostarska gimnazija, jedan od simbola grada i jedina "ujedinjena" škola u gradu. Naravno, ovdje ujedinjene znači da su pod istim krovom, ali u drugim učionicama, Hrvati i Muslimani. To je najbliže koliko se mogu približiti.
Živi pet kilometara od gimnazije, ali prvi put ovdje je došao sa 16 godina.
Gimnazija je na "ničijoj zemlji"; kada iz zgrade napravite korak lijevo nalazite se na hrvatskoj strani, a već korak udesno vodi vas na istok, gdje živi narod koji će sebe nazvati Bošnjacima.
Postoje mjesta u gradu koja se nalaze na zapadnoj strani Neretve, ali pripadaju istočnom dijelu. Na takvom je mjestu i roditeljska kuća Bake Sliškovića, čija je obitelj mnogo pretrpjela zbog Bakinih pokušaja da kao izbornik stvori multietničku reprezentaciju. Legenda Veleža bio je i trener Zrinjskog, a navijači mu to nisu zaboravili. On za razliku od mnogih drugih Hrvata, nije zaboravio Veležov 90-ti rođendan i ukazao se na proslavi. Derbije danas najradije gleda ispred tv-a, u svom domu na zapadnoj strani grada. Tamo gdje i telefonski brojevi počinju s drugom znamenkom nego na "istoku".
Rodna kuća Bake Sliškovića
Politički vrh u Mostaru, bilo "bošnjački" ili hrvatski, i danas se u kampanjama "brine" o nogometu. Koliko je samo puta u izborno vrijeme Bošnjacima obećan povratak Pod bijeli brijeg, gdje je do 1992. godine igrao Velež, tada jedini mostarski i jugoslavenski prvoligaš, čiji su obrisi jasni i danas ne samo po klupskom grbu, već i po slikama Tita na navijačkoj tribini. Od strane bošnjačkog vrha čak je i ugašena inicijativa europskog supervizotra za Mostar Hansa Koschnika, da se Veležu sagradi novi stadion u Sjevernom logoru, jer lakše je politizirati s činjenicom da je Bijeli brijeg dom kluba koji bi u tom dijelu grada uvijek bio gost, a svaka domaća utakmica bila bi visokorizična.
Pehari u kontejneru
Otputovali su potom na gostovanje u Suboticu, već tada bez igrača hrvatske nacionalnosti. Na svoj stadion više se nikada nisu vratili. Aerodrom u Sarajevu blokirala je JNA, pa su se igrači Veleža vraćali preko Podgorice. S njima je bio i Jadranko Prlić koji je također zaglavio u Sarajevu pri povratku s beogradskog službenog puta. Iz Podgorice su za Mostar krenuli autobusima, ali vozač je stao u Nevesinju. Dalje nije htio, bio je rat. Igrači srpske nacionalnosti izašli su u Nevesinju, a Prlić se preko barikada zajedno s igračima Veleža u nekoliko osobnih automobila probio do Mostara. Veležove klupske prostorije pod Bijelim brijegom već su bile razrušene i zauzete, a pehare su našli u kontejnerima. Preseljesni su na neko vrijeme u zgradu Mostarke, no prije totalnog ratau Mostaru ponovo su protjerani, na istok. Neki od njih danas kažu da nisu protjerani, nego spašeni.
Nisam više Hrvat ako nekoga mrzim
Dok je Velež prije rata bio klub svih Mostaraca, Zrinjski je uvijek bio klub hrvatske omladine, ukinut od strane komunističkih vlasti nakon Drugog svjetskog rata i obnovljen 1992. godine. Nijedan igrač Zrinjskog nakon rata nije igrao za Velež, niti se igrače Zrinjskog može sresti u istočnom dijelu grada. Klupska legenda Krešo Kordić odlučio je svojim pogocima tri poslijeratna derbija i prvi je strijelac derbija sa zapadne obale.
I danas živi u svom Mostaru, ali igra u Širokom Brijegu, koji ima najbolje uvjete na razini cijele BiH.
"Prije svega imamo kamp, nadam se da će uskoro imati i drugi klubovi. To je problem u cijeloj regiji, a bez toga nema budućnosti. Mostar ima dva stadiona, jedan na istoku, jedan na zapadu, a hoće li se graditi treći to je pitanje za neke druge. Derbije gledam samo pod Bijelim brijegom. Nije to kao nekad kada je stadion bio ispunjen sat i pol vremena prije utakmice. No gledateljstvo je u opadanju i u Hrvatskoj, valjda oni koji vode nogomet znaju zašto je tako. Ja se uvijek rado sjetim derbija. Svaki gol mi je bio drag, posebno jer su ti pogoci bili odlučujući. Najdraži mi je ipak gol koji sam zabio na istočnoj strani, jer je to bila prva poslijeratna pobjeda Zrinjskog u gostima"
Na drugu stranu ide samo kad gostuje sa Širokim.
"U zapadnom dijelu grada ostalo je dosta Bošnjaka s kojima sam prijatelj... Na istok baš i ne idem, uvijek se nađe netko tko drugačije razmišlja, dovikuju mi... Ne treba mi to. O tome mi je teško govoriti, jer sam ja dijete Zrinjskog i taj mi je klub u srcu. Sve drugo je politika. Ja sam odrastao na stadionu Zrinjskog. Netko danas misli da je zakinut, ali tu su stvari iz prošlosti. Možda je prije te prošlosti postojala i neka druga prošlost. Volio bih da derbi uvijek bude sportski, a ne politički susret. Nikada na drugu naciju nisam gledao drugačije. Gledam samo tko je čovjek. Nisam veći Hrvat ako mrzim nekoga. Volim svoje, druge poštujem", priča nam Kordić koji je prije našeg susreta dobro provjerio tko smo i zašto ga trebamo.
I nakon svega zaista ne znam što zadovoljenje pravde znači za mog novog, "poslijeratnog" druga. Znam samo da mu je realnost plaća od 200 maraka.