Rapid se osvetio Jelaviću izbacivši Aston Villu, Utrecht razbio Celtic, ispali turski velikani

IAKO je ostvario transfer snova u Glasgow Rangerse, i nadao se nastupu u Ligi prvaka sa škotskim klubom, Nikica Jelavić ove sezone neće okusiti europski nogomet.

Zaslužan za to je njegov bivši klub, bečki Rapid, koji je u Birminghamu svladao Aston Villu 3-2 i s ukupnih 4-3 osigurao nastup po skupinama Europa lige. Budući da je Jelavić već igrao u tom natjecanju za Bečane u ovoj sezoni, automatski mu se brani nastupiti za novi klub u Europi.

Do 78. minute utakmice u Birminghamu Jelavić je imao tu mogućnost. Aston Villa je vodila 2-1, no sve i prosula nakon što su precizni bili Sonnleitner i Gartler. Hrvatskom nogometnom reprezentativnom napadaču tako preostaje koncentrirati se na zbivanja u Škotskoj gdje ga očekuju veliki derbiji protiv gradskog rivala, Celtica.

I njima se danas "smrknulo".

Rick van Wolfswinkel, 21-godišnji nizozemski nogometni reprezentativac, sam se pobrinuo da njegov Utrecht preko Celtica izbori plasman u skupine Europa lige.

Škotski velikan došao je s dva gola prednosti iz prve utakmice (2-0) na uzvrat u Nizozemsku. Ono što su stekli u 90 minuta prosuli su već u uvodnih 18. nakon što je dva puta nepropisno u svom šesnaestercu reagirao Fortuné, što je oba puta s bijele točke kaznio mladi napadač. Treći je puta precizan bio na samom otvaranju drugoga poluvremena u kojem se na listu strijelaca upisao i Maguire. Ušao je u igru u 53., a precizan bio u 62. minuti...

Sporting i Aris u Europa ligi

Nogometaši bečke Austrije i Arisa odigrali su 1-1 u uzvratu četvrtog pretkola Europa lige. U nastavak natjecanja po skupinama dalje će grčki predstavnik zbog 1-0 pobjede iz prve utakmice.

Rasplet susreta zbio se u 42. minuti kada je Ruiz pogodio za prednost gostujuće momčadi. Početkom drugoga poluvremena Linz je rezultat poravnao što je bilo nedovoljno austrijskom Bundesligašu za proboj u natjecanju.

Hrvatski nogometaš Arisa, Daniel Cesarec, odigrao je posljednjih petnaestak minuta susreta, zamijenivši u 74. strijelca Ruiza. Nakon što je u 86. minuti napravio dva brza prekršaja zaradio je žuti karton.

Dodajmo da je lisabonski Sporting uspio nadoknaditi 2-0 poraz kod kuće. Na gostovanju kod Brondbyja slavili su 3-0. Dva gola domaćin je primio u sudačkim nadoknadama poluvremena. Precizan u prvom bio je Evaldo, a u drugom Yannick. Na listu strijelaca između njih, u 75. minuti utakmice, upisao se Nuno Coelho.

Livepool u posljednji pet minuta preokrenuo kod Trabzonspora

U Europa ligi igrat će i Liverpool, premda su "redsi" opasno živjeli i malo toga pokazali u uvodnom poluvremenu kod Trabzonspora. Minimalnu 1-0 prednost donesenu s Anfielda anulirao je već u četvrtoj minuti Gutierrez. Autogol Kaçara u 83. otvorio je širom vrata Liverpoolovim nastojanjima da se dokopa skupina, što je u 88. i potvrdio Kuyt.

Hrvatski povremeni reprezentativac Hrvoje Čale igrao je do 87. minute.

Dvoboj je sudila hrvatska sudačka trojka, Ivan Bebek uz pomoć Tomislava Petrovića i Željka Grgeca. Četvrti sudac bio je Mario Strahonja.

Spomenimo i da je Goran Ljubojević odigrao posljednjih pet minuta za AIK u porazu 2-1 od Levskog. Prva je utakmica završila 0-0.

Golijada PSG-a, Stuttgart se provukao

Čak sedam pogodaka vidjela je publika na Bloomfield stadionu u Tel Avivu. Vidjela je i 4-3 pobjedu svojeg Maccabija, no ne i prolazak u skupine Europa lige...

PSG je stigao na uzvrat s prednošću 2-0 i francuska momčad bila je ta koja je diktirala tempom igre. Imali su gosti uvodno vodstvo,, potom i 2-1, nakon čega su uslijedila dva gola izraelske momčadi i drama na stadionu. Avidor je izjednačio rezultat, a Haris Medunjanin doveo Maccabi u vodstvo u 83. minuti utakmice. Nene iz penala u trećoj minuti sudačke nadoknade i definitivno je gurnuo sastav iz Le Championnata u nastavak natjecanja. Dvije minute kasnije svojim drugim golom Atar je postavio konačnih 4-3 za pobjedu, ali ne i preveliko slavlje domaćina.

Opasno je živio njemački Bundesligaš Stuttgart. S gostovanja kod Slovana prije sedam dana vratili su se s prednošću 1-0, no do 56. drhtali budući da su 2-0 vodstvo u tom trenutku uživali gostujući nogometaši. Gebhart i Gentner pobrinuli su se za Stuttgartov nastavak puta u Europa ligi.

Bayer (bez Vide) slavio je 3-1 kod Tavrije, dok je Dundee United (bez Kovačevića) remizirao kod AEK-a i završio natjecanje.

Prošli i Juventus, Palermo i City

Nogometaši torinskog Juventusa izborili su nastup u natjecanju po skupinama Europa lige nakon što su i u drugom susretu doigravanja pobijedili Sturm iz Graza, ovaj put 1-0.

Alessandro Del Piero zabio je u uzvratu jedini gol na utakmici u 53. torinske utakmice, u koju su Torinezi donijeli 2-1 pobjedu iz Austrije. Za gostujuću je momčad utakmicu odigrao Gordon Schildenfeld.

Druga talijanska momčad u kvalifikacijama, Palermo, izgubio je u Mariboru od istoimenoga domaćeg kluba 3-2. Ipak, talijanska je momčad iskontrolirala dvoboj s obzirom na prednost od 3-0 iz prvog dvoboja. Svejedno su Slovenci golom Josipa Iličiča došli do 2-0 vodstva u 58. minuti. Tada je na scenu stupio 20-godišnji argentinski napadač Abel Hernandez, te unutar šest minuta (od 62. do 68. minute) riješio sve dvojbe oko konačnog pobjednika.

Manchester City na Gradskom je stadionu u Manchesteru pobijedio Timişoaru 2-0 golovima Shauna Wrighta-Philippsa i Dedrycka Boyate, 19-godišnjega belgijskog braniča. U četiri ovosezonske odigrane natjecateljske utakmice nogometaši Roberta Mancinija još nisu prilili pogodak.

Prava je drama viđena na stadionu Ukrajina u Ljvivu. Domaći je Karpatij s prve utakmice u Istanbulu protiv Galatasaraya donio odličnih 2-2 pred domaću publiku. Držali su domaći 0-0, rezultat koji im je odgovarao, sve do 71. minute, kada im je isključem Kuznjecov zbog preoštrog prekršaja nad Ardom Turanom. Držali su Ukrajinci 0-0 još 20 idućih minuta kada je napokon Aydin Yilmaz golom doveo goste nadomak skupina Europa lige. Dogodilo se to u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Pa ipak, na sličan način na koji su Turci izbacili Hrvatsku u četvertfinalu Eura 2008. godine, istanbulska je momčad, koju s klupe vodi veliki Frank Rijkaard, primila gol u trećoj minuti sudačke nadoknade. Junak je bio strijelac Artem Fedeckij, koji se u slavlju toliko zanio da je dobio drugi i isključujući, žuto-crveni karton.

Europa liga, doigravanje, uzvratna utakmica:

Fenerbahçe – PAOK 1-1 (Belözoğlu 50 / Muslimović 112), ukupno 1-2

Porto – Genk 4-2 (Hulk 36, 59 - 11m, 63, Fernando 53 / Vossen 22, 56), ukupno 7-2

Juventus – Sturm 1-0 (Del Piero 53), ukupno 3-1

Karpatij – Galatasaray 1-1 (Fedeteckij 90+3 / Yilmaz 90+1), 3-3

Lille – Vaslui 2-0 (Cabaye 69-11m, Chedjou 80), 2-0

Manchester City – Timişoara 2-0 (Wright-Philipps 43, Boyata 59), 3-0

Motherwell – Odense 0-1 (Utaka 28), 1-3

Maribor – Palermo 3-2 (Tavares 14, Iličič 58, Anđelković 89 / Hernandez 62, 68), 3-5

Utrecht - Celtic 4-0 (Van Wolfswinkel 11 - 11 m, 18 - 11m, 46, Maguire 62), ukupno 4-2

TNS - CSKA Sofia 2-2 (Williams 13, Evans 61 / Aquaro 10, Tiboni 79), ukupno 2-5

Grasshoppers - Steaua 1-0 (Salatić 77), penali 3-4

Elfsborg - Napoli 0-2 (Cavani 29, 38), ukupno 0-3

Aston Villa - Rapid Beč 2-3 (Agbonlahor 22, Heskey 77 / Nuhiu 52, Sonnleitner 78, Gartler 81), ukupno 3-4

APOEL – Getafe 1-1, produžetak (Charalambidis 22 - 11 m /Torres 99), ukupno 1-2

Gent - Feyenoord 2-0 (Yaya 34, Coulibaly 61), ukupno 2-1

AEK - Dundee United 1-1 (Diop 23 / Daly 78), ukupno 2-1

Maccabi - PSG 4-3 (Atar 48, 90+5, Avidor 68, Medunjanin 83 / Hoarau 40 - 11 m, Giuly 64, Nene 90+3 - 11 m), ukupno 4-5

Stuttgart - Slovan 2-2 (Gebhart 56, Gentner 64 / Dobrotka 9, Sylvestr 53), ukupno 3-2

Tavrija - Bayer 1-3 (Idahor 5 - 11m / Vidal 50 - 11m, Balitsch 74, Castro 90+2), ukupno 1-6

Lech - Dnjipro 0-0, ukupno 1-0

Unirea - Hajduk 1-1 (Bilasco 2 / Vukušić 87), ukupno 2-5

Levski - AIK 2-1 (Mladenov 49, Dembele 51 / Bangura 11), ukupno 2-1

Loveč - Debrecen 1-2 (Niflore 68 / Mbengono 53, Czvitkovics 81), ukupno 1-4

PSV - Sibir 5-0 (Berg 38, Engelaar 56, Toivonen 64, Dzsudzsak 73, 90 - 11m), ukupno 5-1

Trabzonspor - Liverpool 1-2 (Gutierrez 4 / Kaçar 83 - ag, Kuyt 88), ukupno 1-3

Lokomotiv Moskva - Lausanne 1-1, penali 3-4

HJK - Beşiktaş 0-4, ukupno 0-6

Austria Beč - Aris 1-1, ukupno 1-2

Brondby - Sporting 0-3, ukupno 2-3

Metalist – Omonia 2-2, ukupno 3-2