Sjajni Crosby zlatnim golom u produžetku donio trijumf Kanađanima!

POSLJEDNJA zlatna medalja je na Zimskim olimpijskim igrama dobila vlasnika. Da su ga i sami pisali Kanađani bi teško izmislili bolji scenarij - u finalnoj utakmici hokejaškog turnira pobijedili su SAD 3:2 zlatnim golom.

Sidney Crosby, 22-godišnji hokejaš aktualnih NHL prvaka iz Pittbsurgha, označavan kao nasljednik najvećeg od najvećeg, Waynea Gretzkog, postigao je pogodak odluke u produžetku. U akciji zajedno s Iginlom, Crosby je prevario američkog vratara Ryana Millera za ogromno slavlje domaćih navijača kojima je ovo zlato uvjerljivo najvrjednije na Igrama.

Junak Crosby: "Naporno smo radili za ovaj nevjerojatan osjećaj"

"Za ovo smo radili nevjerojatno naporno. Utakmica je bila teška, pogotovo nakon što su oni izjednačili pred sam kraj osnovnog dijela. Ipak, vratili smo se u produžetku, bili smo silno motivirani i to nas je dovelo do ovog nevjerojatnog osjećaja", rekao je poslije utakmice Crosby koji je Kanadi donio osmi olimpijski naslov, a isto tako je Kanada drugi put u finalu Zimskih olimpijskih igara u posljednjih osam godina bila kobna za Sjedinjene Države. Pobijedili su ih na njihovom ledu, 2002. godine u Salt Lake Cityju, a i ovom prilikom u Vancouveru su se pokazali jačima.

Kanada je imala u džepu slavlje i u regularnom dijelu. Vodili su s 2:0 pogocima Jonathana Toewsa i Coreyja Perryja sredinom druge trećine. No, uporni američki hokejaši nisu popustili, već su prvo smanjili preko Ryana Keslra u 33. minuti, a do izjednačenja su došli 24 sekunde prije kraja.

Uz izvađenog vratara, u posljednjoj minuti finala, Amerikanci su napadali s igračem više i izrežirali dramu nakon što je Zach Parise pokupio pak ispred Luonga i zabio u mrežu za 2:2. No, u dodanom vremenu su Kanađani preuzeli kontrolu igre. Prijetili su i sjajne šanse imali Iginla i Morrow, a sve je zaključio sjajni Crosby nakon sedam minuta i četrdeset sekundi igre u produžetku.

Podsjetimo da su brončanu medalju na Igrama osvojili hokejaši Finske.