LIGE PETICE

Sve što morate znati o Julianu Nagelsmannu, čovjeku koji je nadigrao Mourinha

Foto: youtube/Bundesliga

IAKO JE još na početku trenerske karijere stekao nadimak Baby Mourinho, trener RB Leipziga Julian Nagelsmann pokazao je posebnost još u razdoblju dok je vodio Hoffenheim, a to nastavlja raditi i na klupi trenutačno drugoplasirane ekipe u Bundesligi.

Na službenoj stranici ovog natjecanja bundesliga.com objavljeno je 10 činjenica o treneru RB Leipziga.

1. Rekorder

Nagelsmann je imao samo 28 godina kada je u veljači 2016. postavljen za šefa struke Hoffenheima. On je tada naslijedio veterana Huuba Stevensa koji se zbog zdravstvenih problema morao povući. Nagelsmann je već bio projektiran kao trener koji će na ljeto preuzeti ekipu, ali uslijed nepredviđenih okolnosti na posao je stupio prije, kako bi popunio upražnjeno mjesto na klupi. Hoffenheim se tada nalazio na 17. mjestu na tablici i predviđalo mu se ispadanje u niži rang, ali novi je trener uspio podignuti ekipu i osigurati opstanak.

Iako je Nagelsmann najmlađi stalni glavni trener u povijesti Bundeslige, on nije najmlađi trener koji je ikada vodio jednu utakmicu Bundeslige. Dana 23. listopada 1976. Bernd Stöber koji je imao 24 godine, preuzeo je dužnost trenera Saarbrücken - kao privremeno rješenje, na gostovanju u Kölnu. Poražen je rezultatom 5:1.

2. Slom nakon teške ozljede

Rođen u bavarskom gradu Landsberg am Lechu, Nagelsmann je igrao za mladu ekipu Municha 1860. Dok su njegovi nekadašnji suigrači Christian Träsch i Fabian Johnson nastavili dalje i pronašli svoju sreću u Bundesligi, Julianu je ozljeda koljena zadobivena ubrzo nakon što se pridružio Augsburgu, okrutno okončala ambicije da će im se pridružiti, iako je imao samo 20 godina.

"U početku nisam ništa više želio imati s nogometom", rekao je Nagelsmann, igrač obrane u svojim igračkim danima. "Bio sam jako tužan i razočaran što sam karijeru morao završiti tako mlad."

3. Trening inovator

Hoffenheim je jedan od rijetkih klubova na svijetu koji koristi Footbonaut tehnologiju za treniranje prijema i kontrole lopte svojih igrača. Nagelsmann je, međutim, još i povećao upotrebu tehnologije na treninzima. Pored bespilotnih letjelica koje je koristio kako bi iz zraka snimao kretnje svojih igrača, imao je i divovski videozid postavljen na sredini glavnog terena za treninge.

Sustav radi s četiri kamere, dvije montirane na visoke tornjeve koji se nalaze pored vanjskih linija na sredini terena i po jednu iza svakog gola. Videoprijenos bilo koje od kamera može se u bilo kojem trenutku prikazati na videozidu. Kamere kontroliraju treneri koji imaju mogućnost zaustaviti, premotati ili vratiti snimke kako bi se igračima objasnile konkretne situacije. Nagelsmann je mogao svaku situaciju analizirati iz četiri različita kuta.

4. Poznati uzori

Iako Nagelsmann navodi bivšeg trenera Bayerna iz Municha Pepa Guardiolu kao izvora inspiracije, također priznaje da je nekadašnji šef Borussije iz Dortmunda Thomas Tuchel imao najveći utjecaj na njega. Dok je bio trener B ekipe Augsburga u sezoni 2007./08., Tuchel je dao Nagelsmannu zadatak izvidjeti  buduće protivnike.

"To su bila moja vrata prema trenerskom pozivu", objasnio je Nagelsmann. "Puno sam naučio od njega."

Tuchel je imao jednake riječi hvale za svog štićenika.

"On je jako radoznao i marljiv mladi trener", rekao je nakon imenovanja Nagelsmanna za trenera. "Imao je iznimne uspjehe u mladom nogometu. Jako sam sretan zbog njega i - vjerujem u njega."

5. Apstinencija na društvenim mrežama

Za razliku od većine ljudi iz svoje generacije, Nagelsmann nije prisutan na društvenim mrežama. To, međutim, ne znači da nije radio profile na pojedinim platformama. Ubrzo nakon što je imenovan za šefa Hoffenheima, otvorio je profile na Instagramu i Facebooku, skupio je  preko 42.000 pratitelja, a onda ih je ugasio.

"Mislim da se treneri ne trebaju baviti društvenim mrežama", rekao je Nagelsmannov agent Marc Kosicke, ujedno i savjetnik Jürgena Kloppa. "Julian je pokušao jer je želio vidjeti kakva je interakcija. Nisam smatrao da je to nešto loše jer on pripada generaciji koja koristi društvene mreže. Nije, međutim, vidio poantu u tome.

6. Mislitelj

Nije iznenađujuće da se u Nagelsmannovoj trenerskoj filozofiji vide obrisi Tuchelova utjecaja.

"Volim napadati protivnike u blizini njihovog vlastitog gola jer vaš put do gola nije toliko dug ako se lopte domognete na protivničkoj polovici. Sviđa mi se način na koji Villarreal igra. Oni imaju savršen način treniranja mladih igrača. Sviđaju mi se i Barcelona i Arsenal, kao i rad Arsene Wengera", govorio je.

Nagelsmann je dugo bio mislitelj. Počeo je studirati poslovnu školu, ali je odustao prije nego što je umjesto toga stekao diplomu više sportske škole. Kao da to nije dovoljno, dobio je ocjenu A za profesionalnu trenersku licencu, zauzevši drugo mjesto u svojoj klasi iza bivšeg trenera Schalkea, Domenica Tedesca.

Nadalje, Nagelsmannovo znanje koje je demonstrirao u Hoffenheimu impresioniralo je njemačku nogometnu javnost u tolikoj mjeri da je izabran za trenera 2016. godine. To je pridonijelo i da ga bivši šef Leipziga Ralf Rangnick angažira na vrijeme za novu sezonu 2019./20.

7. "Ti" ili "Vi"?

Pronalaženje ispravnog oblika za riječ "ti" uvijek je pomalo problematično na njemačkom jeziku, imajući u vidu društveno "minsko polje" pri izboru između neformalnog "Du" i izraza poštovanja "Sie".  Želeći potaknuti dobar timski duh, svjestan i da je istog godišta kao i neki njegovi igrači, Nagelsmann je naredio svom timu da mu se obraćaju s "Ti" umjesto s "Vi". Također, potaknuo je ekipu da preuzme veću odgovornost i da igrači sami odaberu kapetana kluba i postave ciljeve.

Bivši trener Bayerna Jupp Heynckes dao je Nagelsmannu dozvolu da mu se obraća s "Ti", u siječnju 2018. godine nakon pobjede Bayerna rezultatom 5:2 nad Hoffenheimom. To je velika čast, od obično rezerviranog trenera-veterana koji se već 43 godine bavi ovim poslom.

8. Obiteljski čovjek

Ono malo slobodnog vremena koje mu posao dopušta, Nagelsmann voli iskoristiti kod kuće odmarajući s obitelji: suprugom Verenom, s kojom ima malog sina Maximiliana.

"Puno pomaže kada se vratite kući uvečer i zateknete partnericu i svoje dijete. Verena me mnogo podržava i mogu se u potpunosti usredotočiti na svoj posao", rekao je Nagelsmann za Bild.

9. Nagelsmannova tablica

Fascinacija novim, "rookie" trenerom bila je tolika, da su njemački mediji počeli objavljivati "Nagelsmannovu tablicu", u kojoj su se usporedili njegovi uspjesi s uspjesima drugih klubova.

Tijekom 116 utakmica između njegovog debija u 21. kolu u veljači 2016. i njegove posljednje utakmice u Hoffenheimu na kraju sezone 2018./19., klub je osvojio ukupno 191 bod. Da to postavimo u sljedeći kontekst: samo su Bayern (279) i Dortmund (228) osvojili više bodova u ovom razdoblju, a Hoffenheim je uspješniji i od mnogih velikih klubova poput Bayer Leverkusena (182), Borussije Mönchengladbacha (170) i Schalkea (158).

10. Inicijativa Common Goal

Nagelsmannov uspjeh nije mu udario u glavu. Baš naprotiv. U listopadu 2017. postao je prvi i trener u svjetskom nogometu koji je potpisao Common Goal inicijativu. To je projekt u kojem nogometaši zalažu najmanje jedan postotak svojih zarada u kolektivni fond kojim upravlja berlinska nevladina organizacija Streetfootballworld.

On se tako pridružio igračima Bundeslige - Matsu Hummelsu, Sergeu Gnabryju i Shinjiju Kagawi, između ostalih, koji su također potpisnici ove inicijative.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.