HNL ROMANTIKA

Thompson, skauti i Medo: Bili smo u Vukovaru na najhrvatskijem derbiju

Foto/Video: Dejan Lovrić/Index.hr

JEDAN su od najmlađih klubova u Hrvatskoj, iza njih stoje vukovarski branitelji, njihov dres s glagoljicom popularan je rekvizit i među hrvatskim reprezentativcima i, ništa manje važno, po sjajnoj cijeni prodaju kvalitetno točeno pivo.

To je HNK Mitnica, najomiljeniji vukovarski nogometni klub, koji u prosjeku na domaćim utakmicama na njihovom Dudiku prati oko stotinu gledatelja, što je u rangu prvoligaša Lokomotive i Rudeša na čijoj je međusobnoj utakmici koncem travnja bilo pedesetak najčvršćih.

Stotinjak gledatelja skupilo se i jučer u derbiju 2. ŽNL vukovarsko-srijemske protiv Croatije iz obližnjih Bogdanovaca, sela koje je dalo strašan obol u Domovinskom ratu.

"Jednom smo imali 180 ljudi na utakmici. Prosjek je stotinjak po utakmici. Šteta je što smo oslabljeni danas i što ovako izgledamo na terenu", govori nam predsjednik Mitnice Antun Karaula čija je desetkovana momčad pretrpjela težak poraz.

Točeno pivo, Thompson i skauti

Croatia, koja je u subotu pobijedila 6:1 i promašila još nekoliko velikih šansi, kultni je klub županijskog nogometa u Slavoniji i ozbiljan kandidat za promociju u viši rang.

U posljednje vrijeme počele su rasti tenzije pa su njihovi derbiji obilovali žestokom igrom i navijačkim podbadanjima.

"Nije nam jasno zašto je to tako, nemamo ni zajedničku večeru poslije utakmice. Pa njihov trener i ja smo bivši suigrači", rekao nam je Croatijin trener Ivica Radoš sjedeći mirno na klupi uoči početka zagrijavanja dok na razglasu dominiraju Thompsonove pjesme.

"Ovo je derbi, ali iduće nedjelje nam je strašno bitno protiv Trpinje. Moramo se danas paziti i kartona", govori trener Croatije pa ističe kako je čuo da su se Mitničani u domaćem porazu od Trpinje kolo prije čuvali kartona kako bi svi maksimalno mogli igrati u subotu.

Montažna tribina bila je skroz ispunjena, a glavna priča se odvija uz ogradu gdje se okupljaju oni najodaniji klubu. Ograda je zapravo poput mini šanka - komforna, stabilna i multipraktična.

Nudi mogućnost za nasloniti se rukama, ostaviti mobitel ili ključeve te ono najvažnije - prostor za pivo. I što vam više treba za subotnje poslijepodne?

Dok ostali zauzimaju idealne pozicije uoči početka utakmice, dvojica postavljaju zastave kojima obilježavaju svoj prostor. To je tako na svakoj utakmici Mitnice, kod kuće ili u gostima.

Stotinjak metara desno od njih u skauting je stiglo nekoliko igrača Hajduka iz Tovarnika koji se također bori za vrh, a nasuprot svih, preko puta, smjestili su se predstavnici Sinđelića iz Trpinje s kojim će Croatia sljedeće nedjelje igrati utakmicu za prvo mjesto.

Pet golova u prvom poluvremenu, krvave glave i Liga prvaka

Za Croatiju je krenulo idilično, povela je već u trećoj minuti i posve zagospodarila terenom.

"Gdje su stoperi? Uprava, odlazi", povikao je netko iz domaće publike nakon prvog gola. Pola sata kasnije, rezultat je 0:4 i domaći igrači raspravljaju međusobno.

"Daj igrajte čvršće, tri starta niste napravili kako treba. Ne mogu im dupli pasovi prolaziti tek tako", viču dečki iz napada kolegama iz obrane pa je do čvršće igre i došlo i to na totalno krivi način.

U jednom skoku sudarila su se dva igrača Mitnice. Epilog - jednom je pukla arkada, drugome obraz. Krvi posvud, a u pomoć je preko cijelog terena stigao i jedan gostujući igrač s klupe.

Zbog visokih 0:5 s kojima se otišlo na poluvrijeme od žestoke borbe nije bilo gotovo ništa. Bilo je tek nekoliko opasnijih duela.

Prvi žuti karton viđen je tek u 40. minuti i dobio ga je domaćin poslije žešćeg starta. U jednoj sitnoj raspravi, nakon što je u duelu bilo međusobnog potezanja rukama, igrači su tražili objašnjenje dosuđenog faula.

"U Ligi prvaka se to svira, jeste li gledali prošloga tjedna?" opravdavao se glavni sudac derbija.

S klupe gostiju poziva se na oprez, u drugo poluvrijeme ušli su s tri nova igrača kako bi se sačuvali potencijalnih kartona.

Pas Medo prekida napad Mitnice: "Mi smo ga doveli da ih ometa"

Gosti na poluvrijeme odlaze s 5:0 i sigurna tri boda u džepu uoči derbija za prvo mjesto, a jedan od najboljih u njihovim redovima bio je baš bivši igrač Mitnice koji je u Bogdanovce otišao na polusezoni. U subotu im je zabio dva gola.

"A što mi možemo? Tamo dobiva dvije tisuće kuna, kod nas je igrao za pivo", govori nam predsjednik Karaula dok istovremeno opominje zaigrane dječake - sakupljače lopti.

Dvojica mališana skroz su se uživjeli u svoju priču pa uopće nisu pratili kamo je otišla jedna lopta poslije akcije Bogdanovčana. Nekoliko trenutaka kasnije u teren je utrčao pas koji je odmah dobio ime - Medo.

"Joj, trebam ja svog dovesti i pustiti ga na teren pa da vidiš kako će gristi i trčati", govori netko iz domaće publike jasno aludirajući na ono što je domaćinu na terenu nedostajalo svih 90 minuta.

U nastavku je tempo, logično, skroz pao. Gosti su se čuvali kartona, a domaćin pokušavao zabiti barem počasni gol. Iz toga se izrodilo konačnih 1:6, domaćin je zabio iz spornog penala, a jednu im je akciju u posljednjim minutama prekinuo opet isti pas.

Dok je Mitnica pokušavala zabiti i drugi, utrčao je u šesnaesterac Croatije pa su ga igrači morali izvesti van.

"Naš je, mi smo ga doveli da im kvari napade", dobacio je netko od gostujućih navijača dok su svi čekali kraj nimalo neizvjesne utakmice.

Braniteljski klub protiv kluba s bogatom tradicijom

Ovaj vukovarski klub osnovan je krajem ožujka 2008. kako bi se nastavila gradnja igrališta, a s radom je započeo 2011. godine.

Osnovali su ga branitelji, kvartovska ekipa koja je svom kvartu koji broji oko tri tisuće stanovnika htjela dati klub. Vode je fanatici i volonteri koji se snalaze na sve načine kako bi što više poboljšali infrastrukturu i uvjete.

Uz glavni teren niknuo je i pomoćni, tu su dva stola za stolni tenis te koš, a uz sportski sadržaj klub ima i svoj kafić, gdje je cijena točenog piva i više nego prihvatljiva.

Bez brige, provjerili smo!

"Sponzori nam daju materijal, ne dobivamo novac. Recimo, dali su nam ovu konstrukciju za krov tribine i sad to gradimo, to nismo platili. Dresove još nismo morali kupovati jer nam to sredi sponzor, a imamo nekoliko svojih garnitura", govori Karaula dok se djeca na pomoćnom terenu igraju viktorije.

Posted by HRVATSKI NOGOMETNI KLUB MITNICA VUKOVAR on Tuesday, July 3, 2018

Mitnica postaje sve popularnija i za roditelje novih generacija, dječaka koji žele trenirati nogomet.

"Dolaze nam djeca koja bi inače otišla u Vukovar 1991 koji inače igra u trećoj ligi, imamo ih oko 60 u klubu i radimo na proširivanju toga", kaže nam Karaula.

Croatia Mitnici može biti baka budući da je starija 62 godine. Nekadašnji Sremac svojedobno je bio jedan od najboljih klubova Slavonije i Baranje.

Imali su atomski napad u kojem je tada igrao i današnji trener Radoš, a jednom su pobijedili NK Osijek 6:0 u kojem je igrao Davor Šuker i to dovoljno opisuje značaj Croatije u slavonskom nogometu.

Bogdanovčani su te 1987. bili član Republičke lige, a Osijeka, kao člana prve jugoslavenske lige, razbili su u prijateljskoj utakmici.

Rat je nažalost prekinuo uspješnu nogometnu priču Bogdanovčana i danas klub uglavnom životari između 1. i 2. ŽNL.

Treće poluvrijeme

Čim su se dečki otuširali, moglo se krenuti u najpopularnije, treće poluvrijeme. Piva u izobilju, zajedničko druženje i analiza odigranog.

"Da ste igrali danas kako pijete sada, ne bi vas nabili", duhovito je netko poručio Mitničanima u prolazu.

Na treće poluvrijeme zakasnio je prvotimac Croatije.

Morao je, kako to već biva u ozbiljnim klubovima poslije derbija, dati izjavu za Facebooku stranicu kluba.