U NAJZANIMLJIVIJOJ utakmici prvog kola Europskog prvenstva za nogometaše do 21 godine Španjolska i Engleska remizirale su 1:1. Češka je u grupi B zasjela na prvo mjesto pobjedom protiv Ukrajine 2:1.

Derbi je opravdao očekivanja, a utakmica je bila tvrda s prilikama na obje strane ali ipak smo vidjeli samo po jedan pogodak u svakom poluvremenu. Španjolci su bili očekivano dominantni sa nešto manje od 60 posto posjeda lopte tijekom utakmice, no nisu uspjeli izboriti pobjedu protiv čvrstih Engleza koji su u posljednji trenutak spasili bod. Mlade zvijezde na ovom EP-u prati velik broj svjetskih menadžera i najvećih europskih klubova, a na tribinama su utakmicu pratili i engleski izbornik Fabio Capello te direktor španjolskog nogometnog saveza Fernando Hierro.

Španjolska dominirala, Walbeck spasio bod dvije minute prije kraja

"La Rojita" je povela već u 14. minuti kada je korner izveo Thiago Alcantara, a Javi Martinez ubacio na desnu stativu gdje je Ander Herrera iz blizine glavom pospremio loptu u mrežu. Španjolci su nastavili pritiskati i samo četiri minute kasnije njihovi napadači našli su se "2 na 2" sa engleskim braničima, ali umjesto da krenu na gol momčad Luisa Mille izborila je novi korner. Jedan od najaktivnijih u španjolskoj ekipi u prvom dijelu bio je Thiago Alcantara koji je u 32. minuti odlično pucao s ruba šesnaesterca, ali lopta je otišla malo iznad grede. Dok su Španjolci prijetili maštovitim proigravanjima Mate, Alcantara i Martineza, njihovu je obranu pokušavao probiti Sturridge, u prvom dijelu potpomognut Roseom.

Izmjene nisu donijele velike promjene na terenu, ali Englezi su pred kraj utakmice češće prijetili. Parejo, Bojan i Capel ušli su umjesto Jeffrena, Adriana i Herrere, dok je Stuart Pearce umjesto Rosea, Cleverlyja i Manciennea ubacio Sinclaira, Lansburryja i Rodwella. Ovaj posljednji je imao priliku zabiti za pobjedu na samom kraju utakmice, ali je lopta otišla preko gola. Englezi su u 88. minuti kapitalizirali kraće razdoblje svoje dominacije, Welbeck je bio strijelac za izjednačenje na asistenciju Kylea Wlakera koji mu je ubacio na sedam metara s desne strane.

Pearce: Žao mi je što ljudi nisu vidjeli talent kojeg sam ja vidio na treninzima

"U nogometu, kada ste u prednosti, morate paziti da ne primite gol iz kontranapada. Izmjenama sam želio doći do drugog gola, tako se i činilo, ali Engleska je zabila. Moramo biti zadovoljni igrom, imali smo kontrolu, ali kada se mučite s realizacijom uvijek možete biti kažnjeni", rekao je Luis Milla, koji je s dobrim dijelom ove generacije prošle godine stigao do finala U-19 Eura u Francuskoj.

"Razočarani smo bili nakon primljenog pogotka koji je Španjolcima dao samopouzdanja. Da smo držali loptu u nogama kao Španjolci, mi bismo pobijedili. Žao mi je što ljudi nisu vidjeli talent kojeg sam ja vidio na treninzima, to moramo više pokazivati. Walker, Smalling i Jones bili su odlični i činilo mi se kako pored njih Španjolci ne mogu zabiti cijelu utakmicu. Nisam se bojao da ćemo primiti gol. Moramo samo pokazivati malo više arogancije kakvu Španjolci pokazuju", rekao je nakon utakmice engleski izbornik Stuart Pearce.

Dočkal dvostruki strijelac za Češku u pobjedu nad Ukrajinom

Česi su u ranijoj utakmici s 2:1 pobijedili Ukrajinu, a oba pogotka za pobjednike zabio je Bořek Dočkal u 49., odnosno 56. minuti susreta. Za Ukrajince je u 87. minuti smanjio Biliy.