Akcija "Gibraltar" u BiH: Među uhićenima direktori Eroneta i direktorica Pinka, šteta višemilijunska

Screenshot: Youtube

PO NALOGU Tužiteljstva BiH realizira se akcija kodnog naziva "Gibraltar" u borbi protiv organiziranog kriminala i financijskih malverzacija u višemilijunskim iznosima. U policijskoj akciji uhićeni su direktori telekom tvrtke HT Eronet Stipe Prlić i Zoran Bakula te još sedam osoba uključujući i Nevena Kulenovića, direktora marketinške agencije koja je zaključivala velike poslove otkupa prava na prijenose značajnih sportskih natjecanja te Lajlu Torlak, direktoricu TV Pink BiH.

Kako javljaju iz, Tužiteljstva, od ranih jutarnjih sati, više stotina policijskih djelatnika SIPA i policijskih agencija koje pružaju potporu u akciji, na terenu su izvršili lišenja slobode, pretrese i privođenja, usmjerena na 9 osoba koje su meta ovih aktivnosti. Pretresi se vrše na ukupno 17 lokacija.

Radi se o osobama osumnjičenim za kaznena djela organiziranog kriminala, a u svezi sa zloupotrebom položaja ili ovlasti, sklapanjem štetnih ugovora, poreznim utajama, pranjem novca i nezakonitim transakcijama u višemilijunskim iznosima.

"U okviru ove akcije, realiziraju se lišenja slobode osumnjičenih, među kojima su Kulenović Neven (1967.), direktor marketinške agencije S.V.R.S.A, zatim Kulenović Belma (1972.), Kulenović Sanjin (1970.), Torlak Lajla (1978.), Aleksić Darko (1965.), te osumnjičeni Kučuk Ejub (1973.) i Zaimović Senad (1964.) kao i visoki dužnosnici telekom kompanije "Eronet", među kojima direktori Stipe Prlić (1958.) i Zoran Bakula (1964.).", priopćili su iz Tužiteljstva.

Tužiteljstvo BiH provodi intenzivnu istragu, u kojoj je ostvarena i međunarodna suradnja sa policijom i pravosuđem drugih zemalja, prvenstveno Republike Slovenije i Republike Republike Hrvatske, na otkrivanju i dokumentiranju počinjenih kaznenih djela.

"S obzirom da su aktivnosti u tijeku, Tužiteljstvo BiH u ovom trenutku ne može dati više informacija za javnost i medije. Bitno je istaktnuti da su financijskim malverzacijama koje su predmet istrage, budžet naše zemlje a samim tim i svi građani, oštećeni za višemilijunske iznose. ", stoji u priopćenju BiH Tužiteljstva.

Ova aktivnost pokazuje odlučnost Tužiteljstva BiH i partnerskih institucija u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije, radi uspostave vladavine prava u našoj zemlji, u procesu približavanja europskim integracijama.

Lažnim marketingom zaradili pet milijuna eura?

Kristina Jozić, glasnogovornica Državne agencije za istrage i zaštitu, je potvrdila kako je po nalogu državnog tužiteljstva, u okviru akcije pod nazivom "Gibraltar", već prijepodne uhićeno sedam osoba među kojima su predsjednik uprave telekom operatora HT Eronet iz Mostara Stipe Prlić i član uprave te tvrtke Zoran Bakula.

Uhićena je i glavna i odgovorna urednica i direktorica marketinga TV Pink BiH Lajla Torlak, vlasnik sarajevske marketinške kuće S.V.R.S.A. Neven Kulenović te direktor "Mreže plus", koja objedinjava nekoliko manjih komercijalnih televizijskih kuća, Darko Aleksić.

Ejub Kučuk, direktor marketinške tvrtke "Mita" i Senad Zaimović, direktor marketinške kuće "Fabrika" također su na popisu osumnjičenih, no na putu su izvan zemlje a najavili su kako se vraćaju te kako će se sami predati policiji.

"Istražnim aktivnostima utvrđeno je da su članovi organizirane kriminalne skupine na osnovu krivotvorenih ili štetnih ugovora i faktura izvlačili novac posredstvom off shore kompanija u inozemstvu i stekli protupravnu imovinsku korist u iznosu većem od pet milijuna eura za navodni otkup TV prava i usluga koja najvećim dijelom nisu bila stvarno predmetom transakcije", kazala je Jozić.


Objasnila je kako je dio novca zadržan na računima off shore kompanija, dok je dio prebacivan na osobne račune osumnjičenih u inozemstvu i korišten za kupnju skupocjene imovine.

O navodnoj povezanosti nekih od uhićenih s protuzakonitim djelima ranije su pisali austrijski mediji nakon otkrića tajnih računa u jednoj banci u Grazu s kojima je povezivan čelnik HT Eroneta Stipe Prlić.

Mediji su nagađali kako se novac zarađen na sumnjivim marketinškim transakcijama "pere" preko jedne fiktivne tvrtke registrirane na Gibraltaru.

Agencija S.V.R.S.A. spominjana je pak kao monopolist u istraživanju gledanosti televizijskih programa. Sumnjičilo je se za "napuhavanje" rezultata mjerenja gledanosti čime su umjetno podizane cijene oglašavanja na televizijskim postajama.

Iako su iz Tužiteljstva BiH kazali kako za sada u interesu istrage ne mogu iznositi više detalja, tužiteljica Dragica Glušac koja vodi cijeli slučaj ipak je ustvrdila kako se raspolaže jakim dokazima protiv osumnjičenih nazvavši istragu "akcijom godine". "Ovdje se radi o akciji godine s jako ozbiljnim djelima i visokim iznosima", kazala je Glušac za portal Klix.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.