Foto: Guliver/Getty Images
To znači da se Hrvatska ozbiljno približava fiskalnom nadzoru Europske komisije koji se uspostavlja kada je deficit veći od 3 posto BDP-a, a konsolidirani dug opće države veći od 60 posto BDP-a.
Državni zavod za statistiku izvijestio je da će prema projekcijama Ministarstva financija, proračunski saldo državnog proračuna u 2013. iznositi 12 244 milijuna kuna ili 3,6 posto BDP-a, a konsolidirani dug opće države na kraju godine 190 388 milijuna kuna ili 56,6 posto BDP-a
Glasnogovornik europskog povjerenika Ollija Rehna, Simon O'Connor rekao je da će ukoliko Hrvatska bude kršila pravila o visini deficita i javnog duga, predložiti Vijeću otvaranje procedure prekomjernog deficita.
To je mehanizam EU-a osmišljen kako bi se proračunski manjak članica vratio ispod 3, a javni dug ispod 60 posto BDP-a, kako nalaže Ugovor iz Maastrichta.
Možemo li biti poput Irske i Portugala?
Ekonomski analitičar Damir Novotny za Index je rekao da će Hrvatska ako nastavi povećavati deficit do kraja godine dobiti nalog Europske komisije da predstavi mjere za smanjenje duga i deficita.
Ako Hrvatska to ne napravi, tad kaže slijedi kazna poput nemogućnosti korištenja sredstava iz Europskih fondova.
"Ako Hrvatska nastavi gomilati deficite to nas vodi prema grčkom scenariju. Tada se povećava pritisak iz EK za smanjenje potrošnje i završit ćemo kao Grčka, Španjolska i Italija", rekao je Novotny.
Kaže kako su u sličnoj situaciji kao Hrvatska danas, bili i Portugal i Irska, no oni su u kratkom roku uspjeli smanjiti deficit i pronašli izlaz iz krize.
Novotny ističe kako upravo ta dva primjera pokazuju EK da je to pravi put da se zemljama pomogne da izađu iz krize.
S jedne je strane, dodaje, uvjeren da Hrvatska može proći poput Irske i Portugala, no moramo kaže biti svjesni situacije da nismo daleko od Grčke koja nije kontrolirala svoj deficit, a loša je napominje, vijest da Hrvatska također samo gomila deficite.
Hrvatska je sedma po visini deficita u 2012. godini. Veći deficit imaju Španjolska (-10,6 posto BDP-a), Grčka (-9,0), Irska (-8,2), Portugal (-6,4), Cipar (-6,4) i Velika Britanija (-6,1 posto BDP-a).