"Politički logor u Yodoku, u kojem je trenutno oko 50.000 muškaraca, žena i djece, jedan je od šest poznatih političkih logora u Sjevernoj Koreji. Procjenjuje se da se u tim logorima nalazi ukupno 200.000 političkih zatvorenika i njihovih obitelji koji su lišeni slobode bez suđenja ili nakon uvelike nepravičnih suđenja. Svjedočanstva bivših čuvara i bivših zatvorenika iz Yodoka otkrila su da su zatvorenici često podvrgnuti mučenju, prisilnom radu, ali i pogubljenjima. Page 2 Članovi obitelji osumnjičenih za zločine također su poslani u Yodok - to je sustav `krivnje zbog druženja` (s kriminalcem) koji se koristi za ušutkavanje različitih mišljenja i kontrolu populacije zastrašivanjem", stoji u priopćenju Amnesty Internationala.
"U siječnju ove godine najmanje je 31 Sjevernokorejac, koji je bio pritvoren u Kini, prisilno vraćen u Sjevernu Koreju. Ovi ljudi mogu biti poslani u političke logore gdje će biti u opasnosti od mučenja, prisilnog rada ili pogubljenja. Vlasti Sjeverne Koreje odbijaju priznati postojanje političkih logora", dodaje se.
Aktivistice i aktivisti Amnesty Internationala iz svih dijelova svijeta potpisuju peticije i pišu apele vlastima Sjeverne Koreje, pozivajući ih da zatvore Yodok i druge političke logore. Dosad je prikupljeno približno 165.000 potpisa koji će se danas uručiti vlastima Sjeverne Koreje preko sjevernokorejskog veleposlanstva u Švicarskoj. U ovoj akciji sudjelovao je i Amnesty International Hrvatske koji je tijekom prosinca 2011. godine u kampanji pisanja pisama pod nazivom "Apelmanija" prikupio 357 apela i potpisa.
"Vlasti Sjeverne Koreje moraju priznati da politički logori postoje, moraju zatvoriti logor Yodok i zaustaviti ova zapanjujuća, sustavna kršenja ljudskih prava", ističe Narayan.