Screenshot: HRT
U VEČERAŠNJOJ emisiji Otvoreno na HRT-u 1 gostovali su Goran Marić (HDZ), Ivo Jelušić (SDP), poduzetnik i investitor Nenad Bakić i prof. Slavko Krajcar (FER). Tema emisije ticala se nagađanja oko toga da će Vlada u izbornoj godini građanima, braniteljima i mirovinskim fondovima ponuditi 25% dionica Hrvatske elektroprivrede i Hrvatske lutrije.
Profesor Slavko Krajcar s FER-a istaknuo je kako u biti nema ograničenja oko onoga što se može privatizirati.
"HEP ću podijeliti na tri dijela: opskrbu tarifnih kupaca, distributivnu mrežu i prijenos. HEP je lani ostvario milijardu i 300 milijuna profita, tako da smatram kako je bitno pitanje ide li se u to da HEP postane regionalna kompanija", istaknuo je Krajcar.
HDZ-ov Goran Marić upozorio je na opasnosti privatizacije HEP-a.
"Svakog mislećeg čovjeka treba zabrinuti proces donošenja odluka u Hrvatskoj, to da one ovise o tome kako će biti prihvaćene u javnosti. To može biti samo pogubno. Strateške odluke moraju se temeljiti na stručnoj analizi, mora postojati razlog za njihovo donošenje, a ovo su političke odluke jer je nekome to eto palo na pamet. Mijenjamo pelješki most pet puta, pa koncesiju na autoceste, pa odustajemo od prodaje Croatia osiguranja, a sad ovo. To me već zabrinjava iznimno, a ako to nije točno, zašto neko iz Vlade nije izjavio danas da to nije točno kada ih se pitalo? To se ne radi ishitreno u izbornoj godini. Mislim da privatizacija HEP-a nije dobra.
I istaknuo bih, radi se o 20 milijardi kuna, a ako novac ide u dokapitalizaciju, onda ide u tvrtku, a ne u proračun. S obzirom na to da oni nemaju projekte, novac će završiti u bankama", smatra Marić.
Nenad Bakić rekao je kako smatra da je Hrvatska loša država, u kojoj firme prepuštene državi završavaju loše.
"Kod dokapitalizacije tvrtka profitira, a i svi dionici, i država i građani profitiraju na više načina, ali to samo ako govorimo načelno. Bitno je gledati alternative, a mi o privatizaciji govorimo kao o nečemu nužno lošemu. U svim slučajevima gdje je nešto ostalo državi to je završavalo loše. Mi smo loša država, osim HEP-a, kad imamo monopol na djelu, naravno.
Uzmimo slučaj Petrokemije - javno sam se zalagao i prenosio ideje prvog potpredsjednika da se ide u privatizaciju. No tvrtka nije privatizirana, a danas je olupina od tvrtke. Mogla je biti među europskim liderima.
S druge strane imamo Đuro Đaković, gdje sam isto dioničar, u kojemu je menađer imenovan politički, a mi dioničari smatrali smo da je katastrofalan. Radnici i privatni investitori su se udružili i smijenili ga, pa sad imaju priliku dobiti fantastične poslove. U hrvatskoj državi koja je takva kakva je i koja će dovesti takve i takve ljude, stvari su takve kakve jesu. Pazite, mene je jedan ministar zvao, kojeg nisam u životu prije vidio, i tražio od mene da ne smjenjujemo tog menađera.
Onda su tu i hotelske tvrtke, koliko je bilo priča o privatizaciji, pogledajte one koje jesu privatizirane i one koje nisu, pogledajte gdje su danas. S obzirom na to kakvi smo, za nas je skoro svaka privatizacija jako dobra stvar", zaključio je Bakić.