Foto: FAH
IZJAVA ruskog predsjednika Vladimira Putina o navodnoj spremnosti Rusije da "zauzme Kijev za dva tjedna", koju je prenio predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, bila je izvučena iz konteksta i imala je drugi smisao, rekao je u utorak novinarima Putinov savjetnik za vanjsku politiku Jurij Ušakov.
NATO je prijetnja Ruskoj Federaciji
Zamjenik čelnika ruskog Vijeća sigurnosti Mihail Popov najavio je da će prijetnje Rusiji zbog situacije u Ukrajini i širenja NATO-a na istočnu Europu biti ključni čimbenici prilikom razmatranja vojne strategije Moskve.
"Činjenica da se vojna infrastruktura članica NATO-a približava našim granicama, pa i putem proširenja, i dalje je jedna od vanjskih prijetnji za Rusku Federaciju", rekao je Popov u intervjuu za novinsku agenciju RIA.
Naveo je američke planove raketne obrane i situaciju u Ukrajini kao druge opasnosti za sigurnost Rusije.
SAD i NATO narušavaju odnose s Rusijom
Popov je ustvrdio da SAD žele znatno pojačati vojni kontingent NATO-a u baltičkim državama te da postoje planovi za razmještanje teškog naoružanja i vojne tehnike, uključujući tenkove i oklopne transportere u Estoniji pored ruske granice.
"Sve činjenice pokazuju namjeru čelnika SAD-a i NATO-a da nastave pristup kojim se pogoršavaju odnosi s Rusijom. Mi smatramo da određujućim čimbenikom u odnosima s NATO-om ostaje neprihvatljivost planova o dolasku vojne infrastrukture Saveza na naše granice", naglasio je.
Rusija kuje planove o stvaranju neke krnje države na istoku Ukrajine, kao što je to u prošlosti učinila u Gruziji i Moldovi, ocijenili su u ponedjeljak analitičari u Moskvi, ističući da se taj cilj čini vrlo ostvariv s obzirom da proruski separatisti bilježe uspjehe na bojištu.
"Čak i ako je Kremlj zanijekao da je predsjednik ikada natuknuo stvaranje neke neovisne države za većinski rusofonska područja na jugoistoku Ukrajine, Rusija, koja do sada nikada nije zatražila ništa više od autonomije za ta područja - što Kijev smatra neprihvatljivim - sada ponaša na drugi način", kazao je ruski stručnjak Fjodor Lukjanov, glavni urednik časopisa Russia in Global Affairs. "Rusija želi Kijevu reći: predložili smo vam sporazum o federalizaciji, niste htjeli. Sada se ponuda promijenila."
Ukrajina suočena s "velikim ratom"
Rusija u nemilosti SAD-a i EU
Zategnuti su odnosi uoči NATO summita u Walesu. Ruske vlasti, koje i dalje niječu povezanost s pobunjenicima, signaliziraju kako bi mogle odgovoriti na NATO-ove najave sve veće prisutnosti u istočnoj Europi. Europska unija već priprema sankcije za Rusiju koje će biti predstavljene krajem tjedna.
NATO će staviti trupe u stanje pripravnosti kao odgovor ruskim akcijama u Ukrajini. Glavni tajnik Anders Fogh Rasmussen jasno poručuje- pripremamo akcijski plan, Rusija u NATO-u ne vidi saveznike:
"Mi ćemo razviti spremne snage koja će moći reagirati u kratkom roku. Te bi snage NATO učinile agilnijim nego što je ikad bio. Prema načelu rotacije, saveznici bi osigurali nekoliko tisuća ljudi koji bi bili spremni reagirati gdje treba, uz zračnu, pomorsku i specijalnu potporu. Te snage mogu putovati lagano ali napasti jako, ako treba", rekao je Rasmussen.Upravo će NATO summit u Walesu koji se održava u četvrtak imati poseban značaj jer bi na njemu trebala biti donesena odluka o jačanju nazočnosti NATO-a u istočnoj Europi. Iz Kremlja pak stižu upozorenja - pogoršanje odnosa sa SAD-om, ali i Sjevernoatlantskim savezom utjecat će na ažuriranje ruske vojne strategije. Istovremeno, Kijev i Moskva, dobacuju loptice. Ukrajina proziva Rusiju da pokreće veliki rat, dok ruski predsjednik Vladimir Putin upire prstom u Kijev koji, smatra , odbija pregovore sa separatistima.
MMF smatra da bi Ukrajini mogla trebati veća pomoć ako se borbe nastave