NAKON što je Europska komisija pojačala politički pritisak i najavila ubrzavanje procesa formiranja bankarske unije na razini Europske unije, nije trebalo dugo čekati na odgovor iz Njemačke, koja želi da se promjene u EU-u odvijaju isključivo u ritmu koji njoj odgovara.
"U bankovnoj uniji kriza u bankovnom sustavu jedne zemlje možda će zahtijevati da se za njeno rješavanje koristi novac poreznih obveznika drugih zemalja", kazala je viceguvernerka Bundesbanke Sabine Lautenschlaeger. "Tko plaća račun, mora imati pravo i na kontrolu, poglavito kada se radi o golemim iznosima kojima svjedočimo u bankovnim krizama", dodala je.
Za Bundesbank problem predstavlja i činjenica da, u ovakvoj konstrukciji Europske komisije, ni bankovna ni fiskalna unija nisu potpuno definirane, odnosno ne zna se što se pod tim točno misli. "Bankovna unija bit će od koristi ako bude uključivala viši stupanj integracije mehanizama za superviziju banaka odnosno veći skup instrumenata kojima bi se provodilo gašenje banaka u pojedinim članicama i spriječila navala na banke", zaključila je viceguvernerka Bundesbanka.