Foto:FAH
PROBLEM u kojem su s jedne strane vlasnici stanova, a s druge zaštićeni najmoprimci koji u tim stanovima žive, država će pokušati riješiti u idućih 10 godina. Predloženo je više zakonskih rješenja, a javna rasprava koja je trebala završiti 6. siječnja, produljena je za još mjesec dana...
"Postoji samo jedno rješenje, a to je povrat stanarskog prava s pravom otkupa, stanarsko pravo je ustavna kategorija nasljednog, stečenog prava. Poštujmo presudu Vrhovnog suda koja kaže i imovinskog prava", rekla je Gordana Vojković iz Saveza udruga stanara Hrvatske.
Na sudska rješenja pozivaju se i u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja.
"Iz 1999. godine, mi imamo presudu Ustavnog suda, imamo presudu suda u Strasbourgu koja govori o tome da vlasnici moraju doći do svojih stanova. Jednako tako su naši sudovi krenuli tako suditi i zaštićene najmoprimce su krenuli dosta grubo izbacivati na ulicu", kaže ministrica Anka Mrak Taritaš.
Zato se krenulo u izmjene Zakona o najmu stanova kojima će, prema planu, problem biti riješen u idućih deset godina. Vlasnicima bi stanovi trebali biti vraćeni, a najmoprimci imaju nekoliko mogućnosti.
"Da ostanu ali dođu do realne stanarine, da se presele u druge stanove koji su u vlasništvu gradova ili države i da im se da mogućnost otkupa, ali ne kao one koji su bili za društvene stanove ili da idu u otkup kroz sustav POS-a, rekli smo da za 35 kvadrata ima mogućnost subvencija od 65 posto iznosa", izjavila je Mrak Taritaš.
Dok neki prihvaćaju ponuđene opcije, drugima su one neprihvatljive i ne žele napustiti stanove u kojima žive. Mrak Taritaš objašnjava i zašto.
"Morate znati da je riječ prvenstveno o dosta velikim stanovima i na atraktivnim lokacijama", rekla je ministrica.
Vojković ima protuargument: "U modelu zamjenskih stanova, što ona nudi, stanar gubi stanarsko pravo i postaje klasični podstanar".
No, imaju li i vlasnici pravo na stanove budući da je izvornih vlasnika ustvari jako malo, kaže Vojković.
"Svega 2 posto je izvornih vlasnika, drugi su prekupci koji nikad nisu bili u posjedu tih stanova. Po zakonu o vlasništvu, vlasnikom se smatra onaj tko u stanu živi, koristi ga, uređuje i posjeduje", kaže Vojković.
Sve to gledat će se prilikom rješavanja pojedinačnih slučajeva, uvjerava Mrak Taritaš jer i vlasnici imaju određene uvjete i ograničenja.
Zbog složenosti problema, oko kojega će očito biti još mnogo polemika, produljena je javna rasprava do početka veljače.